wyszukanie zaawansowane

Odnowa biologiczna

Trądzik młodzieńczy

123RF
18.07.2014

Poradnia.pl

Acne vulgaris to niestety nie nazwa pięknej rośliny, a łacińskie określenie przypadłości wieku młodego po polsku określanej jako trądzik pospolity. Pojawia się on zazwyczaj w drugiej dekadzie życia tak chłopców, jak i dziewczyn, ale u chłopców przebiega ciężej.

Choć u 30 proc.  nastolatków trądzik wymaga leczenia, to wraz z wiekiem ma jednak na szczęście tendencję do ustępowania, choć niekiedy dokucza nawet 40-latkom. Jest to choroba gruczołów łojowych skóry twarzy, pleców i klatki piersiowej.

Uważa się, że istotną rolę w powtsawaniu tej choroby skóry odgrywa nadmierne rogowacenie przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych, ich nadmierna czynność oraz obecność w tych przewodach bakterii. Dodatkowe czynniki sprzyjające to kontakt skóry z substancjami drażniącymi, alergizujące kosmetyki, zaburzenia hormonalne, niektóre leki – na przykład doustne środki antykoncepcyjne, bromki, preparaty jodu oraz pikantne i gorące pokarmy.

Zbyt rogowaciejące komórki przewodów gruczołów łojowych zwężają światło tych przewodów przez co utrudnione jest wydzielanie łoju na powierzchnię skóry. Gruczoł powiększa się, wydziela intensywniej łój – doskonałe podłoże dla rozwoju bakterii, które w końcu atakują tenże gruczoł – głównie bakterie beztlenowe, zwłaszcza Propinobacterium acnes – doprowadzając do lokalnej infekcji z dużym miejscowym odczynem zapalnym.Trądzik młodzieńczy można i należy leczyć, bo choć nie zawsze uzyskuje się pełne wyleczenie, w każdym przypadku objawy zdecydowanie słabną. Jedynym lekiem, który radzi sobie z przyczynami trądziku jest izotretinoina. Inne środki kontrolują jedynie przebieg procesu chorobowego. Tym niemniej są skuteczne, z wyboru więc stosuje się leczenie złożone.

Chory musi wiedzieć, że leczenie jest żmudne i długotrwałe, wymagające systematyczności. Kuracji nie wolno też, nawet przy doskonałym efekcie, zbyt wcześnie przerywać. W każdym przypadku o sposobie leczenia powinien decydować lekarz. On też musi postawić właściwe rozpoznanie, gdyż nie tylko trądzik młodzieńczy powoduje podobne zmiany skórne, stąd nie podejmuję się w tym miejscu leczyć Państwa. Podam natomiast kilka rad, które sprowokują Was być może do podjęcia leczenia oraz samo leczenie ułatwią.

O ile lekarz zaleci tetracykliny, należy pamiętać, że nie powinno się ich popijać mlekiem, gdyż zawarte w nim wapno utrudnia wchłanianie się tej grupy antybiotyków z przewodu pokarmowego. Zmienione chorobą fragmenty powierzchni skóry należy myć raz, lub dwa razy dziennie.

Jeśli stosujemy odpowiednie, łagodne środki kosmetyczne ta częstotliwość całkowicie wystarcza. Jeśli natomiast chcemy kosmetykami zamaskować defekt urody, używajmy jedynie dobrej jakości zmywalnych wodą preparatów. W przypadku gdy skóra po zastosowaniu zaleconych przez lekarza preparatów przeciwtrądzikowych, jest bardzo podrażniona, można stosować kremy nawilżające, które nie pobudzą aktywności gruczołów łojowych. Choć brak jest naukowych dowodów na to, że niektóre pokarmy powodują zaostrzenie trądziku, jeśli sami zauważamy związek między jedzeniem a nasileniem dolegliwości, eliminujmy takie potrawy z naszej diety.

Nigdy na własną rękę nie stosujmy preparatów sterydowych, gdyż, choć początkowy efekt jest niekiedy rewelacyjny, mają one szereg przeciwwskazań oraz działania uboczne, a stosowane w sposób niekontrolowany doprowadzić mogą do nieodwracalnych następstw.

 

W serwisie poradnia.pl polecamy również: Trądzik pospolity. Jak powstaje i jak go leczyć

 

 

Pierwszy makijaż dziecka - jak go wykonać?

REKOMENDACJA
2016-08-17 19:57:52
~pieczara

Ja ze swoim trądzikiem poradziłam sobie od zewnątrz.Przez trzy miesiące łykałam tabletki IQFACE.Zaczerwienienia zniknęły bardzo szybko ,krosty się wygoiły a nowe nie wyskakiwały.Jestem bardzo zadowolona bo walczyłam z tym od bardzo wielu lat.

2016-08-09 18:55:37
~dora

Też stosowałam te tabletki (IQface) i jestem w sumie, to mogę nawet napisać,ze bardzo z efektu jaki uzyskałam. W końcu pozbyłam się trądziku i jak na razie, nic nie wskazuje na to, aby on "powrócił"

2016-07-07 18:44:10
~alena

W moim przypadku środek iqface też jak najbardziej spełnił swoje zadanie, To właśnie dzięki niemu pozbyłam się ttrądziku, mam nadzieję, że na zawsze

2016-06-18 19:13:15
~elwira

Stosowałam IQFACE i złego słowa nie mogę powiedzieć o tych tabletkach.Owszem kuracja trwa trzy miesiące ale warto jest poczekać aby cieszyć się ładną i zdrową cerą.

2016-04-14 12:07:11
~Aga

Mi pomógł suplement Nonacne (kupiłam od producenta: nplink.net/ikbrrQpb ). A miałam poważny problem. 26 lat a trądzik jak u nastolatki. Wystarczyły trzy miesiące (bo to pełna kuracja) i z głowy:)

2016-02-17 22:39:03
~iwa

Ja też stosowałam IQface i jestem bardzo zadowolona z efektu jaki uzyskałam, trądzik pokonany, wreszcie

2015-12-05 18:56:31
~Oliwka

Ja też stosowałem IQFACE i jestem bardzo zadowolona z uzyskanego efektu. W moim przypadku była to bardzo długa walka, szczególnie do czasu, aż zdecydowałam się zastosować Iqface

2015-10-14 11:38:24
~Karolina

Ja próbowała kilku środków i nic, pomogły dopiero tabletki iqface. Na szczęście...

2015-07-30 08:08:09
~Kinia

Mnie nie pomagały żadne kremy i maseczki. Brałam Visaxinum i też efektów nie widziałam. Teraz biorę Nonacne i mam nadzieję, że okaże się strzałem w dziesiątkę.

2015-05-14 13:29:31
~Magda

Ja w walce z trądzikiem zastosowąłam iqface i u mnie zdał on idealnie egzamin. Po trądziku praktycznie nie ma już śladu

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.