wyszukanie zaawansowane

Odnowa biologiczna

Borowina - czarne złoto Polski

123RF
02.01.2015

Tę szczególną odmianę torfu nieprzypadkowo nazywano niegdyś czarnym złotem Polski. Dobroczynne właściwości borowiny trudno przecenić, a surowiec wydobywany z naszych złóż uchodzi za najbardziej wartościowy w Europie. Wykorzystywany jest w wielu uzdrowiskach, ale na rynku nie brakuje też produktów umożliwiających przeprowadzenie zabiegów w domowym zaciszu.

Borowina to efekt rozkładu obumarłych mchów i paprotników, które kilka tysięcy lat temu, po ustąpieniu lodowca, porastały bagniste lasy na terenie dzisiejszej Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki wilgotnemu i bogatemu w bakterie środowisku złoża osiągnęły niezwykłą aktywność składników biologicznych wykazujących dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka.

Nic dziwnego, że już w 1858 roku w Krynicy Górskiej użyto borowiny do celów leczniczych. Szybko okazało się, że wydobywany w Polsce torf słynie z czystości oraz wysokiej jakości. Szczególnie wartościowa borowina wydobywana jest nadal w okolicach Rymanowa, Iwonicza i Miejsca Piastowego.

Dziś kąpiele i inne zabiegi z wykorzystaniem tego surowca stosowane są w wielu polskich uzdrowiskach: Busku-Zdroju, Krynicy Zdroju etc.Organiczne bogactwo

Co wpływa na niezwykłe właściwości borowiny? Choć torf zawiera sporo cennych składników nieorganicznych, m.in. związki magnezu, potasu, sodu, żelaza, krzemu i wapnia, to swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim unikalnym substancjom organicznym: bituminom (woski, żywice i tłuszcze), pektynom (garbniki i produkty rozkładu błonnika oraz białek roślinnych) i kwasom humusowym.

Na uwagę zasługuje obecność w borowinie związków o działaniu estrogennym, które oddziałują na korę nadnerczy i stymulują czynności jajników, co wykorzystuje się w leczeniu chorób kobiecych: przewlekłych stanów zapalnych narządów kobiecych, niepłodności czy zespołu klimakterycznego.

Kwasy organiczne i sole nadają borowinie właściwości ściągające, przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Dlatego zabiegi z użyciem borowiny powodują regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek, a także zwiększenie ukrwienia skóry. Ten naturalny surowiec działa też ujędrniająco, nawilżająco, regenerująco, antycellulitowo i odchudzająco, dlatego bywa wykorzystywany do zabiegów modelujących sylwetkę.

Borowina nie dla każdego

Torf sprzed tysięcy lat pomaga również w leczeniu zwyrodnień stawów i chrząstek stawowych oraz stanów pourazowych kości i mięśni. Pomaga złagodzić dolegliwości związane z dyskopatią czy rwą kulszową. Borowina jest skuteczna w walce z chorobami układu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych.

Jednak warto pamiętać, że istnieje też sporo przeciwskazań do stosowania tego surowca. Zabiegi borowinowe nie są zalecane dla małych dzieci oraz kobiet w ciąży i okresie menstruacji. Nie powinny z nich korzystać także osoby, u których zdiagnozowano nowotwór oraz cierpiące na choroby układu krążenia: miażdżycę lub kruchość naczyń krwionośnych, niewydolność czy wady serca, a także problemy z ciśnieniem.

Kuracji borowinowej należy unikać w przypadku ostrych stanów zapalnych, niewydolności oddechowej, osłabienia i wycieńczenia organizmu, występowania żylaków albo owrzodzeń. Taka terapia niewskazana jest także dla osób z nadczynnością tarczycy.

 

1 2
REKOMENDACJA
2015-12-17 11:43:50
~kasia

Najlepiej zdrowo się odżywiać, to oczywiście wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg!. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres).Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2015-12-05 19:06:57
~topik

Albo pogodzisz się z trądzikiem i nic nie będziesz robic albo będziesz z nim walczyć wszystkim dostępnymi środkami.Ja na sobie przetestowałam wiele rzeczy z różnymi skutkami ale zawsze problem pryszczy wracał.Teraz od trzech miesięcy stosuję tabletki IQFACE i nie moge uwierzyć w to co widze w lustrze.Poprawa jest zdecydowana zero nowych syfków.Tabletki działają i oby juz tak zostało.

2015-08-12 15:27:57
~sad

DZIAŁA! http://fb-szpieg.com/A1_ed1505134d

2015-01-06 12:09:16
~marta

Bezpieczny i skuteczny sposób redukcji wagi z długotrwałym efektem, bez potrzeby wyrzekania się ulubionych potraw, umożliwiający dodatkowo pozbyć się nieestetycznego cellulitu i utrzymać wagę na stałe. idealnafigura24.PL

2015-01-03 08:31:46
~Jak

borowina bardzo pomaga na włosy - bardzo dobrze i szybko wypadają - wiem to na własnym przykładzie - jedna z zalet to to ze nie jest gorąco w głowę latem i ciepło w zimie , bo nosze czapkę - cześć jak czapka.

2015-01-03 07:53:09
~mleczko

Google: Mleko ukryta trucizna cz 1

2015-01-03 03:11:28
~wj

najlepszelekarstwo na wszelkie choroby to ogladac wiadomosci

2015-01-03 00:50:28
~gość

Polecam! Borowiną wyleczyłem zapalenie zatok czołowych!!!

2015-01-03 00:16:54
~koneser

nie lubię łajna

2015-01-03 00:10:45
~grzesiek z Polczyna

A POmaga na wlosy? Moze dobre na prezent dla naczelnej Koparki kraju? Te jej tluste wlosiska...ble!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.