wyszukanie zaawansowane

Odnowa biologiczna

Borowina - czarne złoto Polski

123RF
02.01.2015

Tę szczególną odmianę torfu nieprzypadkowo nazywano niegdyś czarnym złotem Polski. Dobroczynne właściwości borowiny trudno przecenić, a surowiec wydobywany z naszych złóż uchodzi za najbardziej wartościowy w Europie. Wykorzystywany jest w wielu uzdrowiskach, ale na rynku nie brakuje też produktów umożliwiających przeprowadzenie zabiegów w domowym zaciszu.

Borowina to efekt rozkładu obumarłych mchów i paprotników, które kilka tysięcy lat temu, po ustąpieniu lodowca, porastały bagniste lasy na terenie dzisiejszej Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki wilgotnemu i bogatemu w bakterie środowisku złoża osiągnęły niezwykłą aktywność składników biologicznych wykazujących dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka.

Nic dziwnego, że już w 1858 roku w Krynicy Górskiej użyto borowiny do celów leczniczych. Szybko okazało się, że wydobywany w Polsce torf słynie z czystości oraz wysokiej jakości. Szczególnie wartościowa borowina wydobywana jest nadal w okolicach Rymanowa, Iwonicza i Miejsca Piastowego.

Dziś kąpiele i inne zabiegi z wykorzystaniem tego surowca stosowane są w wielu polskich uzdrowiskach: Busku-Zdroju, Krynicy Zdroju etc.Organiczne bogactwo

Co wpływa na niezwykłe właściwości borowiny? Choć torf zawiera sporo cennych składników nieorganicznych, m.in. związki magnezu, potasu, sodu, żelaza, krzemu i wapnia, to swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim unikalnym substancjom organicznym: bituminom (woski, żywice i tłuszcze), pektynom (garbniki i produkty rozkładu błonnika oraz białek roślinnych) i kwasom humusowym.

Na uwagę zasługuje obecność w borowinie związków o działaniu estrogennym, które oddziałują na korę nadnerczy i stymulują czynności jajników, co wykorzystuje się w leczeniu chorób kobiecych: przewlekłych stanów zapalnych narządów kobiecych, niepłodności czy zespołu klimakterycznego.

Kwasy organiczne i sole nadają borowinie właściwości ściągające, przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Dlatego zabiegi z użyciem borowiny powodują regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek, a także zwiększenie ukrwienia skóry. Ten naturalny surowiec działa też ujędrniająco, nawilżająco, regenerująco, antycellulitowo i odchudzająco, dlatego bywa wykorzystywany do zabiegów modelujących sylwetkę.

Borowina nie dla każdego

Torf sprzed tysięcy lat pomaga również w leczeniu zwyrodnień stawów i chrząstek stawowych oraz stanów pourazowych kości i mięśni. Pomaga złagodzić dolegliwości związane z dyskopatią czy rwą kulszową. Borowina jest skuteczna w walce z chorobami układu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych.

Jednak warto pamiętać, że istnieje też sporo przeciwskazań do stosowania tego surowca. Zabiegi borowinowe nie są zalecane dla małych dzieci oraz kobiet w ciąży i okresie menstruacji. Nie powinny z nich korzystać także osoby, u których zdiagnozowano nowotwór oraz cierpiące na choroby układu krążenia: miażdżycę lub kruchość naczyń krwionośnych, niewydolność czy wady serca, a także problemy z ciśnieniem.

Kuracji borowinowej należy unikać w przypadku ostrych stanów zapalnych, niewydolności oddechowej, osłabienia i wycieńczenia organizmu, występowania żylaków albo owrzodzeń. Taka terapia niewskazana jest także dla osób z nadczynnością tarczycy.

 

1 2
REKOMENDACJA
2015-01-02 21:12:59
~kołobrzeżanin

Miło, że wymieniono tak wielkie i znane uzdrowiska pomijając na szczęście Kołobrzeg (niesłusznie słynący z borowinowej kopalni i olbrzymiej bazy uzdrowiskowej).Potwierdzam, że Busko Zdrój czy Wietrzypachy Dolne to faktycznie uzdrowiskowe potentaty godne the tops.

2015-01-02 21:01:18
~nhj

trzeba być zdrowym by się leczyć borowiną

2015-01-02 20:48:06
~ZLEW

To prawie nikt nie może poddawać się kuracji z borowiną

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.