wyszukanie zaawansowane

Odnowa biologiczna

Mocznik jako składnik kremów regenerujących

Shutterstock
19.06.2015

Poradnia.pl

Mocznik to naturalna substancja wytwarzana przez człowieka wskutek przemiany białek. Jest wydalany wraz z moczem i częściowo z potem. Do celów kosmetycznych używa się syntetycznie stworzonego mocznika w postaci kryształków, całkowicie bezwonnego i bezbarwnego. Idealnie nawilża on i regeneruje suchą skórę. Stosuje się go w leczeniu trudno gojących się ran, kurzajek, a także trądziku i łuszczycy.

Mocznik jest organicznym związkiem chemicznym, w naturalny sposób wytwarzanym przez ludzki organizm. Stanowi 1 proc. masy naszego naskórka, a jego niedobór powoduje suchość skóry i większą skłonność do podrażnień. W 1773 r. francuski chemik Hilaire Rouelle wyodrębnił mocznik z ludzkiej uryny, ale dopiero w 1828 r. został on zsyntetyzowany. Od ponad 40 lat do celów kosmetycznych wytwarza się go w warunkach laboratoryjnych w formie bezbarwnego i bezwonnego krystalicznego proszku. Jest zupełnie bezpieczny, nietoksyczny i nie powoduje alergii. Ma właściwości higroskopijne, czyli jest podatny na wchłanianie wilgoci, a zarazem nie dopuszcza do odparowywania.Zastosowanie mocznika w kosmetykach

Mocznik jest głównym składnikiem dodawanym do kremów o działaniu regenerującym i nawilżającym. Ułatwia złuszczanie naskórka oraz działa zmiękczająco, przeciwświądowo i antyseptycznie na skórę. Stosuje się go w leczeniu trudno gojących się ran, łuszczycy, a także kurzajek. Idealnie nawilża, chroni i pielęgnuje skłonną do przesuszenia skórę, zwłaszcza rąk, stóp oraz łokci. Jest zalecany osobom mającym częsty kontakt z wodą oraz z wysuszającymi detergentami.

W składzie kosmetyków mocznik jest często spotykany pod nazwą urea. Jeżeli producent nie podaje jego zawartości procentowej, a występuje on na pierwszym miejscu listy składników, świadczy to o tym, że jego zawartość w danym preparacie jest wysoka.

Działanie w zależności od stężenia

Stężenie mocznika w kosmetykach może być bardzo zróżnicowane:

- od 2 do 5 proc. – w tym stężeniu (najczęściej spotykanym w kosmetykach pielęgnacyjnych) odbudowuje on barierę ochronną, goi, a także przyspiesza ziarninowanie rany;
- od 5 do 10 proc. – w tym stężeniu wykazuje działanie silnie zmiękczające i nawilżające;
- ponad 10 proc. – w takim stężeniu zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej naskórka i przyspiesza jej złuszczanie, a także wykazuje działanie bakteriobójcze. Kosmetyki zawierające taką ilość mocznika są stosowane głównie w leczeniu cery trądzikowej oraz łuszczycy.
- do 50 proc. – takie duże stężenie mocznika występuje najczęściej w maściach dermatologicznych; ma on za zadanie wzmacniać działanie keratolityczne, czyli intensywnie złuszczać naskórek.

Producenci często łączą mocznik z kwasem hialuronowym lub z gliceryną w celu zwiększenia skuteczności działania maści.

 

Mleczko pszczele - właściwości zdrowotne

REKOMENDACJA
2016-08-17 19:56:47
~renal

Tabletki IQFACE - to podstawa. Bardzo łatwo można doprowadzić do sytuacji w której skóra będzie wyglądała tragicznie. Im szybciej wprowadzi się te tabletki, tym większe prawdopodobieństwo, że trądzik uda się usunąć bez pozostawiania jakichkolwiek śladów.

2016-06-18 19:08:20
~nadia

Aja długo zastanawiałam się jaki środek wybrac i dopiero dzisiaj zdecydowałam się na IQface. W sumie to największy wpływ miała koleżanka, która wcześniej go stosowała i dzisiaj miałam okazję zobaczyć efekt u niej

2015-12-05 18:54:57
~panda

Ja też stosowałem Foreverslim i jestem bardzo zadowolona z uzyskanego efektu. W moim przypadku była to bardzo długa walka, szczególnie do czasu, aż zdecydowałam się zastosować Iqface

2015-07-04 21:41:37
~paula

ja na trądzik stosowałam zel Alaclarin i on mnie wyleczył po 2 miesiacach, stosowałam go codziennie.

2015-06-25 22:13:08
~Patrycja

Sprawdźcie jak pozbyć się trądziku raz na zawsze - niszcztradzik.pl

2015-06-25 21:56:28
~manuka_koney

można kupić na www.kosmetyki-manuka.pl , są też na allegro, wpisz np. krem manuka albo madeleine ritchie, 18+ skin health, jak wejdziesz na krem to pod spodem są pozostałe kremy sprzedającego, pozdrawiam

2015-06-25 21:19:19
~Waran z komodo

Ależ tu gorąco...

2015-06-25 19:59:42
~rlka

Madeleine Ritchie z Nowej Zelandii,- gdzie kupić i za ile?

2015-06-25 17:54:33
~goniec

na kurzajki uzywalem kwas mrowkowy5% lub10% i w tydzien znikly-polecam

2015-06-25 12:15:22
~Monika

Używam kremu leczniczego 18+Skin Health Madeleine Ritchie z Nowej Zelandii. Na moją trądzikową cerę sprawdza się w 100%. Polecam wszystkim, którzy mają problemy skórne.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.