wyszukanie zaawansowane

Odnowa biologiczna

Dary sprzed wieków

12.08.2008

Eden

Lecznicze zalety borowiny odkryto dość dawno. Z jej dobrodziejstw korzystają już niemal od 200 lat pacjenci sanatoriów i uzdrowisk. Obecnie borowina wkracza na salony, głównie kosmetyczne i odnowy biologicznej. Jak się okazuje, swoimi właściwościami nie ustępuje tak obecnie popularnym algom czy błotom morskim.

Borowina należy do peloidów, czyli naturalnych tworzyw leczniczych. To substancja mineralna, odmiana nieodwodnionego torfu. Powstaje na skutek rozkładania obumarłych roślin bagiennych przez drobnoustroje, takie jak bakterie i grzyby. Proces ten dokonuje się w ciepłym i wilgotnym środowisku, z niewielkim dostępem powietrza i przebiega bardzo powoli: masa borowiny przyrasta w tempie zaledwie 1 mm na rok! Naukowcy stwierdzili, że złoża torfu, zwanego dziś borowiną, zaczęły powstawać po ustąpieniu lądolodu skandynawskiego, czyli około 10 tys. lat temu. Borowinę wydobywa się podobnie jak węgiel brunatny, czyli w kopalni odkrywkowej. W Polsce jest 14 leczniczych złóż borowinowych. Torfy powstające w naszym kraju są bardzo dobrej jakości, gdyż są nieskażone zanieczyszczeniami środowiska. Za najlepsze złoża uznaje się te występujące na Pojezierzu Pomorskim, Mazurach, w dolinie Dunajca, na Polesiu. Nazwa „borowina” wywodzi się od specyfiki miejsca, gdzie początkowo była wydobywana, czyli od porośniętych iglastym borem górskich torfowisk. Do lecznictwa wprowadzono ją po raz pierwszy w 1815 roku w Mariańskich Łaźniach (obecnie Republika Czeska), a w Polsce w Krynicy w 1858 roku.Cenne błoto
Borowina zawiera wiele niezwykle cennych składników organicznych i nieorganicznych, np. kwasy huminowe (silne antyoksydanty), białka, sole, enzymy, pektyny, aminokwasy oraz makro- i mikroelementy, takie jak brom, potas, żelazo, magnez, mangan, cynk oraz wapń. W borowinie w niewielkich ilościach występują również hormony zwane fitoestrogenami.
Mechanizm działania leczniczego borowiny polega na oddziaływaniu na skórę zawartych w niej związków chemicznych, a także oddziaływaniu cieplnym i mechanicznym powstałym w wyniku ucisku masy borowinowej. Podczas zabiegu odbywa się również transport odwrotny, czyli ze skóry do borowiny. W ten sposób następuje oczyszczanie organizmu, nazywane dializą skórną.
Borowina stosowana do zabiegów leczniczych (zwykle w dużym stężeniu) musi być podgrzana do ok. 45–55°C. Miesza się ją w specjalnych kadziach z gorącą (zwykłą lub mineralną) wodą, by otrzymać papkę, której gęstości i temperatura zależą od wskazań lekarza. Tak otrzymaną borowinę używa się do kąpieli, zawijań oraz okładów. W niektórych sanatoriach przygotowuje się też tampony borowinowe, stosowane dopochwowo w leczeniu chorób kobiecych. O długości oraz rodzaju zabiegu zawsze decyduje lekarz!
W aptekach można znaleźć preparaty borowinowe służące do wykonywania zabiegów leczniczych w domu. Znajdziemy wśród nich maści, pasty, kremy i żele rozgrzewające oraz służące do masażu, a także emulsje kąpielowe. Są doskonałe także w profilaktyce niektórych schorzeń. Mogą być stosowane również jako przedłużenie kuracji sanatoryjnych. Zanim jednak wykonamy jakikolwiek zabieg borowinowy w domowym zaciszu, powinniśmy spytać lekarza, czy taka kuracja nam nie zaszkodzi.

 

1 2 3 4
Tagi: borowina
REKOMENDACJA
2008-08-04 08:44:10
~kleoo

dokładnie to www.kavi.com.pl

2008-08-04 08:43:07
~kleoo

ja korzystałam z zabiegów na ciało- algowych, super skóra jest po tym i jeszcze 4 cm mniej na obwodach. POlecam, nie jest w cale drożej niz borowina, nawet moze taniej 1 zabieg z masażem 150 zł -1,5h tak mają we WRocku w Kavi wellness

2008-07-28 14:23:09
~Cytrynka

Mlodości i tak nie da sie utrzymac wiecznie więc te zabiegi i tak na wiele się nie zdadzą!

2008-07-28 14:22:18
~Pytająca

W takim razie trzeba korzystać z tej borowiny ile się da! Jest pewnie o połowę tańsza od tych wszystkich alg!

2008-07-28 14:20:38
~Roszpunka

U nas w sanatoriach stosuję się borowinę! Ale taplanie się w takim błocie przyjemne nie jest.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.