wyszukanie zaawansowane

Odnowa biologiczna

Co to jest zdrowie?

07.05.2009

Zdrowie nie jest stanem obiektywnym. Zdefiniowane jest „kulturowo” i „społecznie”. To, co przez niektórych uznawane jest za normalne i zdrowe, przez innych może być postrzegane jako chorobliwe. Dawniej zdrowie oznaczało brak choroby, dziś Światowa Organizacja Zdrowia definiuje je w kategoriach dobrego samopoczucia.

Celem jego ochrony nie jest już po prostu usunięcie choroby, co sugerowałyby tradycyjne teksty, ani nawet zwiększenie odporności organizmu, ale pogłębienie pewnego sposobu odczuwania i doświadczania ciała.

Lekarz kontra szaman
Nowoczesny system wiedzy zdrowotnej miał ścisły związek z tryumfem nauki i rozumu nad tradycjami opartymi na religii. Dawniej choroby tłumaczono w kategoriach magicznych lub religijnych, przypisywano je obecności złych duchów lub grzechu. Nie istniały żadne instytucje, które troszczyły się o zdrowie ludności zamieszkującej dany teren. Zdrowie nie było kwestia publiczną, lecz sprawa prywatną. Zasadniczą zmianę tej sytuacji przyniosło pojawienie się państwa narodowego i industrializacji. Państwo mocniej zainteresowało się stanem zdrowia, które miało wpływ na wydajność, dobrobyt, zdolności obronne i przyrost ludności w danym kraju.

Idea zdrowia publicznego przybrała postać uwolnienia społeczeństwa od patologii. Wzrosło znaczenie demografii, zaczęto prowadzić różnego rodzaju statystyki dotyczące zdrowia. Państwo przyjęło odpowiedzialność za poprawę warunków życia ludności. Zaczęto kontrolować pochówki, wprowadzono regulacje dotyczące żywności, utworzone wiele instytucji; szpitali, przytułków, domów opieki. Chorobę zaczęto definiować obiektywnie w kategorii empirycznie uchwytnych symptomów. Specjaliści z zakresu medycyny stali się jedynymi ekspertami z w zakresie chorób. Szamani, uzdrowiciele-samoucy zostali pozbawieni dawnego autorytetu.

1 2 3
REKOMENDACJA
2009-06-05 15:44:40
~fuksja

dobre samopoczucie? rany, taki dzien może miec nawet osoba umierajaca na raka, chyba powinni te definicje zmienic.

2009-05-19 09:02:23
~w.

:)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.