wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Odnowa biologiczna

Łóżka do opalania powodują raka

29.07.2009

Nie ma już wątpliwości: korzystanie z łóżka do opalania lub kwarcówki zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry - ostrzegają międzynarodowi eksperci. Pisze o tym w środę internetowy serwis BBC.

Dotąd Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC) oceniała, że kwarcówki są "prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi". Obecnie IARC, która doradza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), uznaje, że korzystanie z nich jest definitywnie "rakotwórcze dla ludzi". Napisano o tym w medycznym piśmie "Lancet Oncology".Ocena jest jednoznaczna: korzystanie z łóżka do opalania jest równie niebezpieczne jak palenie tytoniu czy ekspozycja na pył z azbestu. IARC do tego wniosku doszedł po zapoznaniu się z badaniami, które stwierdziły, że ryzyko czerniaka, rodzaju raka skóry związanego z największą śmiertelnością, wzrosło o 75 proc. u osób, które zaczęły regularnie korzystać z łóżek do opalania przed 30. rokiem życia.

Jednak brytyjskie Stowarzyszenie Producentów Łóżek do Opalania (TSA) twierdzi, że nie udowodniono powiązania między odpowiedzialnym korzystaniem ze sztucznego opalania się a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka skóry.

1 2 3
REKOMENDACJA
2009-08-02 23:49:31
~sunline77

Solarium jest tak samo rakotwórcze jak słońce, które potrzebne i niezbędne jest na do życia. Jednostronne przedstawienie solarium jest bardzo płytkie i pozbawione rzetelności. Jak ktoś ma ochotę na dogłębną analizę problemu klasyfikacji solarium to zapraszam na stronę http://www.solarium.pl lub http://www.zdrowe-opalanie.pl. Tam piszą więcej na temat słońca i opalania się oraz roli słonecznej witaminy D3 w walce z nowotworami. Ciekawe co?

2009-07-29 22:23:30
~ANETA

skoro solarium jest tak szkodliwe i nie wolno czasami sie w nim opalac to w takim razie nie mozna tez miec mikrofalowki w domu , dzownic z komorki ani siedziec przed komputerem bo tez promieniuje ;] nie mozna tez byc na sloncu,ktorego nie da sie uniknac zwlaszcza teraz.. promienie sloneczne przenikaja tez przez szyby w domu czy w samochodzie czy to oznacza ze siedzac w domu dosteniemy raka? nie ;] macie jakies schizy z tym niezdrowym opalaniem sie w solarium.. POZDRAWAM TRUPÓW :)

2009-07-29 19:39:20
~bladejestpiekne

Bladatwarz ja też urodziłam się chyba nie w tej epoce co trzeba:] też wszyscy wokół wymuszają na mnie opalanie, a ja nie chcę. Po pierwsze opalam się na czerwono i potem dalej jestem blada, poza tym opalona wyglądałabym tragicznie. Niestety w Polsce ludzie nie potrafią znieść odmienności innych i często wytykają mnie palcami i zwracają uwagę że solarium by mi się przydało, albo gdzie ja się uchowałam że taka blada jestem. Mi żal ludzi, którzy chodzą opaleni na pomara

2009-07-29 18:31:06
~Tom

opalenizna zawsze była cechą ludzi z gminu,pracujących na roli....

2009-07-29 18:20:56
~sylwia25

W DUPIE MAM TE ICH CIĄGŁE OSTRZEŻENIA, WIADOMO WSZYSTKO TRZEBA ROBIC Z GŁOWĄ I UMIAREM, SAMA CHODZE DO SOLARIUM RAZ NA 2 TYG NA 12 MIN I TAK CZY INACZEJ - BĘDĘ CHODZIĆ.....

2009-07-29 18:16:37
~sylwia25

.MOJA BABACIA PRZEZ CAŁE ZYCIE NIE PALIŁA ...A ZMARŁA NA RAKA PŁUC W WIEKU 60 LAT, JAKI Z TEGO WNIOSEK?

2009-07-29 18:10:18
~ell

do "gonia" więc powiedz jaka jest szkodliwość UFA i UVB? Prawdopodobnie jakaś jest bo ciągle trąbią o tym w TV ale jestem w 100% przekonana ze nie wiesz jaka a sama krytykujesz innych internautów!

2009-07-29 18:08:39
~tuper

Rozwiązaniem powiny być karnety z ograniczoną liczbą minut na okreslony okres ...każdy jakoś by sobie to rozkladał a nie jeden karnet , zaraz drugi.... i MURZYN i jeszcze mało ! ehh .. gorzej z tymi co bez karnetu chodza non stop ..

2009-07-29 18:04:14
~bladatwarz

ja to się chyba urodziłam nie w tej epoce. nie wiem czemu ale sama myśl o przyciemnianiu karnacji słońcem mnie odrzuca. sama mam bardzo jasną karnację i bardzo mi się ona podoba. latem to jak tylko mogę unikam słońca a przez cały rok używam kremów z filtrem 50. wkurza mnie tylko podejście otoczenia że trzeba być opalonym. koleżanki wręcz wymuszają na mnie opalanie ale ja tam się nie daje. opalenizna jest poprostu tandetna i tyle.

2009-07-29 18:03:32
~mika

17 i 18 latkowie a co za problem poczekaja do 19 i tez będa na maxa sie opalac .Szkoda ze wczesniej nie mówili o tym głosno - coś kazdy z nas tam słyszał ale np że coraz więcej ludzi umiera z tego powodu to była cisza . powinni kategorycznie GŁOŚNO ujawić fakty jakie związane sa z tym . Może wtedy ktoś weżmie sobie do siebie .. Ale wiadomo to tak jak z papierosami wiedząc ze mogą raka się nabawic to i tak palą . Tylko szkoda ze tak pozno ...czytamy o przypadkach smiertelny

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.