wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Odnowa biologiczna

Leczenie światłem - jak to działa?

fot. Thinkstock
31.05.2012

Uniwersalny nadfiolet
W ramach światłoterapii wykorzystuje się także widmo nadfioletowe (o długości fali 200-380 nm), emitowane przez lampy kwarcowe. Ma ono szerokie zastosowanie i, w przeciwieństwie do podczerwieni, nie wnika ono w głąb tkanek. Jak wskazuje dr hab. med. Monika Bowszyc-Dmochowska z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, nadfiolet wywołuje za to szereg reakcji – pozostawia rumień fotochemiczny, syntetyzuje witaminę D oraz wytwarza pigment.

Światło to ma zastosowanie w leczeniu ran, owrzodzeń, trądziku, łuszczycy, łysienia plackowatego, a także przy niedrożności nosa, nieżytach oskrzeli, nerwobólach, czy choćby chorobach stawów. Powinniśmy pamiętać, iż nadfioletu nie wolno stosować przy nowotworach złośliwych, gruźlicy, stanach gorączkowych, padaczce, nadczynności tarczycy, miażdżycy, niewydolności krążenia oraz cukrzycy.

Światło niszczy nowotwory
Obecnie fototerapia jest powszechnie stosowana także w leczeniu poważnych schorzeń, jakimi są nowotwory. Metoda ta zwana jest terapią fotodynamiczną, a jej działanie polega na wywołaniu reakcji substancji fotouczulającej ze światłem o odpowiedniej długości fali. Komórki rakowe pochłaniają preparat, w wyniku czego uczulają się na promieniowanie. Naświetlanie światłem o wysokiej energii wywołuje ciąg reakcji, które doprowadzają do niszczenia nowotworu.

Z tej formy leczenia możemy skorzystać w dwóch wyspecjalizowanych ośrodkach w Polsce: w Centrum Diagnostyki i Leczenia w Łodzi oraz w Ośrodku Diagnostyki i Terapii Laserowej w Bytomiu. Ten drugi należy do Europejskiej Sieci Centrów Jakości Terapii Fotodynamicznej.

Światłolecznictwo w kosmetologii
Także w gabinetach kosmetycznych fototerapia znalazła swoje zastosowanie. W ofercie ośrodków odnowy biologicznej powszechna jest terapia światłem LED (Lighting Emitting Diode), stosowana w zabiegach odmładzających, jak i leczeniu zmian skórnych.

Zabiegi światłem ledowym możemy wykonywać w przypadku: zaburzeń pigmentacji skóry, wyprysków, trądziku, blizn, zmarszczek mimicznych, sińców i „worków” pod oczami. Terapii tej powinny unikać kobiety w ciąży, osoby uczulone na światło i przyjmujące leki ulegające fotodegradacji, a także chorzy na nowotwory. Lampy emitują światło o różnej długości fali i wyróżnia się:

- światło niebieskie, wnikające na 1-2 mm w głąb skóry, działające bakteriobójczo, tonizująco i ściągająco. Przeznaczone jest dla skóry wrażliwej i trądzikowej,
- światło czerwone, penetruje głębsze warstwy skóry (8-10 mm), pobudzając jednocześnie fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny, glikozaminy i glikoproteiny. Zabiegi te mają na celu zmniejszanie zmarszczek mimicznych, naczynek i sińców,
- światło zielone z kolei ma działanie odprężające i relaksujące skórę. Utlenia i poprawia cyrkulację krwi w naczyniach włosowatych.

Diody LED leczą alergie
Światło emitowane przez lampy LED używane jest także w leczeniu alergii, w tym przede wszystkim nieżytu nosa. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Edward Zawisza, do tego celu stosuje się specjalne aplikatory z diodami emitującymi wiązkę światła o określonej długości fali. W ten sposób możemy skutecznie i bezpiecznie leczyć i niwelować objawy alergii dróg oddechowych.
 

Kyo/ESE/

1 2
REKOMENDACJA
2015-02-27 12:58:00
~Marek Ł.

hej, z doświadczenia... za zabiegi naświetlania przy okazji naciągniętych więzadeł w kolanie płaciłem u rehabilitanta po 100 zł za zabiegi ale po kolejnym razie kupiłem MEDOLIGHT. 1440 zł na raty, ale już spłacone, służy mi ponad dwa lata i nie tylko przy okazji wzmocnienia odporności stawów w połączeniu z kolagenem, ale i na ból zatok. Szczerze gorąco polecam

2012-09-07 16:26:14
~beata

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2012-06-02 13:13:56
~kotylion

Dowiedz się jak możesz generować pasywny dochód w domu przez internet!! przeczytaj więcej na pasywny-dochod. manifo. com

2012-06-02 11:59:36
~AC56677kd

Masz wrażenie, że ubywa Ci słów? Że trudno przypominasz sobie te, które już znasz? WWW.NIEMOWCIEMINIC.PL - wejdź na stronę i stale uzupełniaj, oraz rozwijaj, zasób słownictwa, robiąc przy tym coś pożytecznego dla swojej wyobraźni.

2012-06-02 11:39:55
~sethur

Generuj pasywny dochód w domu przez internet!! przeczytaj więcej na pasywny-dochod. manifo. com

2012-06-02 10:58:01
~ewa

Młoda, miła, dobrze usytuowana oraz dyspozycyjna dziewczyna pozna Pana, sponsoring... http://www.wp3.pl/annalaufblogwppl/

2012-06-02 10:36:58
~ewa

Młoda, miła, dobrze usytuowana oraz dyspozycyjna dziewczyna pozna Pana, sponsoring... http://www.wp3.pl/annalaufblogwppl/

2012-06-02 10:12:06
~lala

"Terapia promieniowaniem widzialnym przeznaczona jest m.in. do leczenia zaburzeń psychicznych " - Swiatlem najlepiej leczylo UB ....

2012-05-31 19:42:46
~domino0066

lampa ktora można nbyc przez ZEPTERA-bo nie jest to produkt tej firmy tylko posrednik,informator,szkoleniowiec) jest cudownym do mowym ,,lekarzem,, wspomaga leczenie wszelkich dolegliwości ,tylko trzeba przejśc kilka szkoleń,zeby wiedzieć co do czego i ile....ja osobiscie mam tę lampe odnastu lat ,zaleczylysmy z mamą jej stope cukrzycową(odciete miała poł stopy)i na tym sie skonczyło.rana sie zasklepiła.migrena-przechodzi bol itpradzę sięgnac po fachową literaturę u Zeptera, lub w

2012-05-31 19:31:45
~kos

A co z cudownymi lampami Zeptera? Co ze swiatlem spolaryzowanym? Czy ktos wie cos na ten temat? Jakiego swiatla uzywac w przypadku sluczenia miesni lub kosci ( np. u pilkarzy ) ?

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.