wyszukanie zaawansowane

Relaks

Jak uniknąć wrzodów żołądka?

123RF
13.11.2012

Co zrobić, aby ustrzec się przed chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy? Mimo iż wiemy o istnieniu tej choroby od lat, chorych nadal przybywa. Niezdrowy tryb życia, pośpiech, niewłaściwa dieta i pewna uciążliwa bakteria powodują, iż wielu z nas cierpi na bóle i dyskomfort. Czy można ustrzec się przed wizytą u gastrologa?

Choroba wrzodowa charakteryzuje się obecnością ubytków w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy – czyli tzw. wrzodów. Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest ból w okolicach nadbrzusza. Jeśli pojawia się po posiłku (1 do 3 godzin) prawdopodobnie mamy do czynienia z wrzodami żołądka. Jeśli zaś nadbrzusze dokucza nam na czczo (rano lub nawet w nocy) to możemy podejrzewać wrzody dwunastnicy. Inne typowe objawy to zgaga, nieprzyjemny smak w ustach, wymioty (zwłaszcza jeśli znajduje się w nich krew), biegunki i zaparcia, wzdęcia, a nawet czkawka. Jednakże choroba może równie dobrze przebiegać bezobjawowo lub skąpo-objawowo tak, że chory przez długi czas nawet nie domyśla się, iż cokolwiek mu dolega.Aby zdiagnozować chorobę wrzodową należy udać się do lekarza specjalisty – gastrologa i poddać się specjalistycznemu badaniu – gastroskopii. Dopiero to dość  nieprzyjemne badanie daje nam pewność co do istnienia choroby, a zatem mamy możliwość zastosowania odpowiedniego leczenia.

W ogólnym przekonaniu uważa się, iż za powstawanie choroby wrzodowej odpowiedzialny jest stres. Rzeczywiście odgrywa on znaczną rolę. Okazuje się jednak, iż nie jest to jedyna przyczyna – dziś już wiemy, że za wrzody odpowiedzialna jest przede wszystkim pewna bakteria - Helicobacter pylori. Co ciekawe jednak, bakterią tą zakażonych jest większość ludzi na świecie. Jednak nie wszyscy z nich cierpią z powodu wrzodów! Można zatem przyjąć, iż nie tylko bakteria wywołuje wrzody. Wiadomo natomiast, iż ludzie narażeni na silne emocje i stres w domu lub w pracy, częściej zapadają na tę chorobę. Stąd też choroba wrzodowa nadal może być rozpatrywana w kategoriach schorzeń psychosomatycznych – stres w zdecydowany sposób wpływa na powstawianie choroby oraz  zaostrza jej przebieg, ale nie jest jedynym czynnikiem wywołującym ją.

Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka!
Na powstawanie wrzodów żołądka lub dwunastnicy narażeni jesteśmy właściwie wszyscy. Bakteria Helicobacter pylori urzęduje w ciałach większości z nas, a dzisiejszy tryb życia nie sprzyja wypoczynkowi i zdrowiu. Wciąż dokądś gnamy, staramy się wypełnić rozliczne zobowiązania, martwimy się czy zwiążemy koniec z końcem… Wrzodom zaś sprzyja nerwowy tryb życia, niewłaściwe odżywianie, brak czasu na relaks. Stres zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania.

Badania pokazują, iż ludzie zajmujący odpowiedzialne stanowiska lub osoby pracujące w zawodach narażonych na dużą dawkę stresorów częściej chorują. Ważne jest zatem dbanie o higienę życia psychicznego. Stan psychiczny człowieka oddziałuje zresztą nie tylko na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, ale również wielu innych układów i narządów ciała. 

1 2
REKOMENDACJA
2014-01-23 16:56:33
~kasianow

na chorobę wrzodową najlepiej stosowac naturalne środki, tu jest bardzo fajny spis takich preparatów http://www.naturala.pl/tag/189/jak_ leczyc_wrzody

2012-12-18 15:41:59
~xxx

Dbanie o zdrowie i urodę to nie tylko diety, ćwiczenia fizyczne czy odpowiednie stroje i ubiory. Wielkie znaczenie, nawet nie zdajemy sobie sprawy jak duże, ma nasza psychika, samoakceptacja. Codziennie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju sytuacje stresowe, z którymi nie radzimy sobie. Tutaj jedne z najskuteczniejszych okazują się być ćwiczenia medytacyjno-wizualizacyjne jak Joga czy metoda Silwy. Niestety na takie ćwiczenia musimy mieć czas jak i ochotę, a po całodniowej gonitw

2012-11-27 11:52:24
~kasia

Tylko zdrowe odżywianie. Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg!. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres).Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2012-11-19 17:36:28
~Nicola

Na wymarciu, masz rację!!! A nasz pożal się Boże rząd i sejm zaakceptował Genetycznie Molestowane Organizmy!!! Dobry sposób na "humanitarne" wyniszczenie narodu, nie potrzeba wojen.

2012-11-19 16:58:16
~omarka

Dokładnie w zdrowym ciele zdrowy duch,,,ale jak możliwe być zdrowym w tak chorym otaczającym nas świecie...to nierealne

2012-11-19 15:59:49
~klara

PANIE I PANOWIE.Ten przekaz kieruję do obu płci a w szczególności do pań po porodzie. Jeżeli macie problem z pozbyciem się nadmiaru kilogramów, gorąco polecam program , który mi osobiście bardzo pomógł. Moja walka z nadwagą trwała około 15 lat bez pozytywnego rezultatu. Dzisiaj jestem szczęśliwą osobą i lżejszą o 28 kg. Skorzystałam z (idealnafigura.com/pewne) i nie żałuję. Czuję się super, jestem aktywna i bardzo sprawna,pomimo że mam 59 lat. Polecam z całego serc

2012-11-15 03:15:53
~na wymarciu

Co za bzdura! Jak jesz kurczaka faszerowanego GMO i Randapem, jak smażysz na modyfikowanym rzepaku i soi to się nie dziw! Dziękujemy Monsanto! Rozumiem, że niedługo zaczniecie sprzedawać in vitro, gdy płodność spadnie jeszcze bardziej? A pszczoły wciąż giną... Nas to czeka za 2-5 pokoleń

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.