wyszukanie zaawansowane

Relaks

Stres może zabić! Jakie choroby wywołuje?

123RF
15.02.2013

Nie jest tajemnicą, że długotrwałe i silne napięcie emocjonalne odbija się nie tylko na naszej psychice, ale także na zdrowiu fizycznym. Pewnie każdy z nas spotkał się kiedyś z rozstrojem żołądka, towarzyszącym lękowi przed ważnym egzaminem czy bólem głowy spowodowanym silnym zdenerwowaniem. 

Jednak stres może wywołać nie tylko tak "banalne" dolegliwości. Gdy towarzyszy nam przez długi czas, a my dodatkowo nie potrafimy sobie z nim poradzić, możemy spodziewać się znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych.  
 
Stres demoluje cały organizm
Stres w organizmie wywołuje szereg reakcji. - Są to reakcje na poziomie neurofizjologicznym, neurohormonalnym, limfatycznym i komórkowym. Ciało człowieka w odpowiedzi na stres pobudza podwzgórze i współczulną część układu autonomicznego, co wywołuje podwyższenie ciśnienia, przyśpieszenie tętna i oddechu, zwężenie naczyń obwodowych, wzrost napięcia mięśni. Tego typu reakcje przygotowują ciało do walki i obrony - wyjaśnia Sandra Nowacka-Jaskólska, psycholog z Kliniki Invicta w Warszawie. 
 
- Długotrwały stres utrzymuje organizm w takim napięciu i uruchamia nieprzyjemne emocje. Powoduje też nadmierne wydzielanie kortyzolu, który sprzyja odkładaniu lipidów i zmniejszeniu limfocytów we krwi. Uruchomienie takiego mechanizmu sprzyja rozwojowi cukrzycy, choroby wrzodowej, miażdżycy, nadciśnienia i choroby niedokrwiennej serca. Stres i hormony związane z reakcją stresową (kortykoidy) mogą hamować również działanie układu immunologicznego. Przewlekły stres również bardzo silnie działa na przewód pokarmowy. Refluks, zespół jelita drażliwego, nieswoiste zapalenie jelit, biegunki czy zaparcia również mają swoje podłoże w psychice  - dodaje pani psycholog.  
 
Zestresowani podatniejsi na infekcje i raka
Jakby problemy ze strony układu pokarmowego i naczyniowego nie były wystarczająco wysoką ceną za życie w stresie, osobom, które są na niego narażone grożą też inne - często bardzo poważne - konsekwencje. 
 
- Uczucie beznadziejności, bezradności, pesymizm oraz nadmierny stres pogarszają obronne działanie komórek NK – naturalnego zabójcy komórek zmienionych nowotworowo oraz limfocytów T, które chronią nas przed wirusami oraz bakteriami - wyjaśnia Sandra Nowacka-Jaskólska.  

Stres dla (nie)odpornych
Nie tylko poziom i czas trwania stresu decyduje o tym, jakie wyrządzi on krzywdy naszemu organizmowi. Ważne jest także to, w jaki sposób nasz organizm radzi sobie z nadmiernym napięciem emocjonalnym, a to zależy w dużej mierze od naszego charakteru. 
 
- Na choroby psychosomatyczne wpływa wiele zmiennych. Nie jest to tylko kwestia doświadczeń stresowych, sytuacji trudnych, kryzysowych, ale też czynniki związane z temperamentem i osobowością  – typ motywacji, nastawienia emocjonalnego, przekonań. Ważne są także właściwości funkcjonalne organizmu, sposób reagowania emocjonalnego, reakcje psychofizjologiczne, zasoby społeczne i interpersonalne oraz styl życia prozdrowotny czy antyzdrowotny - wyjaśnia Sandra Nowacja-Jaskólska z Kliniki Invicta. 
 
Naukowcy znaleźli powiązania między występowaniem niektórych chorób psychosomatycznych, a typami wzorów zachowań.  

1 2
REKOMENDACJA
2016-10-26 15:07:48
~Piotr Żeberkiewicz

Jest jeszcze jeden sposób, pisałem o nim w moim blogu. Są to adaptogeny, zioła które pomagają radzić sobie ze stresem. pozdrawiam i zachęcam do lektury :) http://zeberkiewicz.eu/adaptogeny/

2016-07-31 20:32:55
~Konrad

Dla mnie wzrost stresu wiązał się z niedoborem magnezu. Stsosowałem wiele suplementów, i z czystym sumieniem mogę polecić chelaty magnezu. Obecnie stosuje chellaflex, i od kilku miesięcy tres mnie nie paraliżuje.

2016-01-12 01:02:42
~Adaś

Tu piszą chyba osoby chcące sprzedać nic nie warte lekarstwa lub suplementy diety, szatańskie medytacje i cały ten syf new age . Kiciarze

2015-03-10 21:25:11
~Grazia

Ja po śmierci mamy .nie radze sobie jest mi brak coraz bardziej. Mam wnusie o którą cały czas się boje . Nie daje sobie rady z emocjami mam męża ale nie mogę na niego liczyć. Jestem z tym wszystkim sama a tak w ogóle od dziecka miałam życie w stresie ucieczki z mamą po krzakach tata był pijakiem a to to działa na dziecko a później w życiu dorosłym się odbija.

2014-12-05 16:59:08
~Ulka

Długo nie mogłam sobie dać rady po stracie taty , nie mogłam sobie dać rady... życie straciło sens , nic mnie nie cieszyło , tylko to że pracowałam powodowało ze musiałam wstawać co dzień z łóżka, koleżanka poleciła mi Nervomix Control. To ziołowy lek dlatego byłam niespecjalnie przekonana do działania tego leku . Jednak muszę wam powiedzieć ze działa cuda.. Zażywam go już 3 tydzień i naprawdę jest duża poprawa. Dziś wybrałam się ze znajomymi do pubu .. c

2014-11-16 13:35:19
~Magdalena

Witam Ostatnio natknęłam się na taki kurs, który pomaga nam poprawnie zaplanować dzień i zaoszczędzić czasu przez co zyskujemy więcej odpoczynku a co za tym idzie mniej stresu :) I najlepsze jest to, że naprawdę działa. Sama stosuję to od 2 lat i od tamtego czasu polepszyły się moje kontakty w pracy z innymi współpracownikami jak i w rodzinie :) Polecam http://szokujaceodkrycia .blogspot.com/

2014-10-06 16:55:15
~jolanta

A może urządzaj sobie codziennie wieczorem jakieś chwile w wannie połączone z aromaterapią, dodatkowo może posłuchać jakiś technik relaksacji. Ja tak robię i powiem Ci że po takiej sesji ciężko jest mnie wyprowadzić z równowagi. Ale wspieram sie też bardzo często takim suplementem jak Forstres. Musze przyznać ze naprawde bardzo mi pomaga.

2014-07-16 23:30:29
~et13@interia.pl

Dieta i ruch to podstawa - z tym sie zgadzam w 100%-tach. Odkąd regularnie biegam ze stresem mam dużo mniejszy problem niż miałem. Pracuję jednak w dużej korporacji i lekko nie jest więc wspomagam się różnymi preparatami. Ostatnie moje odkrycie to "Ovobiovita" - naprawdę polecam.

2014-06-22 09:41:43
~Marcin

Moim zdaniem wszystko leży w psychice i odpowiednim nastawieniu. Zainspirowany wieloma artykułami, również obcojęzycznymi, przygotowałem bogatą listę 33 sposobów na opanowanie stresu. Do poczytania tutaj: http://wesel.co/jak-radzic-sobie-ze -stresem/

2014-06-06 16:06:39
~asia

ja stosowałam destresan noc i muszę powiedzieć, ze bardzo mi pomógł, nie mogłam spać bardzo długo, a to mnie jeszcze bardziej wykańczało, trochę obawiałam się tabletek, ale jak się okazało nie taki diabeł straszny ;) destresan jest ziołowy i całkowicie bezpieczny, polecam

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.