wyszukanie zaawansowane

Relaks

Medytacja jest dla ludzi

123RF
31.10.2013

Hellozdrowie.pl

Czasy, gdy medytacja kojarzona była z podejrzaną praktyką dla szajbusów i ekscentryków, szczęśliwie mijają. Medytują gwiazdy, biznesmeni, panie domu i nastolatki, a psycholodzy zaczynają wykorzystywać medytację na równi z innymi narzędziami terapii służącymi poprawie jakości życia i zdrowia.


Jon Kabat-Zinn, dzięki któremu  medytacja wkroczyła do świata zachodniej medycyny jako korzystnie wpływająca na redukcję stresu, stanów lękowych i depresji, przekonuje: – Medytacja nie jest czymś dziwacznym i tajemniczym, jak się często sądzi. Aby medytować, nie musisz stać się jakimś zombi, rośliną, egocentrycznym narcyzem, obserwatorem własnego pępka, czcicielem, entuzjastą, mistykiem albo filozofem Wschodu. Medytacja polega po prostu na tym, by być sobą i wiedzieć co nieco o tym, kim się jest.


Medytacja jak surfing
Medytacja sprowadza się w istocie do tego, by zobaczyć swój umysł i uświadomić sobie, jak pracuje. Przyjrzeć się wzorcom i nawykom myślowym, rozpoznać schematy emocjonalne, zastąpić impulsywne reagowanie adekwatnym działaniem, nauczyć się być w chwili obecnej w rozluźnieniu i z pełną świadomością. Nikt nie mówi, że to jest łatwe. Można by powiedzieć, że nasz umysł ma permanentne ADHD. Znawcy tematu porównują go do pijanej małpy, którą ukąsił skorpion, lub do dzikiego, nieujarzmionego rumaka – tak bardzo jest niespokojny i nieprzewidywalny.

Całkowite opanowanie umysłu jest praktycznie niemożliwe. To tak, jakby chcieć, aby ocean zamienił się w nieporuszoną taflę wody.


Słynny jest plakat przedstawiający jogina na desce surfingowej z wdziękiem ślizgającego się po falach. Podpis pod zdjęciem głosi: „Skoro nie możesz zatrzymać fal, naucz się surfować”. Dokładnie o to chodzi w medytacji – nieustannej aktywności umysłu nie można zatrzymać, ale można nauczyć się ją rozpoznawać i panować nad nią.


Owszem, osoby, które regularnie medytują, doświadczają chwil pustego umysłu, stanu  pełni i błogości, momentu, w  którym wszystko staje się jednym, ocean  myśli nieruchomieje i doświadcza się pełnego zrozumienia swojej natury i natury rzeczy.


Nie jest to jednak celem medytacji i nieporozumieniem byłoby wymuszać takie doświadczenia czy medytować tylko dla chęci ich powtórzenia. Codzienna medytacja służy do rozpoznania tego, w jakiej kondycji jest nasz umysł, ciało i emocje. Uczymy się rozpoznawać i rozumieć prawo zmienności wszystkich rzeczy i zjawisk. Przestajemy trzymać się na siłę tego, co przyjemne, i unikać tego, co nieprzyjemne, gdyż zaczynamy rozumieć, że jedyną stałą jest zmiana i oba doświadczenia to tylko dwie strony tej samej monety. Taka wytrenowana świadomość medytacyjna bardzo ułatwia życie.

 

1 2
REKOMENDACJA
2013-12-02 04:51:23
~Anna

Medytacja bardzo dobrze wpływa na człowieka. Kiedyś stosowałam, ale z braku czasu już nie.Wróce do tego.

2013-11-25 17:28:05
~Aleksy Silva

Można zatrzymać aktywność myślową. www.medrzeczgor.pl

2013-11-08 08:24:45
~Zuza

Fajny, ciekawy artykuł, z przyjemnością przeczytałam. Można się zgadzać lub nie, ale ciekawe.

2013-11-08 08:09:58
~Ania

Medytacja chrzescijańska tak a nie buddyjska

2013-11-08 07:34:33
~gość

Kliknąłem tylko ze względu na zdjęcie, tylko ze względu na zdjęcie...

2013-11-07 22:04:37
~wermot

Twoje dziecko, mąż, żona, dziewczyna czy chłopak wraca późno do domu i nie chce ci powiedzieć gdzie był? koniec z tym! dzięki tej stronie namierzysz telefon i dowiesz się gdzie aktualnie przebywa osoba której szukasz! >>>> epidem.pl/mtzlc.html <<<<

2013-11-07 21:51:39
~Chudszaa

Nie zdążyłeś w tym roku z wymarzona sylwetką? Nic straconego! Weź się za siebie już dziś , żeby mieć pewnośc że w nastepnym roku wyjdziesz na plażę bez kompleksów! Skorzystaj z planów odchudzających i nie tylko wpisując na fejsie słowa dieta trening suplementacja. Polecam!!!

2013-11-07 21:25:49
~holmes

a wiec to tam gospodynie domowe zdradzaja mezow z biznesmenami

2013-11-02 17:33:07
~vere

Do wiadomości apologetów ciemności : KAŻDA MEDYTACJA JAK KAŻDE GŁĘBOKIE MYŚLENIE ma wielką wartość.Panowie Tekieli , Posadzki , którzy z demonów żyją !

2013-11-02 15:57:31
~ela

Był taki który je zatrzymał a to daje do myślenia.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.