wyszukanie zaawansowane

Relaks

Trening Jacobsona - idealny dla znerwicowanych

123RF
29.11.2013

Poradnia.pl

Trening Jacobsona to nazwa techniki relaksacyjnej, której pomysłodawcą jest Edmund Jacobson. Polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni. Jest polecany między innymi w przypadku zaburzeń snu, depresji i stanów lękowych.

Technika jest oparta na założeniu, że stany napięcia manifestują się przez kompulsywne myślenie o życiu, to znaczy traktowanie przez nas większości spraw jako zmuszających do działania. Przy takiej postawie większość naszych mięśni jest nieustannie napiętych, a to źle wpływa na ogólną kondycję psychiczną i fizyczną człowieka.

Na czym polega
Metoda Jacobsona polega na nauce rozluźniania wszystkich partii ciała poprzez naprzemienne napinanie i rozluźnianie poszczególnych mięśni – rąk i nóg, głowy i twarzy, języka, mięśni barkowych, następnie mięśni pleców i brzucha, a na końcu mięśni palców u rąk i nóg.Trening Jacobsona jest podzielony na sześć części – rozpoczyna się od rozluźniania mięśni rąk i nóg, a kończy na nauce rozluźniania palców rąk i nóg. Chodzi o to, by stopniowo dojść do takiej wprawy, by na przykład do czytania używać tylko mięśni powiek i czoła. W tym czasie pozostałe grupy mięśni powinny być zrelaksowane. Zdaniem twórców metody, spowoduje to mniejsze zużywanie energii na czynności niepotrzebne, dzięki czemu zmęczymy się znacznie później, a wykonywaną czynność zrobimy lepiej.

Etapy
Trening powinno się odbywać najpierw w pozycji leżącej (relaksacja ogólna), potem w pozycji siedzącej, a następnie podczas wykonywania różnych czynności (relaksacja zróżnicowana).
 
Zastosowanie
Trening Jacobsona to dobra metoda terapeutyczna (sprawdza się w przypadku zaburzeń nerwicowych, bezsenności i depresji czy stanów lękowych) oraz metoda wspierająca ogólny wewnętrzny rozwój (między innymi zwiększająca kreatywność i poziom wiary w siebie). Jest to też dobry sposób na przygotowanie się do medytacji.

 

W serwisie poradnia.pl polecamy: Gimnastyka na przebudzenie

 

REKOMENDACJA
2017-06-23 14:40:30
~Lena

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz w te lato cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na http://www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na http://www.igortreneronline.pl I zapoznaj się z ofertą „Najskuteczniejszego Trenera w Internecie”, k

2016-02-03 16:34:39
~Kris

Przeciw: depresji..... etc. polecam interterapia.eu

2015-09-02 18:51:37
~Krzysioo

Trening Jacobsona jest fajny i skuteczny. nawet bym powiedział dużo prostszy od treningu Schultza. DO tej pory nie znalazłem jednak nigdzie treningu oryginalnego. Wszystko to modyfikacje i twórczość własna polskich autorów. Nie próbowałem jeszcze tego na stronce autogenny.pl Mam ich trening Schultza i wygląda na oryginalny może i ten będą mieli dobry. Szkoda tylko, że u nich nie można tego kupić na stronie tylko przez pośredników :(

2015-07-23 15:33:58
~maxa

Mnie bardziej przekonuje trening Schultza. Ostatnio znalazłem stronkę autogenny.pl tam jest co prawda Jacobson ale próbowałem obu i dla mnie zdecydowanie skuteczniejszym jest Schultz.)

2015-04-17 14:20:25
~Rebbi

Na mnie zdecydowanie lepiej działa trening autogenny. Znalazłam na stronie cardiotrening.pl "Trening autogenny Cardio". Dla mnie genialne. Ponieważ miewam kłopoty z nerwami i ciśnieniem wybrałam ten. Polecam serdecznie.

2014-03-31 18:09:00
~odstresowanie jak złoto

Na stres genialnie pomaga Mind Master - opatentowany niemiecki suplement z aloesem, mnóstwem witamin i różnymi dodatkowymi składnikami, dzięki którym człowiek się robi odporny na stres jak ruski czołg :-) W dodatku niesamowicie podkręca pamięć, koncentrację, refleks i w ogóle, lepszy od Red Bulla :-) Bardzo tanie to nie jest, ale w Lanatural LR dają 10% rabatu na hasło NATURA.

2013-12-02 04:49:13
~Ja

Najlepszy na sen jest dobry seks przed

2013-12-01 23:26:48
~Beata

Proszę państwa o wielką pomoc, zwracam się do tych państwa. Którym nie jest obojętny los drugiej osoby. Mam wielki problem. Otóż otrzymałam eksmisję, stało się to dlatego, bo w ostatnim czasie nie dawałam rady z opłaceniem całego czynszu, bo sama wychowuje 2 dzieci i moja pensja nie wystarcza na wszystkie opłaty. Najważniejsze są dla mnie moje dzieci i tylko one się liczą, nie mogłam przecież nie kupić im nic do jedzenia, żeby mieć zapłacony czynsz, ojciec dzieci nie p

2013-12-01 23:05:42
~ada

najlepsza metodą na stany lękowe jest odmawianie różańca. 1.pocieranie paciorków daje relaks i sprawia,że nie czujemy .,odprężenie,prawidlowy oddech,i radość.nie należy bić się z myślami tylko przezwycięzac myśli skierować je tylko na jeden cel ,t oczyszcza

2013-12-01 23:04:41
~sławek konieczko

Najlepsza rzecz na bezsennosc to długi sex

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.