wyszukanie zaawansowane

Relaks

Osiem godzin snu?

123RF
20.06.2014

Hellozdrowie.pl

Osiem godzin snu jednym ciągiem – ideał? Niekoniecznie. Badania pokazują, że bardziej naturalny i ‒ co więcej – zdrowszy byłby zupełnie inny schemat!


Naturalny zegar biologiczny u krabów jest tak silny, że gdy urządzi się krabowi przeprowadzkę z plaży i ulokuje wiele kilometrów dalej, będzie on wciąż poruszał się w rytmie przypływów i odpływów i przemieszczał ‒ wyżej i niżej ‒ z częstotliwością fali, choć ta będzie już daleko od niego. Dopiero po długim czasie jego wewnętrzny zegar się rozreguluje.


Co to oznacza dla nas, skoro dawno już zerwaliśmy tak bliską więź z naturą? Z pewnością nie to, że jesteśmy już całkiem od niej niezależni. Lata ewolucji bez dostępu do źródeł sztucznego światła przystosowały nas do pewnego rytmu, który porzuciliśmy wraz z elektryfikacją. Dzisiaj wydaje nam się, że powinniśmy spać osiem godzin, funkcjonować kolejne kilkanaście i powtarzać cały cykl. Nie musi tak być!


Jak wobec tego wygląda ten naturalny, wykształcony przez wieki rytm? Otóż okazuje się, że ludzie pozbawieni dostępu do sztucznych źródeł światła kładą się spać około 20 i przebudzają się około północy. Po dwugodzinnej aktywności następuje kolejny blok snu, który trwa do świtu. Dziwne? Tak, ale i korzystne dla organizmu ‒ jak podaje Jessa Gamble specjalizująca się w tematyce snu, to dwugodzinne okno ma kluczowe znaczenie dla wydzielania prolaktyny.


Jest to hormon odpowiedzialny za poczucie rześkości i trzeźwości umysłu. Jak podaje: „Ludzie biorący udział w badaniu odnoszą wrażenie, jakby pierwszy raz w życiu doświadczyli stanu prawdziwego przebudzenia”. Nie są jednak pionierami ‒ w dawnej literaturze możemy znaleźć odniesienia do tego porzuconego rytmu, który był stosowany na długo przed naszymi badaniami.


Za naturalny uważa się również wykształcony w niektórych kulturach sen dwusegmentowy ze sjestą. Zwyczaj popołudniowej drzemki został powiązany z 37-procentową redukcją umieralności na choroby serca. W krajach Zachodu tego rodzaju krótką drzemkę określa się mianem „power nap”. Naukowcy z Uniwersytetu w Düsseldorfie wykazali, że szczególne korzyści pojawiają się przy drzemkach trwających od sześciu do dziesięciu minut (nie uwzględniając czasu zasypiania). Już tak krótki sen może inicjować kluczowy dla zdolności poznawczych proces konsolidacji pamięci! Poprawa w funkcjonowaniu mózgu może trwać nawet do 155 minut po drzemce.

 

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-14 11:48:08
~Daria

Według mnie jednym z najlepszych sposobów walki z bezsennością jest stosowanie Forsen Forte. Nie tylko powoduje pogłębiającą się z minuty na minutę senność, ale pomaga się też wyciszyć, dzięki czemu nawet po stresującym dniu jestem w stanie zasnąć

2014-09-14 12:58:40
~kaja

moim zdaniem 7 jest optymalnie, jednak ostatnio, spie 2, 3, budze sie w nocy, rpzewracamz boku na bok, ciezko to zniesc, oby destresan noc, ktory polecila mi kolezanka cos na to poradzil

2014-07-22 11:14:11
~kasia

Ja od dłuższego czasu miałam z tym poważny problem. Nie mogłam zasnąć a jak wstawałam to od razu byłam zmęczona. Okazało się, że dużo zależy od odżywiania. Znajoma poleciła mi odpowiednie, zdrowe i naturalnie:) smaczne posiłki ( zdrowesniadanie.info/gberes ; idealnafigura.com/gberes ) dzięki których teraz wyglądam lepiej świetnie się teraz czuje a co najważniejsze nie mam już problemu ze snem. Polecam

2014-06-22 23:37:46
~skip

8 godzin snu na dobę? A kto pracowałby wtedy w supermarketach?

2014-06-22 23:31:27
~2Jakub

Ktoś tu zapomniał wspomnieć, że odpoczynek podczas snu nie jest odbiciem jego długości, a kwestią cykli. Sen składa się z faz NREM i REM i to jak przebiegają te cykle jest najważniejsze.

2014-06-22 23:19:50
~Proste

Te dwie godziny od dwunastej do 2 w nocy służą prokreacji

2014-06-22 23:18:40
~do lutek

A czy ktoś widział dorosłą krowę jak po wypróżnieniu podciera się papierem toaletowym? Nie ulegaj reklamie. Jak cię przyciśnie potrzeba wypróżnienia to idź na łąkę, zrób swoje i odejdź z brudnym tył.kiem.

2014-06-22 23:14:44
~lunka

Ja spię 10-12 godzin bez przewrwy więc te badania są naciągane.

2014-06-22 23:04:00
~Johnny

jestem za 16godzinami snu i 2 pracy jak najbardziej;) 16godzin snu;) marzenie;) moze nie codziennie ale...

2014-06-22 18:42:30
~lutek

Czy ktoś widział dorosłą krowę pijącą mleko z wymienia swojej matki ? Zdecydowanie nie !!! wniosek jest taki,że ludzie zwłaszcza od 3 roku życia nie potrzebują i zatem nie powinni pić mleka. Można jeść przetwory jak sery, jogurt czy kefir. Mleko w płynnej postaci czyni więcej szkody niż pożytku. Bądźcie mądrzy i nie trujcie się tylko dlatego,że reklamują picie mleka.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.