wyszukanie zaawansowane

Relaks

Dlaczego nie powinniśmy spać z telefonem przy łóżku

123RF
18.08.2014

Telefon komórkowy stał się nieodłącznym towarzyszem naszego życia. Nie tylko w ciągu dnia, ponieważ wiele osób układających się do snu, dba o to, żeby smartfon przez cały czas znajdował się w zasięgu ręki. Jednak spanie w pobliżu urządzenia nie jest najlepszym pomysłem i niesie poważne konsekwencje zdrowotne.  

„Smartfony zostały zaprojektowanie niemal idealnie tak, by przeszkadzać nam we śnie” – przyznaje w jednym z wywiadów prof. Russell Johnson z Uniwersytetu Stanu Michigan. Zdaniem specjalisty te wielofunkcyjne urządzania angażują naszą uwagę do późnych godzin wieczornych, przez co trudno się oderwać od codziennych spraw, zrelaksować i spokojnie zasnąć.


Z badań przeprowadzonych przez Harvard Business School wynika, że ponad 60 proc. ankietowanych Amerykanów śpi z telefonem przy łóżku,  połowa sprawdza telefon przynajmniej raz w ciągu nocy, a prawie 10 proc. robi to nawet częściej.Potrzeba bliskości smartfonu nawet w nocy może być symptomem świadczącym o swego rodzaju uzależnieniu, zwanym nomofobią (strach przed byciem odciętym od kontaktu z telefonem). Podobnie jak inne nałogi wiąże się z rozregulowaniem procesu wydzielania dopaminy. Dlatego brak telefonu w zasięgu wzroku lub ręki objawia się zwiększoną nerwowością, stanami lękowymi i zaburzeniami fizjologicznymi: zawrotami głowy, dusznościami czy bólami w klatce piersiowej.

Niebezpieczne światło
Jak uniknąć uzależnienia? Najlepiej wyłączać telefon na noc albo zostawiać go w innym pokoju, co będzie korzystne dla naszego zdrowia także z innych powodów.

Naukowcy odkryli bowiem, że niebieskie fale świetlne samodzielnie emitowane przez wyświetlacze smartfonów powodują poważne zaburzenia w wydzielaniu przez organizm melatoniny. Produkowany przez szyszynkę (niewielki gruczoł zlokalizowany w mózgu) hormon steruje naszym zegarem biologicznym i m.in. odpowiada za jakość snu.

Gdy robi się ciemno, następuje wydalanie melatoniny, co jest sygnałem dla organizmu, by obniżyć temperaturę ciała oraz przygotować się do nocnego spoczynku.  Poświata z leżącego przy łóżku smartfona zaburza ten proces (zdaniem naukowców może zahamować wydzielanie melatoniny nawet o 20 proc.). Mamy wówczas problem z zaśnięciem albo często się wybudzamy ze snu.


Jeśli nie damy organizmowi wypocząć, musimy liczyć się z wieloma konsekwencjami. Poza oczywistą sennością, doświadczamy problemów z analitycznym i racjonalnym myśleniem, pojawiają się wahanie nastrojów. Pogorszenie jakości snu utrzymujące się przez dłuższy czas jest czynnikiem znacznie podnoszącym np. ryzyko spowodowania wypadku.

 

Jesteś alergikiem, musisz to wiedzieć

 

1 2
REKOMENDACJA
2016-11-14 19:38:22
~rybka

telefon to cichy zabójca... swoim promieniowaniem bardzo negatywnie wpływa na nasz organizm, szczególnie na głowę. dlatego ja mam odpromiennik creatosa o nazwie bio info. odbija te fale w przeciwnym kierunku, żeby mnie nie bolała głowa

2014-11-05 10:59:39
~kasia

Ja od dłuższego czasu miałam z tym poważny problem. Nie mogłam zasnąć a jak wstawałam to od razu byłam zmęczona.Okazało się, że dużo zależy od odżywiania. Znajoma poleciła mi odpowiednie, zdrowe i naturalnie:) smaczne posiłki ( zdrowesniadanie.info/gberes ; idealnafigura.com/gberes) dzięki których teraz wyglądam lepiej świetnie się teraz czuje a co najważniejsze nie mam już problemu ze snem. Polecam

2014-08-19 01:19:58
~Mężatka

Faceta won z łóżka- wtedy się wyspisz, a nie jak facet ciągle chce seksu i nie daje spać.. Ja męża wygnałam do drugiego pokoju, dopiero teraz się wysypiam, jak należy.

2014-08-19 00:48:13
~rysio

Kobiete won do drugiego pokoju a przy lozku powinien spac pies lub kot . One ci nie zakluca spania chrapaniem .

2014-08-19 00:42:06
~damianek

Co jesli pracuje od 16 miesiecy na nocki i kutwa wstaje okolo 15 lub 16 w poludnie i czasem budzik stopuje na 15 minut...

2014-08-19 00:32:38
~Zenon Michael Szymanski

jest juz dawno udowodnione, ze fale stacji i telef komorkowych wypalaja, nowe, swieze, mlode polaczenia nerwowe w mozgu. Dlatego ludzie w tym dzieci nie moga zapamietac tego co sie przed chwila uczyli, czesto nawet o czym rozmawiali, kogos imie itp. Przy dlugotrwalym przebywaniu lub krotkim a silnym nastepuje wypalenie polaczen nerwowych na glebszych poziomach, resetuje sie pamiec najpierw krotka pozniej nawet ta dluga. Ludzie staja sie ospali, ciagle zmeczeni i nerwowowi....

2014-08-19 00:22:00
~albin

nie spij z telefonem bo jak zadzwoni to cię obudzi

2014-08-19 00:08:11
~Marta, lat 36 ( BBW )

Moj narzeczony jest biznesmenem. Zawsze mi mowil ze ma duzy interes. Okazalo sie jednak ze jego ineres jest bardzo maly. Jestem zdruzgotana. Prosze, doradzcie cos co mam robic.

2014-08-18 23:36:17
~lekarz4u.net

Telefon to przede wszystkim niepłodność i mężczyzny. www.lekarz4u.net

2014-08-18 23:12:21
~Bat.-chat

Ja wiem dlaczego nie można spać z telefonem przy łóżku, w łóżku powinna być kobieta ( zależnie od płci) sen jest wtedy spokojny i mocny, bliskość miłej nam osoby wprowadza w stan relaksu.Nie śpisz? Przytul kobietę!

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.