wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Relaks

Tai chi pomaga zasnąć

24.06.2008

Dzięki zmodyfikowanym nieco starochińskim ćwiczeniom tai chi starsze osoby lepiej się wysypiają - informuje pismo "Sleep".

Ponad połowa osób po 60-tce narzeka na trudności ze spaniem. Większość nie zgłasza się z tym do lekarza, pozostali zwykle dostają nieobojętne dla zdrowia środki nasenne albo - dużo rzadziej - korzystają z terapii behawioralnych. Naukowcy z University of California w Los Angeles sprawdzili skuteczność liczących ponad 2000 lat chińskich  ćwiczeń tai chi zmodyfikowanych w duchu zachodnim - tai chi chih.Badania trwały 25 tygodni. 112 zdrowych ochotników w wieku od 59 do 86 lat podzielono losowo na dwie grupy: pierwsza praktykowała 20 prostych ruchów tai chi chich, druga brała udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których dowiadywali się jak radzić sobie ze stresem, co jeść i jak się przygotowywać do snu.

Jakość snu przed i po terapii była oceniana na podstawie kwestionariusza Pittsburgh Sleep Quality Index. Ćwiczenia tai chi
chih okazały się skuteczniejsze niż zajęcia edukacyjne - ćwiczący lepiej spali, rzadziej odczuwali senność w ciągu dnia i mieli lepszą zdolność koncentracji.

Choć ćwiczenia tai chi są zaliczane do sztuk walki, ich wykonywanie nie sprawia trudności nawet osobom w bardzo podeszłym wieku - polegają na wykonywaniu powolnych ruchów naśladujących ruchy zwierząt (na przykład "głodny tygrys przeciąga się", "jaskółka dziobie ziemię", "biała małpa zrywa owoc".

(PAP)

REKOMENDACJA
2008-11-27 08:22:29
~dusia

każda gimnastyka chyba pomoże i pozwoli lepiej spać.

2008-07-11 13:26:12
~Goka

Aha - zapomniałam dodać , że kosztuje mnie to ( opłata za członkostwo ) raz na kwartał 60,00 zł i długo jeszcze sama będe mogła sobie zawiązywać sznurówki , mając niezmącony umysł i sprawność. cwiczenia nie wpłyną też jakoś specjalnie na konwersję wiary.Sajonara gnomy ograniczone i zakompleksione.

2008-07-11 13:22:10
~Goka

ćwiczę Tai - chi na razie tylko 5 lat i mam teraz 51 lat . To żenujące co tu wszyscy wypisują . Totalne ignoranctwo, ciemnota, zaściankowość i głupota i jeszcze raz bezczelna IGNORANCJA. Ludzie - nawet mi was nie szkoda.

2008-06-30 15:34:26
~Bobek

U nas nie powinno sie ćwiczyć takich rzeczy bo to nie jest z naszej kultury!

2008-06-28 08:11:02
~omc emeryt

W Żaganiu, Lubuskie, nie ma szans na te ćwiczenia!!! Ten artykuł to kłamliwa reklama! Piszą, że darmowe uczestnictwo a podają numery kont bankowych! Ale fałsz!!!

2008-06-28 03:08:56
~ona

kontynuuje: latwiej jest nam wykonywac ruchy znacznie szycsze, poniewaz my - ludzie zachowu wszystko robimy "szybciej". Dotyczy to rowniez oddychania. A ruchy w tai-chi sa skoordynowane z oddechem. A wiec wolniejszy ruch - wolniejszy oddech. I to ma byc latwe? Ale oczywiscie - spi sie znacznie lepiej. Bowiem zyje sie znacznie lepiej i ustepuje poziom stresu z organzimu.

2008-06-28 03:06:02
~ona

Skad autor wzial opinie, ze cwiczenia nie sprawiaja trudnosci starszym osobom? Ruchy sa powolne, to prawda, ale to wcale nie znaczy, ze sa latwe. Wrecz przeciwnie! Ruchy w tai-chi sa tak dalece odmienne od tego, do czego nasze europejskie cialo jest przywyczajone, ze wykonanie najprostszego nawet "czesania grzywy dzikego konia" czy "toczenie kuli tao" jest dla wielu starszych umyslow nie do powtorzenia. Roznwiez powolnosc tych ruchow jest trudnoscia - latwiej nam wykonywac ru

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.