wyszukanie zaawansowane

Relaks

Stres urlopowy

27.08.2008

Choć sezon wakacyjny dobiega końca, niektórzy z nas dopiero pakują walizki na swoją wakacyjną przygodę. I chociaż ma to być dla nas czysta przyjemnoś, statystyki wskazują, że urlop jest jednym z najbardziej stresujących momentów w naszym życiu.

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać dziwne, nie ma w tym absolutnie nic zaskakującego. Człowiek zawsze czuje się nieco niepewnie w nowych warunkach. A tu nagle zostaje wyciągnięty zza bezpiecznego biurka zawalonego papierami i musi radzić sobie z zupełnie nową rzeczywistością – pełną wolnego czasu i bogatą w niecodzienne wydarzenia.
Stres związany z urlopem nie jest jednak nieunikniony. Wszystko zależy od naszego nastawienia i kilku niezbyt wymagających czynności.Przede wszystkim dobrze jest coś zaplanować. Na ogół robi to każdy. Mało kto idąc na urlop ma przed sobą perspektywę bezczynności na kanapie. Na ogół staramy się gdzieś wyjechać, aby choć na chwilę zmienić nasze codzienne otoczenie. Jeśli jest to niemożliwe, staramy się wymyślić sobie jakieś ciekawe zajęcie na nadchodzące dni. I chociaż planowanie jest oczywiście bardzo ważne, to w nim tkwi pierwsza urlopowa pułapka. Raz po raz przekonujemy się, że nic nie chce pójść zgodnie z ustalonym planem. Trzygwiazdkowy hotel okazuje się zapuszczoną ruderą, ktoś okrada nas na lotnisku, deszcz zaczyna padać i nie chce przestać aż do dnia naszego wyjazdu. Podstawową metodą obrony przed tego typu stresującymi sytuacjami jest założenie z góry, że nasz plan jest luźny i zawsze może ulec zmianie. Jeśli uda nam się osiągnąć pewną elastyczność w myśleniu o naszych planach nic nie będzie w stanie za bardzo wyprowadzić nas z równowagi. Deszcz może uświadomić nam, że jesteśmy niemal mistrzemi w tenisie stołowym, a kradzież na lotnisku może otworzyć nam drzwi do autostopowej przygody. Im bardziej będziemy rozluźnieni i pogodzeni z myślą, że świat szykuje dla nas wakacyjne niespodzianki, tym bardziej wypoczniemy i będziemy zadowoleni z naszych wakacji.

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.