wyszukanie zaawansowane

Relaks

Siła stresu

15.09.2008

SPA&Wellness magazine

Objawia się błyskawiczną reakcją organizmu. Czujemy wtedy zmęczenie, paraliż ciała lub wręcz odwrotnie   ― przypływ energii i mobilizację do działania. Atakuje z różnych powodów, w różny sposób i jest indywidualną dla każdego sprawą. To, jak sobie z nim poradzimy, zależy od nas samych...

Udając się do lekarza z bólem głowy czy ogólnym zmęczeniem nawet nie przypuszczamy, że ich przyczyną jest długotrwały stres. Chcemy szybkiej diagnozy i cudownej tabletki likwidującej problem, który nas dotyka. Tymczasem sprawa nie jest taka prosta. Pierwsze, co musimy zrobić, to zdać sobie sprawę, czym tak naprawdę jest stres i co za sobą niesie, a dopiero potem szukać odpowiedniego rozwiązania.
Specjalnie dla Czytelników Spa&Wellness Magazine poprosiliśmy o wypowiedź ekspertów różnych dziedzin. Oto czego się dowiedzieliśmy.Psychologiczne podłoże stresu
Stres jest psychofizjologiczną reakcją organizmu na pewien długo utrzymujący się bodziec (stresor). Od nas zależy, czy bodziec ten uznamy za stresujący czy nie, ponieważ od tego, jakie znaczenie mu nadamy, jak go zinterpretujemy, możemy postrzegać go jako zagrożenie bądź nie. W tym znaczeniu możemy mówić o psychologicznym podłożu stresu, bowiem to my w dużej mierze nadajemy znaczenie otaczającej nas rzeczywistości, interpretujemy ją i uruchamiamy reakcje emocjonalne. Często nasza interpretacja zależy od najbardziej dostępnych nam danych w tym momencie. Jeśli nasz organizm jest przeciążony np. obowiązkami, odpowiedzialnością, złym stanem zdrowia itd. będziemy mieć większą skłonność do postrzegania różnych bodźców jako zagrażających naszej równowadze (potencjalnie wokół nas będzie więcej stresorów). I odwrotnie: jeśli będziemy spokojni, zrelaksowani, będziemy czuć, że to my sprawujemy kontrolę, docierające do nas bodźce będą interpretowane jako neutralne, niezagrażające, bądź takie, z którymi bez trudu możemy sobie poradzić ― twierdzi Magdalena Jarzębowska, psycholog i trener, Prezes „Stowarzyszenia Bene Vitae”.
Medycyna walczy przede wszystkim z organicznymi skutkami stresu (kiedy organizm zaczyna się buntować przeciw zbyt długiemu narażaniu na stresujące bodźce). Lekarze mogą pomóc łagodzić skutki stresu, nie zapobiegną jednak jego przyczynom. To my sami w większości sytuacji powinniśmy podejmować działania, które uchronić nas mogą przed stresem i jego złymi konsekwencjami ― dodaje Magdalena Jarzębowska.

1 2 3 4 5
Tagi: relaksstres
REKOMENDACJA
2008-10-31 07:57:24
~samma

nic nowego, nic konkretnego...

2008-10-31 07:55:29
~ulka

no fajnie, tylko ja nie mam na nic czasu, to nie wiem kiedy miałabym to zrobić.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.