wyszukanie zaawansowane

Relaks

Muzykoterapia

16.10.2008

Muzykoterapia jest metodą terapeutyczną, wykorzystującą muzykę do poprawy kondycji fizycznej oraz psychicznej człowieka. Muzyka traktowana jest jako niewerbalny sposób komunikowania się z osobami niezdolnymi do wyrażania swoich uczuć i emocji słowami.

W Polsce muzykoterapię przeważnie stosuje się w psychoterapii dzieci oraz młodzieży oraz u pacjentów rozchwianych emocjonalnie. Pomaga im ona naprawiać relacje z rówieśnikami i rodziną oraz sprawia, że stają się mniej nadpobudliwi, czy nieufni. Jej celem jest również uspokojenie, rozluźnienie, poprawa nastroju oraz dostarczenie przyjemnych wrażeń pacjentowi. Programy leczenia muzyką są przede wszystkim realizowane w poradniach psychologicznych i pedagogicznych.

Terapeutyczne działanie muzyki jest znane od dawna. Wzmianki o uzdrawiającej mocy muzyki można znaleźć już  w greckiej mitologii, jednak rozwój muzyki jako terapii datuje się na początek XX wieku, kiedy to badania w zakresie psychologii eksperymentalnej oraz psychiatrii dowiodły, że muzyka przede wszystkim ma wpływ na osobowość człowieka.W terapii bierze się pod uwagę dotychczasową rolę muzyki w życiu pacjenta oraz jego gust, natomiast  nie ma znaczenia gatunek muzyki. Wykazano bowiem, że to, co na jednych działa  uspokajająco, innych może drażnić i wywoływać złość oraz agresję. Z kolei istotne jest, aby muzyki słuchać cicho – głośna muzyka wywołuje stres, podnosi ciśnienie krwi, zmniejsza koncentrację, a nawet zakłóca sen.

Czemu służy muzykoterapia?
Muzykoterapia ma cele terapeutyczne, ogólnorozwojowe oraz umuzykalniające. Najistotniejszym celem muzykoterapii jest cel terapeutyczny, polegający między innymi na uzewnętrznieniu ukrytych uczuć, a także na odnalezieniu równowagi pomiędzy sferą przeżyć emocjonalnych a procesami fizjologicznymi. Cele tego rodzaju powinny zawsze być dopasowane do potrzeb oraz możliwości dziecka. Ważna jest również osiągana podczas zajęć umiejętność integracji oraz porozumiewania się z otoczeniem, a także usprawnienie kondycji psychofizycznej, czy podniesienie pozytywnego podejścia do życia. Zajęcia uczą tez jak skutecznie relaksować się i odpoczywać. Cele ogólnorozwojowe osiąga się poprzez zapewnienie dziecku możliwości zdobywania nowych doświadczeń emocjonalnych. Muzykoterapia ma też dziecko umuzykalnić i dostarczyć mu wrażeń estetycznych.

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.