wyszukanie zaawansowane

Relaks

Jak się skutecznie zrelaksować?

11.02.2009

Osoby szukające metod na rozładowanie stresu, uwolnienia się od negatywnych emocji, napięcia, gniewu oraz podenerwowania powinny spróbować technik relaksacyjnych. Poprzez ćwiczenia fizyczne oraz psychiczne, nie tylko pomagają one w zmniejszeniu napięcia, ale także uczą, jak zapanować nad reakcjami organizmu w sytuacjach stresu. Wśród najważniejszych technik relaksacyjnych wymienia się oddychanie i  rozluźnianie mięśni. Istotną cechą wszystkich technik relaksacyjnych jest koncentracja oraz skupienie.

Czym jest stres?
Stres jest reakcją organizmu na trudne, nieprzewidziane, czy niecodzienne sytuacje, na niebezpieczeństwo, a także nadmierne obciążenie fizyczne lub psychiczne. Sytuacje te, o ile stres jest krótkotrwały, powodują reakcje obronne organizmu. Jednak jeśli stres utrzymuje się zbyt długo, może być przyczyną apatii, osłabienia, a nawet prowadzić do dolegliwości fizycznych.Jak zwalczyć stres?

Chociaż nie ma uniwersalnej metody, która skutecznie pomogłaby w walce ze stresem, to jednak istnieje kilka sposobów, aby stres zmniejszyć.
Jedną z najskuteczniejszych metod w walce ze stresem oraz poprawiania samopoczucia jest poświęcanie czasu na aktywność fizyczną. Ćwiczenia ruchowe pozwalają między innymi na dotlenienie organizmu, rozluźnienie mięśni, a także na poprawę krążenia. Jednak istotne jest, aby ćwiczyć regularnie.
Dobrze jest także mieć zainteresowania, które pomogą oderwać się od codziennych trosk i problemów, a także pozwolą na spędzenie miłych chwil.

Warto też prowadzić zdrowy tryb życia. Przede wszystkim należy zadbać o regularny odpoczynek. Poza tym, istotna jest dieta. Powinna być odpowiednio skomponowana i urozmaicona oraz dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, mineralnych i witamin. Dieta bogata w magnez pomaga pokonywać stres - warto jeść płatki owsiane, kiełki zboża, czy orzechy. Bogata w magnez jest również gorzka czekolada. Warto pamiętać, że kofeina oraz alkohol skutecznie wypłukują magnez z organizmu. Poza tym, powinno się wystrzegać spożywania rzeczy tłustych. Należy także zadbać o to, aby jak najwięcej czasu, najlepiej każdego dnia, spędzać na świeżym powietrzu, uprawiając jogging, nordic walking, jeżdżąc na rowerze, czy po prostu chodząc na spacery.

1 2
REKOMENDACJA
2017-09-06 11:39:04
~Kaja

Osobiście często bywam zestresowana i spięta, dlatego regularne wizyty w Beauty First Spa Warszawa pomagają mi zniwelować takie uczucia. POLECAM!

2017-06-21 01:24:22
~Sylwia

Mi w walce ze stresem bardzo pomogła aromaterapia. Mój ulubiony olejek - grejpfrutowy od damai - dodaję do kąpieli, masażu, nawet do odkurzacza czy wody do mycia podłóg. Nie tylko pięknie pachnie, ale też zmniejsza napięcie nerwowe, poprawia nastrój i działa przeciwdepresyjnie. Bez niego chyba nie dałabym rady.

2015-05-22 10:40:47
~Kika

jak mam słaby dzień to wieczorem staram się wygospodarować trochę czasu dla siebie. godzina fitnessu żeby się zmęczyć i wyrzucić złą energię a później relaks w wannie z pianą :) płyn caramel waffle zawsze wprawia mnie w miły nastrój. a później śpię jak zabita :)

2014-10-13 09:52:25
~anka

Najlepiej można się wyciszyć i zrelaksować w grocie solnej . Przepiękna muzyka relaksacyjna , odpowiedni wystrój i zdrowy morski mikroklimat to właśnie to czego potrzebuje chyba każdy człowiek. Ja byłam w grocie solnej Solana . Wiem ,że ta firma ma swoje groty w kilku miastach w Polsce , na stronie solana.pl można sobie sprawdzić gdzie są te jaskinie solne , warto również na tej stronie zobaczyć zdjęcia różnych grot tej firmy . Naprawdę polecam , to wspaniały pomysł na re

2014-09-28 12:46:59
~Julia

ja najlepiej relaksuje się w grocie solnej, ponieważ można tam naprawdę się wyciszyć, odpocząć i posłuchać odprężającej muzyki, polecam groty firmy Solana, mają bardzo wysoki standard

2014-03-27 10:41:47
~pannaaga

Podzielam opinię, że dobrze jest wyjechać. Zmiana otoczenia pozwala się zdystansować, zostawić stres za sobą. Ja wyjechałam i zaczęłam NURKOWAĆ. Dzięki temu ćwiczę oddech, ciało i umysł. Odkrywam nowy świat. Z Under Pressure Divers moje życie nabiera koloru! a_sakowicz@op.pl

2014-03-20 12:31:23
~barbara

Chyba najlepiej jest wyjechać z miasta i chwilę odpocząć. http://jak-osiagnac-sukces.blogspot .com/2014/03/dlaczego-miasta-mecza- wies-relaksuje.html

2011-02-25 20:09:47
~Anna

Podobno na SPA można się nieźle zrelaksować. Ja się na dniach wybieram do Manor House (http://manorhouse.pl/) na zabiegi, mam nadzieję, że trochę się odstresuję.

2009-10-11 10:10:48
~alpha

Ja dodałabym do ćwiczeń muzykę relaksacyjną, która pomaga w relaksacji, medytacji i kontemplacji. Duży wybór płyt z tą właśnie muzyką na stronie: http://www.urodaizdrowie.c om.pl/sklep/ Polecam

2009-04-06 22:03:18
~Marta

mind4you.pl? o tej stronce piszesz? Nazywaja to homeSPA. Moim zdaniem przyzwoita alternatywa dla SPA, goraca kapiel z jakim s Aloesowym olejkiem, a pozniej puszczam ich sesje 4energy, albo jak mi sie znudzi to inna muze, ktora akurat mam pod reka. Daje rade.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.