wyszukanie zaawansowane

Relaks

Mistrzowie samokontroli

08.06.2009

Eden

Liczne prezentacje, negocjacje i egzaminy na stałe weszły do naszego życia. Mimo to, niewielu z nas przechodzi przez te sytuacje z opanowaniem i bez stresu. Dlatego koniecznie musimy opracować taktykę obrony.

Stresu towarzyszącego trudnym sytuacjom nie da się całkowicie wyeliminować. Jeśli jednak nauczymy się odczytywać swoje reakcje, stres może stać się naszym sprzymierzeńcem. Stąd już tylko krok do kontroli nad nerwowymi, paraliżującymi reakcjami.

Pozytywny czy negatywny
Wiemy nie od dziś, że stres może mobilizować i wzniecać w nas odziedziczoną po przodkach wolę walki. Częściej niestety działa deprymująco, a nawet paraliżująco. Mokre, drżące dłonie, suchość w ustach, bladość na twarzy, trudność w artykulacji słów, rozbiegany wzrok. Brzmi znajomo? Warto nauczyć się panować nad tymi reakcjami, nie tylko ze względu na ambicje zawodowe, lecz także dla własnego komfortu oraz… dłuższego życia.

Dystres, czyli stres negatywny, w przeciwieństwie do eustresu, czyli stresu nam sprzyjającego, charakteryzuje się tym, że jest długotrwały. Brak poczucia pewności siebie, ciągły lęk przed wystąpieniami publicznymi, koniecznością zdawania kolejnych życiowych egzaminów może być powodem depresji i wielu chorób. Chcąc radzić sobie ze stresem, najlepiej zainwestować w naukę odróżniania reakcji, które są motorem do działań (to wspomniany eustres, który pobudza, daje siłę, ale i radość z sukcesu), od tych, które blokują nasze działania i rujnują zdrowie.

1 2 3 4 5 6 7
REKOMENDACJA
2010-08-25 13:29:23
~Logos

Pełne wersje 2 ćwiczeń do praktycznego wykonywania w warunkach domowych i klubowych. >>>Opracowanie i wykonanie: Władysław Pitak, muzykoterapeuta i logopeda medialny. >>>Nagrania wykonano w Jaskiniach Solno-Jodowych "Galos" w Kudowie i Lądku Zdroju w 2004 r. >>>telefony: 94-340-60-06; >>>600-809-254 >>>e-mail: logos@logos.pomorze.pl >>> www.logos.pomorze.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.