wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Relaks

Aaaa, kotki dwa

06.11.2009

Eden

Ach, śpij kochanie, jeśli gwiazdkę z nieba chcesz, dostaniesz. Sen spełnia nie tylko nierealne marzenia o gwiazdkach z nieba, lecz także te bardziej realne. Czyli marzenia o zdrowym, długim życiu i pięknym wyglądzie.

Nie wierzysz w skuteczność snu? Każdy może się o niej przekonać, kiedy zarwie noc, a rano zobaczy w lustrze zaczerwienione oczy, poszarzałą cerę, wyraźnie rysujące się na twarzy zmarszczki. Przez cały dzień będzie przygaszony i bez energii albo wręcz odwrotnie – tuż po obudzeniu rześki, by po kilku godzinach zupełnie opaść z sił. Sen bowiem to najlepsze lekarstwo na dobry nastrój i zdrowe życie, ale też świetny odmładzający kosmetyk. Panaceum nie tylko skuteczne, lecz także bezcenne. Bezcenne, bo… darmowe.

Po co nam sen
Wiadomo, że Napoleonowi wystarczały 4 godziny snu na dobę, a Einstein miał spać aż 12 godzin. Teoretycznie powinniśmy przesypiać około 9 godzin. Okazuje się jednak, że są od tej zasady duże odstępstwa. Ważniejsza od długości jest bowiem jakość snu, czyli godziny zdrowo przespane. Oznacza to, że powinniśmy kłaść się do łóżka o odpowiedniej, mniej więcej tej samej porze i spać głębokim snem. Nocny sen można podzielić na pięć zmieniających się etapów, definiowanych przez typy fal mózgowych, które świadczą o płytszym lub głębszym śnie. Ten głęboki jest najważniejszy – towarzyszy nam w fazie REM – wtedy właśnie psychika odpoczywa i uwalnia się od stresu, odnawiają się komórki mózgu i pojawiają się marzenia senne. Kolejna istotna faza to NREM, podczas której regenerują się wszystkie narządy, cały organizm.

Jedna nieprzespana noc nie ma dużego znaczenia. Owszem, jesteśmy po niej nieprzytomni i nie wyglądamy najlepiej, ale kolejna przespana noc może temu zaradzić. Jednak ciągły deficyt snu powoduje coraz większe rozkojarzenie i spadek nastroju. Potem we znaki dają się problemy fizyczne: wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia układu krążenia i hormonalne. Do tego dochodzą kłopoty z przemianą materii, depresja, aż wreszcie zupełne wyczerpanie.  Problem ze snem jest jak kwadratura koła. Jeśli nie śpimy, jesteśmy zmęczeni i niespokojni. Kiedy jesteśmy zmęczeni i niespokojni, mamy problemy z zaśnięciem lub budzimy się w nocy, i to nawet kilka razy.

Liczenie owiec
Lista przyczyn problemów ze snem jest długa. Na jej czele znajdują się choroby – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Depresja, bóle, np. kręgosłupa, nadczynność tarczycy mogą skutecznie zakłócać sen. Jednak głównym winowajcą jest stres. Zarówno ten spowodowany konkretnymi zdarzeniami z ostatniego dnia lub kilku dni, jak i stres przewlekły, będący efektem przeciągających się problemów życiowych, np. kłopotów w pracy, śmiercią lub ciężką chorobą osoby bliskiej, ale także nadmiarem codziennych obowiązków. Jeśli problemy ze snem powtarzają się noc w noc i ciągną się dłużej niż cztery tygodnie, mamy do czynienia z bezsennością przewlekłą. Taka sytuacja wymaga już interwencji lekarza.

1 2 3 4
Tagi: sensennośćbezsenność
REKOMENDACJA
2009-11-21 02:52:40
~ewa

Jest godzina 02.51 a ja jeszcze nie śpię. Nie potrafię... za dużo myśli kłębi się w głowie, za dużo problemów...

2009-11-21 00:58:00
~andzej

hehehe Pierwszy ^^

2009-11-21 00:51:47
~eon

to jest właśnie bezsenność ->

2009-11-21 00:33:48
~MIchal

domowy relaks polecam!! http://tiny.pl/hq5k3

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.