wyszukanie zaawansowane

Relaks

Śmieszne lekarstwo

20.11.2009

Śmiech to jedna z najbardziej zagadkowych reakcji organizmu. Nie zawsze jest objawem szczęścia i radości. Może występować również jako niekontrolowana reakcja organizmu na strach. Może wyrażać negatywne emocje jak drwina, czy szyderstwo. Śmiech jest także atrybutem szaleństwa.

Sposób, w jaki człowiek się śmieje, jest najprawdopodobniej uwarunkowany kulturowo. Jak dowodzą badania śmiech to umiejętność nabyta, której nie posiadają dzieci wychowywane przez zwierzęta. Każdy człowiek śmieje się inaczej. Sposób artykulacji śmiechu jest cechą silnie charakteryzującą typ osobowości. Co ciekawe, w ciągu życia może to ewoluować. Zmienia się nie tylko wysokość i częstotliwość dźwięków, ale także dobór sylab, na których opiera się sekwencja śmiechu.

Sposób na ból
Zarówno uśmiech jak i śmiech sprawia, że mózg wydziela endorfinę, która zmniejsza ból fizyczny i psychiczny, zwiększając równocześnie poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia. Dlatego śmiech może być skuteczną reakcją obronną organizmu w sytuacji zagrożenia i lęku. Dla osób, których chorobie towarzyszy silny ból, kilka minut śmiechu oznacza bezcenną godzinę bez bólu, umożliwia także choć krótki sen, którego nie są często w stanie dać silne leki.

Gelos czyli śmiech
Radosny, spontaniczny śmiech pomaga odreagować wszelkie stresy, konflikty i frustracje. Wielokrotnie, nieświadomie korzystamy z jego kojącego działania oglądając komedie, słuchając zabawnych anegdot, czy dowcipów. Zdając sobie sprawę z dobrodziejstw, które niesie taki śmiech lekarze coraz częściej używali go w swojej praktyce terapeutycznej. I tak powstała gelotologia – od greckiego gelos czyli śmiech. Gelotologia to z jednej strony nauka zajmująca się badaniem wpływu śmiechu na zdrowie, a z drugiej jej praktyczne zastosowanie czyli tzw. terapia śmiechem lub po prostu śmiechoterapia.

1 2
Tagi: śmiechlekarstwo
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.