wyszukanie zaawansowane

Relaks

Jak poradzić sobie ze stresem?

11.01.2010

Stres jest reakcją organizmu człowieka na silne bodźce, niebezpieczeństwa czy nowe sytuacje życiowe, mobilizuje do radzenia sobie w danej sytuacji. Może mieć działanie pozytywne: mobilizacja, podniesienie poziomu energii życiowej, siła pozwalająca pokonywać przeszkody.

Jednakże jeżeli stres jest nadmierny lub długotrwały, może wywołać również skutki negatywne: apatia, ciągły niepokój, niezdolność do skutecznego działania oraz dolegliwości fizyczne.

Mechanizm działania
Bodźce będące przyczyną stresu, poprzez impulsy nerwowe docierają do przysadki mózgowej. Przysadka wydziela do krwi hormon, który pobudza nadnercza do wydzielania zwiększonej ilości adrenaliny i noradrenaliny. Są to tzw. „hormony walki i ucieczki”. Powodują wzrost ciśnienia krwi, szybszą pracę serca, uwolnienie do krwi większej niż zwykle ilości glukozy, cholesterolu i wolnych kwasów tłuszczowych. Jeśli ten stan podwyższonej gotowości organizmu utrzymuje się przez dłuższy czas, napięcie z nim związane nie zostaje rozładowane, spada odporność organizmu i dość szybko przychodzi wyczerpanie i rozregulowanie organizmu.

Stres pozytywny
Stres ma aspekt pozytywny: mobilizuje do działania, zwiększa energię, pozwala pokonać przeszkody. Umiarkowany stres motywuje do pracy, jest siłą napędową, wyzwala energię do podejmowania trudnych wyzwań, pozwala działać szybciej i dokonywać tego, czego bez udziału stresu nie udałoby się dokonać. Po rozładowaniu napięcia emocjonalnego towarzyszącego stresowi, powraca spokój. Stres w odpowiedniej dawce jest motorem do działania.

1 2 3
Tagi: stresniepokój
REKOMENDACJA
2010-01-29 16:34:55
~michalmisza

Pijesz dużo kawy, wiesz, że źle się odżywiasz ale nie wiesz co i jak zrobić by to zmienić - ciągle jesteś zmęczony i zestresowany ??? Zadbaj o siebie, zacznij zdrowo się odżywiać - -- - www.ZobaczTo.misza.mojawaga.pl

2010-01-17 01:05:47
~ja

A mi najlepiej stres rozładowuje sie poprzez sport. A żeby uzyskać do tego ładna sylwetkę, stosuję L-karnitynę Direct :)

2010-01-13 18:06:52
~Adek

Polecam Neo-mag forte albo stress control pomagają one w sytuacjach stresowych.

2010-01-13 16:54:29
~jasiek

Da się.Jest dobry sposób na rozładowanie stresu.A mianowicie zdrowe śniadanie pełne energii witamin i mikroelementów niezbędnych dla zdrowego odżywienia komórek, dostarczające 30 % potrzebnej energii na rozpoczęcie dnia.Poczytaj na stronie www.zdrowesniadanie.info/johny42

2010-01-13 14:48:24
~wally

Łykać magnez, najlepiej z witamina B6, na początku ile wlezie nawet 10 tabletek, kupować dobrze wchłanialny - nie patrzeć tylko na cenę, ograniczyć kawę, pić zieloną herbatę. Podczas kuracji, przez 2-3 miesiące nie łykać wapnia i nie przesadzać z nabiałem mlecznym, starać się jeść produkty nisko-przetworzone. Nie brać psychotropów i multipreparatów - jedne ogłupiają, drugie odciążają ... portfel , Ruch i świeże powietrze. Przejrzeć "interek" pod tym k

2010-01-11 17:30:30
~Mirosław

Dziś nie da się żyć bez stresu.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.