wyszukanie zaawansowane

Relaks

Jak rozgrzać zziębnięty organizm?

23.12.2010

Nie ma nic przyjemniejszego zimą, niż długa wędrówka, zabawy w śniegu, wyjście na sanki, jazda na nartach, snowboardzie czy na łyżwach.

Nie ma, pod warunkiem, że znamy skuteczne sposoby na rozgrzanie się po powrocie do domu. A tych jest całkiem sporo.

Odprężająca i rozgrzewająca kąpiel
Taka kąpiel nie tylko szybko nas rozgrzeje, ale również pozwoli wypocząć i zrelaksować się. Aby była jeszcze przyjemniejsza, warto do wody dodać napar z aromatycznych przypraw, np. przygotowany z garści goździków, kawałka kory cynamonowej, kardamonu i skórki z pomarańczy. Rozgrzewająco podziała też olejek eteryczny z eukaliptusa. Z kolei olejek sosnowy dodatkowo pomoże uporać się z pierwszymi objawami przeziębienia, poprawi krążenie i usunie zmęczenie.

Zamiast ciepłej kąpieli można wziąć prysznic, po którym należy energiczne wytrzeć się ręcznikiem. Pamiętajmy, że naprzemienny prysznic, a więc polewanie się ciepłą i następnie przez chwilę chłodną wodą, poprawia krążenie oraz powoduje, iż bardziej elastyczne, a dzięki temu odporniejsze na zmiany temperatury, stają się naczynia krwionośne.

Doskonały efekt przyniesie także wymoczenie stóp w ciepłej wodzie. Po takiej kąpieli warto wetrzeć w stopy rozgrzewający balsam, dzięki niemu uczucie ciepła będzie utrzymywać się jeszcze przez pewien czas. Później należy włożyć grube skarpety.

Rozgrzewające przyprawy
Odpowiednio dobrane przyprawy nie tylko pomogą nam rozgrzać się w zimowe dni, ale jeszcze sprawią, że nawet te dania, które jemy na co dzień, nabiorą egzotycznej nutki. Np. imbir, który słynie nie tylko ze swoich właściwości rozgrzewających, ale i pobudzających układ odpornościowy, dodany do zupy krem z cebuli nada jej charakterystyczny smak. Imbir pasuje również do zupy krem z marchewki, czy zupy krem z dyni.

fot. Beyond Photomedia/Thinkstock

Wyślij świąteczną kartkę rodzinie i przyjaciołom!

1 2 3
REKOMENDACJA
2011-01-27 15:17:50
~ALA

Odżywiaj się zdrowo , jedz owoce i warzywa, jedz regularnie a przeziębienia nie będą sie łapać. Grypa łapie gdy ktoś jest nieodporny, dostarcza za malo witamin do organizmu, który jest wtedy słaby, nieodporny na różne choroby i infekcje . Polecam zdrowe, smaczne odżywianie, dające witaminy i energię Polecam zdrowesniadanie.in fo/gberes idealnaigura.com/gberes

2011-01-13 08:30:54
~rgd

masz dużo wolnego czasu i chcesz go dobrze spożytkować i zarobić 1500zl miesięcznie? wpisz w Gogolach: GRUPOWY SYSTEM ZARABIANIA a dowiesz się więcej. qwegar

2011-01-08 02:51:33
~Przemas

Najlepiej się rozgrzewa we dwoje, czy to w wannie, czy w łóżku ;) tarcie ciała o ciało powoduje przecież powstanie ciepła :)

2011-01-08 00:52:25
~ja

a nie rozgrzewacz?

2010-12-27 11:57:10
~Corrida

Nie ma to jak ciepła herbatka, nie dość, że zdrowa, to jeszcze niesamowicie rozgrzewa:) Ja ostatnio popijam taką zwykłą, ceylon gold Dilmah z imbirem i odrobiną miodu. Bardzo dobrze rozgrzewa. fajna smakowo też jest berry sensation, lubię do niej dolać trochę syropu malinowego. Pycha!:)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.