wyszukanie zaawansowane

Relaks

Co dzieje się z naszym ciałem podczas śmiechu?

25.03.2011

Śmiech to zdrowie. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości i chciałby podważyć tę starą prawdę, spieszymy wytłumaczyć, jakie są zalety terapii śmiechem.

Zalet śmiechu nie sposób nie docenić. Oddziałuje on na wiele narządów naszego ciała i usprawnia ich funkcjonowanie. Nie ma innej terapii, która jest nam w stanie dać tak wiele i to w tak „zabawny” sposób. Ale… pozytywnie na nasze zdrowie działa tylko śmiech „autentyczny”, najlepiej gdy towarzyszy mu trzęsący się brzuch i wydawanie głośnych, charakterystycznych odgłosów.

Spontaniczna reakcja
Od zarania istnienia świata, funkcją śmiechu było uwalnianie napięcia. Przez tysiące lat nic się nie zmieniło. Podczas śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin, określanych jako hormony szczęścia. To dlatego radośni ludzie mają w sobie tyle energii.
Skąd się bierze śmiech? To spontaniczna reakcja układu nerwowego, zazwyczaj niezależna od naszej woli. W mózgu, pod wpływem bodźca powstaje impuls nerwowy, który dociera do przepony. Ta zaczyna drgać i unosić się. Powietrze zaczyna być gwałtownie wydychane z płuc i przechodzi przez krtań. Wtedy właśnie usłyszeć możemy radosny śmiech.Dotleń się
Gromki śmiech stymuluje przeponę, która z kolei pobudza obieg krwi – udowodnili badacze Akademii Medycznej Uniwersytetu w Leeds z Wielkiej Brytanii.

Śmiech pobudza nasz system sercowo naczyniowy dostarczając mu dawki tlenu porównywalnej z średniowysiłkowymi ćwiczeniami fizycznymi. Podczas zwykłego spaceru nabieramy jednorazowo w płuca pół litra powietrza. Gdy się cieszymy, ta dawka jest aż trzykrotna. Dzieje się tak, ponieważ wprawiając w ruch klatkę piersiową, wymuszany jest dwa razy dłuższy wdech niż wydech. To sprawia, że nasz organizm zostaje znacznie lepiej dotleniony. Zwiększona liczba tlenu znacznie polepsza pracę wszystkich organów.

Ponadto podczas śmiechu zmuszamy do intensywnej pracy około 80 mięśni. Dzięki temu całe ciało zaczyna lepiej funkcjonować.

Przy niektórych chorobach śmiech przynosi lepsze efekty niż terapia high-tech. Udowodnili to badacze naukowcy Akademii Medycznej Uniwersytetu w Leeds. Swoje obserwacje oparli na 5-letnich badaniach pacjentów cierpiących na żylaki kończyn dolnych. Ich konkluzje opisał „British Medical Journal”. Zdaniem prof. Andrei Nelson z Leeds „kluczowe znaczenie ma pobudzenie dopływu krwi do kończyn dolnych i serca”. Naukowiec tłumaczy, że śmiech w tym pomaga, bo dzięki niemu „uaktywnia się przepona odgrywającą ważną rolę w obiegu krwi”. Naukowcy udowodnili też, że osoby wesołe rzadziej chrapią, ponieważ śmiech rozwija mięśnie podniebienia i gardła.

fot. Thinkstock

Makijaż lepszy niż lifting

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.