wyszukanie zaawansowane

Relaks

Jak sobie poradzić ze stresem?

fot. Thinkstock
05.10.2011

W dzisiejszym zabieganym świecie nie sposób całkowicie uwolnić się od stresu. Każdy z nas doświadcza stresu i zdenerwowania w różnych sytuacjach życiowych i każdy z nas reaguje na to doświadczenie trochę inaczej.

Niekiedy stres motywuje nas do działania i powoduje, iż dopiero pod jego wpływem jesteśmy w stanie wykonać określone zadania. Innym razem jednak stres powoduje, że nie potrafimy się skupić, a wykonanie zadania niesie za sobą ogromne koszty emocjonalne. Jedno jest pewne: w przypadku stresu, co za dużo to nie zdrowo! W jaki sposób można poradzić sobie w sytuacjach stresujących i jak zapobiegać negatywnym skutkom nadmiernego stresu?

Czym jest stres?
W współczesnej psychologii definiujemy stres jako relację pomiędzy umiejętnościami radzenia sobie jednostki, a wymaganiami stawianymi jej przez otoczenie. Oznacza to, że ta sama sytuacja (np. spóźnienie się do pracy) może wywierać odmienne oddziaływanie stresogenne na dwie różne osoby. Wszystko uzależnione jest od tego, jaki model radzenia sobie ze stresem wykształciła sobie jednostka w reakcji na konkretną sytuację.Sposoby na stres!
Istnieje wiele różnych metod i sposobów radzenia sobie ze stresem. Każdy z nas jest inny i dlatego powinniśmy dobierać te metody w sposób indywidualny. Czasem dobrze jest też poeksperymentować z różnymi sposobami, aby sprawdzić, która z nich najlepiej działa.

Metoda wewnętrznego mędrca
Wewnętrzny mędrzec to ktoś w nas (jakaś nasza część), która wie jak sobie z daną sytuacja poradzić. W sytuacji stresogennej często jest tak, że mamy wrażenie, że nic się nie da zrobić, że my nie potrafimy nic zrobić. Tego typu myślenie zamyka nas w swego rodzaju zamkniętym kole. Aby przerwać ten krąg bezsilności, zamknij na chwilę oczy i pomyśl o osobie, która twoim zdaniem potrafiłaby sobie z tą sytuacją jakoś dać radę.

To może być ktoś, kogo znasz naprawdę albo jakiś idol, albo postać z baśni lub zupełnie wymyślona. Zastanów się, w jaki sposób ten mędrzec radzi sobie ze stresem. Jak on to robi? Wyobraź sobie przez chwilę, że to ty jesteś tą postacią (mędrcem) i udziel sobie rady. Rezultat może cię zaskoczyć! Nawet jeśli nie uda ci się znaleźć satysfakcjonującej rady, to samo zamknięcie oczu i skupienie się na innej osobie pozwoli ci się delikatnie zdystansować do sytuacji stresorodnej. 

1 2
Tagi: stresjogarelaksacjamedytacja
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2012-03-31 18:41:59
~net

Dodatkowe ZAROBKI przez internet. Więcej informacji pod adresem - knebraska@gmail.com Wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera.

2011-12-17 16:18:30
~Stres-DepresjaCOMpl

http://www.stres-depresja.com.pl

2011-12-17 16:17:42
~Stres-DepresjaCOMpl

Polecam naturalny zestaw - kontrola stresu i poprawa zdolności umysłowych. Bardzo dobre opinie!

2011-10-15 08:48:26
~Anka

Ja stres lubiałam zajadać czym popadnie. Paluszki, słodycze, kanapki, popcorn... Poprostu wszystko Jednak wraz z rosnącym stresem pogaraszała się kondycja mojej skóry. Moja kuzynka poleuciła mi zdrowesniadanie.info/your I tu wszystko się zaczęło. Miałam osobistego konsultanta, który nauczył mnie jak zajadac stres. Dzięki jego poradom moje wlosy i panokcie znowu są piękne, ja tak w ogóle to schudłam ponad 10 kg i jeszcze nauczyłam się kontrolować to co zjadam.

2011-10-14 15:05:51
~sara

Myślisz o kreacji na sylwestra? Pomyśl już teraz o swojej figurze. Zaufaj fachowcom i zrzuć kilogramy do karnawału!! Sprawdź program odchudzający DIETEK.

2011-10-08 16:57:31
~wojtek

A te metody w ogóle nie działaja żadna metoda nie pomaga czego ja nie próbowałem wkurzenie mnie jeszcze większe bierze uczucie jak by głaz przycisnął mi klatkę piersiową i kłucie z lewej strony klatki Robią specjalnie żeby ludzi wykanczać to metody czysto fizycznej psychomanipulacji AŻ WRESZCIE KTOŚ ZNOWU NIE WYTRZYMA I ZACZNIE STRZELAĆ ABY WYROWNAć RACHUNKI I ZA WSZELKIE KRZYWDY POTEM SIE DZIWIĄ WSZELKIE MONDRALE ŻE DOCHODZI DO AKTÓW PRZEMOCY TRAGICZNYCH W SKUTKACH BO BAWI

2011-10-08 16:55:36
~ewa

Ja tez mialam problem aby schudnac, ale go pokonalam. Chcesz sie przekonac jak tego dokonalam wpisz w google ''strac kilogramy - atypowa dieta''. Zobacz, ze szczescie jest w zasiegu Twojej reki.

2011-10-08 16:32:15
~Julka K

upssa..."pojawiać się"

2011-10-08 16:31:07
~Julka K

Dobrze, że ktoś udziela konkretnych rad. Tyle tylko, że takie artykuliki powinny pokawiać się częściej! Wypróbuję rady.

2011-10-08 14:36:36
~IAO

Stosowanie medytacji oraz tzw. relaksacji dużej (treningi Jacobsona, Schulza) jak najbardziej może się wiązać ze skutakmi ubocznymi. Najbardziej rozpowszechnione są tzw. wyładowania autogenne (autogenic discharges) oraz specyficzne zaburzenia lękowe, czyli tzw. lęk wywołany relaksacją. Jeśli uprawiamy medytację kilka godzin dziennie, lista możliwych skutków ubocznych wydłuża się. W pewnych chorobach samodzielne uprawianie ww. technik jest przeciwskazane. Wszystko jest w literat

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.