wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Relaks

Chrapanie rujnuje związek i zdrowie

fot. Thinkstock
06.12.2011

Aż 25 proc. badanych Brytyjczyków przyznaje, że śpi oddzielnie, aby nie słyszeć hałaśliwego partnera, połowa zaś deklaruje, że głośne chrapanie ma destrukcyjny wpływ na ich związek - wynika z przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii badań.

Naukowcy obliczyli, że osoby, które są zmuszone do sypiania z chrapiącym partnerem, śpią średnio w ciągu nocy aż 1,5 godziny krócej, niż inni, co daje prawie 23 nieprzespane doby w ciągu roku. Oznacza to, że chrapanie ma destrukcyjny wpływ nie tylko na kondycję związku, ale też ogólną kondycję fizyczną.

Chrapanie, występujące u co trzeciej dorosłej osoby, jest utrapieniem dla otoczenia. Osoba chrapiąca powoduje hałas, który może osiągać nawet 90 decybeli (rekord świata to 98 decybeli- głośniej niż młot pneumatyczny). Dla porównania odkurzacz powoduje hałas na poziomie 60 decybeli, a klakson – ok. 80 decybeli.

Wyobraź więc sobie sytuację, kiedy ktoś każe ci zasypiać w obecności samochodu, za kierownicą którego siedzi bardzo zirytowany kierowca, który rozładowuje swoje frustracje na klaksonie. W takiej sytuacji naprawdę trudno o spokojny i regenerujący sen.

Kłopoty w związku
Naukowcy z Rush University Medical Center przeprowadzili badania 10 par. W jednym z małżeństw chrapanie męża budziło żonę ponad osiem razy na godzinę. Kobieta przesypiała tylko 73 procent nocy, podczas gdy przeciętna osoba przesypia 90 procent. Żona próbowała zatyczek do uszu, słuchawek i innych sposobów, ale w końcu się poddała i zdecydowała spać oddzielnie.

Nie tylko oddzielne sypialnie są przyczyną rozpadu związków. Mężczyźni, którzy chrapią, mają też zwykle zaburzoną potencję. A wszystko z powodu skrócenia fazy sny REM.

1 2
REKOMENDACJA
2011-12-06 16:03:10
~das

zdjecia mojej bylej, a niech sie teraz wstydzi szmata:D http://0036jpg1.gu.ma/

2011-12-06 16:02:21
~ania

MASZ SZANSĘ UZYSKAĆ IDEALNĄ FIGURĘ I CIESZYĆ SIĘ NiĄ TAK DŁUGO JAK ZECHCESZ! - bezpiecznie - zdrowo - odżywiając się naturalnymi produktami ZYSKASZ W TEN SPOSÓB * piękną sylwetkę * doskonałą kondycję * świetne samopoczucie * zwiększoną odporność na wiele chorób * podziw otoczenia Osiągniesz to stosując EFEKTYWMY PROGRAM KONTROLI WAGI dostosowany do Twojej sylwetki i Twojego stylu życia. wejdz na strone http://tnij.org/n31a

2011-12-06 15:59:50
~das

zdjecia mojej bylej, a niech sie teraz wstydzi szmata:D http://0036jpg1.gu.ma/

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.