wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Masło orzechowe uchroni przed rakiem?

123rf
30.09.2013

Naukowcy odkryli, że u dziewczynek, które dwa razy w tygodniu jadły masło orzechowe, łagodne choroby piersi w dorosłości rozwijały się o wiele rzadziej.


Naukowcy nie badali związku pomiędzy spożyciem masła orzechowego a zachorowaniami  na złośliwy nowotwór. Podkreślają natomiast, że pojawienie się łagodnych zmian nienowotworowych zwiększa ryzyko wystąpienia raka w późniejszym wieku.


Badania prowadzone przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis pokazały, że dziewczynki w wieku od 9 do 15 lat, które regularnie jadły masło orzechowe lub orzechy były o 39 proc. mniej narażone na łagodne choroby piersi do 30 roku życia.


Badania opublikowane zostały w piśmie "Breast Cancer Research and Treatment". Oparto je na historii zdrowia 9039 amerykańskich dziewcząt  w wieku od 9 do 15 lat, które śledzono od 1996 do 2001 roku.

 

W latach 2005-2010, gdy większość badanych osiągnęła wiek od 18 do 30 lat monitorowano dalej, czy występowały u nich łagodne zmiany w piersiach. Okazało się, że u kobiet, które w dzieciństwie jadły masło orzechowe lub orzechy, zmiany w piersiach rozwijały się o prawie 40 proc. rzadziej.


Wyniki badań wskazują, że także rośliny strączkowe - fasola, soczewica, soja mogą pomóc w zapobieganiu łagodnym chorobom piersi, ale dane nie są tak silne jak w przypadku działania orzechów.

Źródło: huffingtonpost.com/asz/zdrowie.wp.pl
 

Źródło: huffingtonpost.com/asz/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.