wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Przeszczep rodzinny szansą dla tysięcy

EastNews
21.10.2013

Polscy transplantolodzy uznali 2012 rok za rekordowy. Udało się przeszczepić ponad 1,5 tysiąca narządów. Jednak dopiero podwojenie ubiegłorocznej liczby operacji mogłoby zaspokoić bieżące potrzeby. Czy jest na to szansa?


Największą przeszkodą jest niedobór organów do transplantacji. Szansą dla wielu chorych są przeszczepy od osób żywych. Wykonuje się ich w naszym kraju wyjątkowo niewiele. W ubiegłym roku dokonano jedynie 51 transplantacji nerek i 13 operacji przeszczepienia fragmentu wątroby. W Norwegii przeszczepy rodzinne stanowią około 40 procent wszystkich transplantacji, a w Stanach Zjednoczonych większość przeszczepianych nerek pochodzi od żywych dawców.


Od kogo można pobrać narządy?
Przeszczep rodzinny jest jedyną prawnie dopuszczalną formą pobierania narządów od osób żyjących. Dawca i biorca muszą być blisko spokrewnieni. Narządy można pobierać od dzieci, rodziców i rodzeństwa. Jeżeli część siebie chce oddać ktoś z dalszej rodziny, przyjaciel lub znajomy, nie jest to łatwe. Najpierw jest badanie więzów, potem - wniosek do Zespołu Etycznego Krajowej Rady Transplantacyjnej i czekanie na jego zgodę. Ostateczną decyzję wydaje sąd.


Dlaczego? Badane są bowiem wszelkie okoliczności sprawy, aby wykluczyć możliwość przymuszania lub nakłaniania do oddania narządu. Sąd sprawdza również, czy decyzja dawcy nie wynikała z pobudek materialnych. Podobna procedura stosowana jest w przypadku osób „spokrewnionych emocjonalnie”, czyli małżonków i ludzi żyjących w związkach partnerskich. Dawca musi być zawsze osobą pełnoletnią.


Handel w internecie
Handel narządami ludzkimi w sieci to proceder, który pojawił się w wyniku rosnącego zapotrzebowania na narządy ludzkie w krajach wysoko rozwiniętych. "Dawcy" narządów pochodzą zazwyczaj z krajów trzeciego świata.


-  Krajami, gdzie ten proceder jest szczególnie rozwinięty i sporo ludzi oferuje swoje organy do sprzedaży, np. 1 płuco, 1 nerkę itp., jest Mołdawia, Indie czy też Bangladesz - informuje Wydział Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. - W krajach tych powstały już nawet wyspecjalizowane ośrodki transplantacyjne, zajmujące się takim nielegalnym procederem. W Chinach narządy są także pozyskiwane od więźniów, na których wykonano wyrok śmierci, a w krajach ubogiego Południa także od porywanych i zabijanych specjalnie w tym celu dzieci.

 

 

1 2 3
REKOMENDACJA
2013-10-27 20:45:51
~fdgfd

dsfdsg

2013-10-27 20:45:40
~fdsfsd

ja to wiem

2013-10-27 20:45:20
~wercia

Twoje dziecko, mąż, żona, dziewczyna czy chłopak wraca późno do domu i nie chce ci powiedzieć gdzie był? koniec z tym! dzięki tej stronie namierzysz telefon i dowiesz się gdzie aktualnie przebywa osoba której szukasz! epidem.pl/zcuox.html

2013-10-22 08:33:57
~b

w krajach ubogiego Południa także od porywanych i zabijanych specjalnie w tym celu dzieci. Co to znaczy w krajach ubogiego południa?

2013-10-22 08:02:30
~myszka

czy ktoś zna może dalsze losy pacjenta, któremu rok lub dwa temu w renomowanym stołecznym szpitalu wycięto "przez pomyłkę" zdrową nerkę, a pozostawiono nowotworową? pytam, ostatnia publiczna informacja w tej sprawie jaką znam, to telewizyjne oświadczenie uśmiechniętego rzecznika szpitala- "no cóż, takie rzeczy się zdarzają" oraz raport ekspertów, że pacjent ma się dobrze po przebytej "operacji".czy ktoś zna ciąg dalszy tego "zdarzenia m

2013-10-22 07:51:43
~jamtoto

przy takim kretynizmie naszego "prawa" to najpierw trzeba wziazc slub a potem przeszczep jako wspolmalzonek. Gorzej jak ktos musi zostac gejem lub lesbijka aby to zrobic bo przeciez moze trafic sie dawca tej samej plci.

2013-10-22 07:44:04
~aga

pomyscie co czuje osoba ktora jest chora I taka nerke potrzebuje ?? przestancie myslec tylko o sobie! jedna osoba napisala ze lepiej oddac robakom , ciekawe co by powiedziala jakby sama potrzebowala !

2013-10-22 07:38:25
~donna

biznesik słabiej się kręci?

2013-10-22 07:33:55
~wubwubdubstep

Oddać narząd W POLSCE?! W kraju, gdzie nie umieją odróżnić lewego kolana od prawego i operują te zdrowe?! Ja dziękuję, dałbym nerkę do przeszczepu, a głowę by ucieli.

2013-10-22 07:25:45
~autor

Jaki czarny rynek? No ten portal to schodzi na psy. Przecież nerki nie przeszczepia się w stodole tylko w ośrodku o wysokich standardach i z wykwalifikowanym personelem; także niby jak ten ktoś bez wiedzy lekarza ma skutecznie przeprowadzić tak delikatny zabieg? A opowieści że nie ma śmierci mózgowej to tak wierutna bzdura że kolana się pode mną uginają. W naszym kraju wciąż lepiej dać nerki, wątrobę, płuca czy chociażby serce robakom niż drugiemu człowiekowi.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.