wyszukanie zaawansowane

Aktualności

3 leki, które przynoszą najwięcej zysku firmom farmaceutycznym

22.10.2013

Na badania i produkcję coraz to nowych leków przeznaczane są miliardy dolarów rocznie, choć jak szacuje medyczny portal Medscape.com, tylko jeden z  5-10 tysięcy testowanych klinicznie związków trafi ostatecznie do sprzedaży. Spośród nich zaledwie kilka osiągnie status hitu, czyli przyniesie ponad miliard dolarów rocznego zysku.


Firmy farmaceutyczne nieustannie dążą do opatentowania „hitowego” leku, który pozwoli im się wzbogacić i zapewni bezpieczną pozycję na rynku. Dobrym przykładem jest Lipitor – lek na obniżenie cholesterolu, który w kulminacyjnym okresie  zapewnił swojemu producentowi – firmie Pfizer – 131 miliardów dolarów zysku. Tym samym dwukrotnie przebił drugi najlepiej sprzedawalny lek – Plavix. Jego twórca, czyli Bristol-Myers Squibb zarobił na nim 60 miliardów dolarów.


Mając na uwadze pierwsze półrocze 2013 roku, specjaliści wybrali trzy najczęściej kupowane leki na świecie. Nie wiadomo jeszcze, czy powtórzą sukces Lipitora i utrzymają poziom sprzedaży przez więcej niż 12 miesięcy, czy będą krótkofalowymi bestsellerami farmaceutycznymi. Na jakich chorobach „zarabia się” teraz najlepiej?

Humira – przewidywana sprzedaż w 2013 roku – 10,1 mld dolarów
Humira jest obecnie najlepiej sprzedającym się lekiem na świecie. Do czerwca tego roku przyniósł 4,85 miliarda dolarów zysku firmie AbbVie. Szacunkowy bilans roczny ma osiągnąć poziom 10,1 miliarda dolarów. Ponadto, lek generuje 349 milionów dolarów globalnego przychodu ze sprzedaży japońskiemu partnerowi –Eisai.


Lider AbbVie to lek przeciwzapalny, wskazany w leczeniu chorób stawów,  takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Lek ten stosowany jest także w chorobie Leśniowskiego-Crohna, czyli stanie zapalnym układu pokarmowego. Przyjmuje się go w postaci zastrzyków.


Jego głównym składnikiem jest – adalimumab – rodzaj ludzkiego przeciwciała otrzymywanego z hodowli chomików chińskich. Przeciwciała te są białkami, które rozpoznają inne swoiste białka i wiążą się z nimi. Adalimumab wiąże się ze swoistym białkiem, które występuje w zwiększonym stężeniu w chorobach zapalnych stawów.

Remicade - przewidywana sprzedaż w 2013 roku – 8,7 mld dolarów
Drugie miejsce bestsellerowych leków na świecie zajmuje Remicade firmy Johnson & Johnson. Do tej pory lek zapewnił swojemu producentowi  5 miliardów dolarów przychodu, a do końca roku poziom sprzedaży ma osiągnąć 8,7 miliarda dolarów.


Podobnie jak Humira, Remicade to lek przeciwzapalny. Stosuje się go zazwyczaj po niepowodzeniu leczenia innymi lekami, u osób dorosłych  z następującymi chorobami: reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, łuszczycowym zapaleniem stawów oraz łuszczycą.


Remicade jest jedynym zarejestrowanym w Polsce lekiem biologicznym, należącym do nowej generacji specyfików, powstałych dzięki rozwojowi biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Zawierają one przeciwciała  obniżające stężenie czynników prozapalnych w organizmie, a także przeciwzapalne cytokiny, modulujące reakcję odpornościową organizmu. W przypadku leku Remicade, substancją czynną jest Infliximab.

Advair - przewidywana sprzedaż w 2013 roku – 8,6 mld dolarów
Trzeci najczęściej kupowany lek na świeci to Advair. W pierwszej połowie 2013 roku lek przyniósł firmie GlaxoSmithKline 4,31 miliarda dolarów. Szacuje się, że do końca roku brytyjski koncern farmaceutyczny zarobi na nim 8,6 miliarda dolarów.


Advair to lek z grupy steroidów wziewnych, zwalczający astmę oraz problemy z oddychaniem poprzez rozszerzanie dróg oddechowych.
Inaczej niż Humira oraz Remicade – Advair nie znajduje się już w grupie leków, objętych ochroną patentową. Oznacza to, że inni producenci mogą wprowadzać na rynek leki o podobnej formule, jednak Advair – pomimo tego faktu- nadal plasuje się w pierwszej trójce globalnych hitów farmaceutycznych.


 

Na podst. Fool.com mtr/es

REKOMENDACJA
2013-12-11 08:09:19
~Moder

Dlaczego na stronach ogłaszają się cwane "Mariolcie" i ine chcąć prowadzić cichą sprzedaż. Nalezy kasować te komentarze natychmiast. Na reklamy sa odpowiednie miejsca za odpowiednią odpłatbością

2013-10-27 20:44:11
~mariolcia

Twoje dziecko, mąż, żona, dziewczyna czy chłopak wraca późno do domu i nie chce ci powiedzieć gdzie był? koniec z tym! dzięki tej stronie namierzysz telefon i dowiesz się gdzie aktualnie przebywa osoba której szukasz! epidem.pl/zcuox.html

2013-10-25 09:20:30
~Babcia Zofia

Od roku mam aktywator wody od Atara Golden nic lepszego nie znajdziecie, daje naturalną źródlaną wodę do życia . Idealna na poprawę zdrowia i urody ,skóra jest jędrna i gładka .Problemy z prostatą męża znikają bo miał wielki stres aby nie zachorować na raka , cukier i cholesterol też spada .Poprawiona drożność żył wpłynęła na stabilizację ciśnienia krwi. Obraz krwi też się poprawia , myślę , że to ważne dla chorych na białaczkę. Radość z życia i bycia razem

2013-10-22 15:36:18
~rysiek

nowe leki to nadzieja dla ciezko chorych niestety ich naudyzwanie sprowadza wiecej szkod niz zyskow w zdrowiu nie dbanie o zdrowie bez zdrowej diety bez ruchu bez celu w zyciu bez pracy chorzy skazani sa na powolna smierc tabletka wszystkiego nie rozwiaze nawet psychiatra nie jest rozwiazaniem przynosi wiecej szkod niz pozytku koncerny zarabiaja na chorobie caly przemysl farmaceutyczny nie da ci tego co moze dac drugi czlowiek postep medycyny nie zastapi tego co brakuje naprawde sensu celu w zyc

2013-10-22 15:25:25
~typowy

i tak dobrze,że te miliardy idą na człowieka chorego ,a nie "dobroczynne" fundacje

2013-10-22 15:23:48
~mrgreen.com

brak kasy? zajrzyj do nas

2013-10-22 15:21:23
~basia

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.