wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Wyhodowali włosy, które po przeszczepie rosną

123rf
22.10.2013

Czego najbardziej obawiają się mężczyźni? Łysienia – wykazało ostatnio jedno z brytyjskich badań. To dlatego badacze na całym świecie zmagają się z tym problemem.

 

Nic dziwnego – pewnie ten, kto odkryje sposób na łysienie – zostanie milionerem. Czy zbliżyli się do tego eksperci z Wielkiej Brytanii i USA?
 

Do tej pory hodowanie ludzkich włosów kończyło się fiaskiem. Pobrane tkanki z mieszków włosowych zamiast we włosy – przekształcały się bowiem w skórę.

 

Zaczątki włosów i... sukcesu

Teraz jednak naukowcy umieścili pobrane komórki w tak zwanych trójwymiarowych sferoidach i wszczepili je do ludzkiej skóry. Odnieśli sukces. Po sześciu tygodniach pojawiły się zaczątki włosów – podało Polskie Radio.


Rewelacyjne doniesienia na temat zapobiegania łysieniu, przyczyn nadmiernego wypadania włosów czy tez sposobów na nowe włosy, pojawiają się co najmniej raz w roku.


Tym razem jednak, zarówno autorzy eksperymentu, jak i niezależni naukowcy, zgadzają się, że nowa metoda może w przyszłości posłużyć do całkowitego pokonania łysienia.

 

Potrzebnych jest jednak sporo dalszych testów nad doniesieniami opublikowanymi właśnie w tygodniku Amerykańskiej Akademii Nauk.

 

 

Wcześniej była mysz

Przypomnijmy, że już ponad rok temu japońscy naukowcy poinformowali o wyhodowaniu włosów na skórze… bezwłosej myszy. Ich eksperyment także dawał nadzieję na postęp w leczeniu łysienia. Wyniki badań opublikowało londyńskie czasopismo naukowe "Nature Communications".


Zespół naukowców, kierowany przez profesora Takashiego Tsuji, uzyskał dwa typy komórek z mieszków włosowych dorosłych myszy. Zostały one wykorzystane do stworzenia zmodyfikowanych prymitywnych tkanek zwanych zalążkami mieszka włosowego, które wszczepiono pod skórę naturalnie łysych myszy.


Stosując tę metodę, badaczom udało się wyhodować włosy i bokobrody na łysej i gładkiej skórze myszy. Utrzymywały one cykle, jakim podlegały włosy zwierząt, od których pobrano komórki do zmodyfikowania.


Zespół kierowany przez prof. Tsuji zapowiadał w kwietniu 2012 roku, że regenerację włosów u ludzi przy użyciu ich metody będzie można stosować w ciągu najbliższych 10 lat. Łysiejący i łysi muszą się więc uzbroić w cierpliwość.
 

asz/fitness.wp

REKOMENDACJA