wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Cukrzyca - objawy choroby
Zdrowie & Fitness
Ile kosztuje cukrzyca?
Zdrowie & Fitness

Aktualności

Ile kosztuje cukrzyca?

123RF
14.11.2013

PAP

W Polsce żyje 2,5 mln osób, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2, ale szacuje się, że kolejny 1 mln ludzi cierpi na to schorzenie nic o tym nie wiedząc.  Zwiększenie nakładów na prewencję, wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie cukrzycy jest niezbędne, by zmniejszyć całkowite koszty społeczne związane z tym schorzeniem – oceniają diabetolodzy.

 

Mówili o tym w środę na konferencji prasowej zorganizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który przypada 14 listopada.

 

Ilu cukrzyków jest w Polsce?

Krajowy konsultant ds. diabetologii prof. Krzysztof Strojek przypomniał, że – zgodnie z szacunkami - obecnie w Polsce na cukrzycę cierpi 2,5 mln osób (według raportu „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce. 2013” są to już 3 mln – PAP). - Kolejne 2,5 mln ma tzw. stan przedcukrzycowy, co oznacza, że w ciągu najbliższych pięciu lat co najmniej milion z nich rozwinie pełnoobjawową cukrzycę – powiedział specjalista.

 

Większość - ok. 85 proc. – stanowią chorzy na cukrzycę typu 2, która pojawia się w wieku dorosłym i jest determinowana głównie przez nadwagę, otyłość oraz brak aktywności fizycznej.

 

- Wielkim problemem jest to, że cukrzyca typu 2 jest rozpoznawana zbyt późno - po 7-10 latach choroby. W związku z tym w momencie diagnozy znaczący odsetek ma już poważane powikłania, takie jak zawał serca, czy udar mózgu – powiedział prof. Maciej Małecki z Collegium Medicum UJ.

 

Ile kosztuje cukrzyca?

Jak przypomniał prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) prof. Leszek Czupryniak, z najnowszego raportu na temat cukrzycy w Polsce („Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce. 2013”) wynika, że roczne koszty tej choroby w naszym kraju wynoszą ok. 6 mld złotych. Połowę z tego stanowią koszty powikłań – zarówno bezpośrednie związane z ich leczeniem, jak i pośrednie, związane m.in. z utratą produktywności, przechodzeniem na renty czy przedwczesnym zgonem.

 

- Jeżeli będziemy wcześniej wykrywać cukrzycę i od samego początku intensywnie leczyć pacjentów, którzy na nią cierpią to oni będą żyć nawet przez kilkadziesiąt lat bez istotnych powikłań choroby, jak zawał serca, udar mózgu, amputacja nogi, uszkodzenie nerek czy wzroku – podkreślił prof. Czupryniak.

 

Zastrzegł, że na początku trzeba zwiększyć nakłady na ten cel, aby za jakiś czas móc ograniczyć koszty cukrzycy, które rosną w bardzo szybkim tempie z powodu epidemii tej choroby. - Największy problem polega na tym, że takie efekty nie będą widoczne za 2-3 lata, ale najwcześniej za lat pięć, a jeszcze wyraźniej po 15 latach. Tymczasem, decydenci często oczekują efektów natychmiastowych  – tłumaczył diabetolog.

 

Co musi zmienić się w Polsce?

Ocenił, że w Polsce zaniedbań w diabetologii jest wiele. - Nie chodzi tylko o brak refundacji najnowszych leków”– zaznaczył prezes PTD.

Zmiany wymaga na przykład wycena usług zdrowotnych w zakresie leczenia stopy cukrzycowej - najbardziej kosztownego powikłania choroby.

 

Wciąż nie rozwiązana jest też sprawa finansowania opieki pielęgniarskiej w diabetologii. - A to na pielęgniarkach powinna głównie spoczywać edukacja pacjentów z cukrzycą, która jest podstawowym warunkiem sukcesu terapii – tłumaczył diabetolog. To pielęgniarki objaśniają pacjentom, jak przyjmować insulinę czy inne leki, jak kontrolować poziom glukozy we krwi, ale też jak zmienić codzienne nawyki w zakresie diety czy aktywności fizycznej.

 

Prof. Czupryniak zwrócił uwagę, że od lat środowisko diabetologów walczy o wprowadzenie narodowego programu walki z cukrzycą, na wzór np. „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych”. Środki na realizację takiego programu są zagwarantowane ustawą i w przypadku programu zwalczania chorób nowotworowych wynoszą co roku nie mniej niż 250 mln zł.

 

- Tymczasem, w 2012 r. na zwalczanie cukrzycy w Polsce z budżetu Ministerstwa Zdrowia wydano ok. 2,8 mln złotych. To za mało. Musimy podjąć dziś bardziej radykalne działania, bo inaczej koszty cukrzycy w Polsce będą bardzo szybko rosły  – powiedział prof. Czupryniak.

 

Przypomniał, że w 2012 r. z powodu zmian w refundacji leków na cukrzycę i pasków do glukometrów na pacjentach z cukrzycą zaoszczędzono 500 mln złotych. - My chcemy tylko połowę tej kwoty na program, po to, by za 5-15 lat koszty cukrzycy były dużo niższe – tłumaczył.

 

Z danych przedstawionych przez Ryszarda Wolskiego z Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia już teraz wydatki na cukrzycę w Polsce stanowią 10 proc. wszystkich publicznych wydatków na opiekę zdrowotną.

 

Diabetolodzy podkreślali, że jeśli nakłady na wcześniejsze wykrywanie i lepsze leczenie cukrzycy nie zostaną zwiększone, to należy spodziewać się, że w kolejnych latach koszty cukrzycy będą rosły w dramatycznym tempie. W USA stanowią one obecnie 18 proc. budżetu zdrowotnego, podkreślił prof. Czupryniak.

(PAP) jjj/ krf/

REKOMENDACJA
2014-04-27 12:00:05
~Slodki

Przez wielę lat prowadziłem Poradnię Diabetologiczną, do momentu aż NFZ nie zdecydowal o okrojeniu limitow punktow o polowe . Przestalo to być oplacalne. Ze strony państwowych organow nie można mówić o walce z cukrzycą. Raczej walka z cukrzykami i ich lekarzami....

2013-11-23 14:03:36
~Janko5

Ja stosowałem Dietę Ewy Dąbrowskiej. Tania, skuteczna sprawdzona. Więcej można znaleźć wpisując w google ewa dąbrowska dieta. Ważne żeby robić to z głową dla osób chorych po kontrola lekarza. Dla zdrowych - można sobie kontrolować samemu ciśnienie czy inne parametry. Ostatnio znalazłem dobre ceny na hancom tylko że politykę mają bez sensu i widoczne są po zalogowaniu "ciśnieniomierz hancom" google powinno znaleźć

2013-11-21 11:35:02
~Ania21

Przy cukrzycy typu 2 można wspomagać się dietą. Ja używam książki "Praktyczny poradnik żywieniowy" jest naprawdę genialny. Znajduje się w nim mnóstwo jak sama nazwa wskazuje praktycznych przepisów. Ja kupiłam na stronie medyka za 55zł. Naprawdę warto.

2013-11-15 07:44:51
~felix

co ile kosztuje cukrzyca?a ile kosztuje przyznawanie rent chorobowych alkoholikom?cukrzyk raczej choroby sobie nie wybral.wiem co pisze bo mam chore dziecko wlasnie na cukrzyce.w kraju w ktorym zyje od 12 lat opieka lekarska insuliny paski itd. sa darmowe.rowniez wizyty kontrolne i opieka dietetyka.a alkoholikow wysyla sie na leczenie a nie przyznaje sie renty zeby mieli na chlanie.

2013-11-15 01:19:07
~Basia

Latwo policzyc Onglyza 230pln+Glucophage+paski lacznie 300 na miesiac... oczywiscie droga Onglyza nie jest refundowana ... bo i po co ???? MZ ma nas gdzies. Cywilizowane kraje refunduja w polowie. Insuliny refunduja tylko najstarsze,najgorsze,z najwiekszymi dzialaniami ubocznymi. Przyczyna jak wyzej..

2013-11-14 23:54:47
~cukrzyca w rodzinie

Leczenie cukrzycy???? Cukrzyca jest nieuleczalna, co za nieuk pisał ten artykuł??można co najwyżej minimalizować skutki cukrzycy, obniżać poziom cukru farmakologicznie. medal dla tego co wyleczy cukrzycę. chcę przy tym być

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.