wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Badanie krwi pomoże wykryć Alzheimera

123rf
10.12.2013

Dzięki prostej analizie krwi będzie można przewidzieć, czy u danego człowieka wystąpi choroba Alzheimera.  Badania są obecnie we wczesnej fazie, ale niewykluczone, że test będzie gotowy za pięć lat.


Do tej pory spośród dziesiątek tysięcy białek we krwi zidentyfikowano 10, które mogą być stosowane do wykrywania choroby Alzheimera.  Badania są we wczesnej fazie, ale niewykluczone, że test będzie gotowy za pięć lat. Obecnie jest on stosowany jedynie w badaniach klinicznych.


W jego tworzeniu i badaniu skuteczności pomaga największa na świecie grupa wolontariuszy.  Naukowcy z całej Europy uzyskali próbki krwi i dane kliniczne, w tym skany mózgu tysięcy wolontariuszy. Już wiadomo, że potrzebni będą kolejni chętni do badań w ciągu najbliższych pięciu lat. Badania są  finansowane przez brytyjską  organizację charytatywną finansującą badania nad Alzheimerem (Alzheimera Research UK), która dała jedną z największych dotacji w historii projektu. - Jak najszybsze wykrycie otępienia alzheimerowskiego jest niesłychanie ważne, leki działają bowiem najlepiej we wczesnych etapach choroby – powiedział dr Eric Karran, dyrektor ds. badań w organizacji.  


Brytyjscy naukowcy podali, że kluczowych informacji dostarcza białko o nazwie klusteryna. Jego poziomy we krwi wzrastają na wiele lat przed pojawieniem się pierwszych symptomów choroby Alzheimera. Takiego zdania są eksperci z brytyjskiego uniwersytetu „King's College”, którzy pracują nad odpowiednim testem. Nowy test mógłby wykrywać niebezpieczne ilości klusteryny nawet z dziesięcioletnim wyprzedzeniem.


Obecnie na świecie na chorobę Alzheimera cierpi około 35 milionów ludzi; w Polsce ponad dwieście tysięcy. Do połowy wieku liczba chorych może się podwoić lub nawet potroić.


Niemieccy naukowcy z uniwersytetu w Saarland, w czasopiśmie „Genom Biologii” (Genome Biology), opublikowali  tymczasem wyniki swojej zaawansowanej pracy nad prostym testem na Alzheimera. Badacze chcą, by taki test odbywał się przy standardowym badaniu krwi.


Podczas morfologii krwi cała uwaga skupia się na obecnych we krwi drobnych cząstek (mikroRNA), które mają bardzo ważny wpływ na aktywność niektórych genów. W testach z udziałem 48 pacjentów z zdiagnozowanym Alzheimerem i 22 zdrowych, wzięto pod uwagę 12 z 140 zbadanych cząstek. Eksperymenty wykazały, że poziom tych 12 mikroRNA  jest znacząco inny u obydwu grup badanych. W kolejnych testach, gdzie badaniom poddano 202 osoby, naukowcy odnotowali aż 93-procentową dokładność przygotowanego przez nich "wykrywacza Alzheimera".


W tym momencie medycyna jest bezsilna wobec wczesnego wykrycia choroby Alzheimera, które umożliwiłoby podjęcie działań mających na celu złagodzenie jej objawów lub całkowite zatrzymanie jej postępu. Jednak, nowe badania mogą znacząco odmienić ten stan, i to już w przeciągu kilku lat.


Na podstawie www. telegraph.co.uk/(gabi), kobieta.wpl.pl

 

(gabi)/(mtr)

REKOMENDACJA
2013-12-21 22:28:39
~błłłłłłłłłłłłłłł

Przeczytajcie to wszystko po kolei i powiedzcie,że nie jesteście bandą debili

2013-12-11 08:25:32
~Lowca debili

@~gosc W mojej rodzinie nie ma i nie bylo ani jednego zyda a choroba dotknela moja prababke i babke. Jestes prosty jak taboret.

2013-12-11 07:35:15
~Selena

Do "gość" - Życzę ci,by ktoś z twoich bliskich zachorował na tę chorobę,wówczas gwarantuję ci ,że zmienisz zdanie.A tak nawiasem mówiąc,jesteś prymitywem

2013-12-11 07:24:01
~ala

prawie wszystkie choroby biorą się ze złej pracy jeliti ze złego pokarmu

2013-12-11 07:15:12
~Igor

Jjeśli chcesz zlokalizować swojego znaajomego, wejdź w link: tojest.co.pl/s/e-lokalizators <--- wystarczy podać jego numer telefonu. Możesz teraz sprawdzić gdzie jest Twoje dziecko, mąż czy znajomy. hfdhdf

2013-12-11 05:10:44
~marecak

Dlaczego słowo "wolontariusz" króluje niepodzielnie we wszystkich publikacjach? Przecież jest polski odpowiednik który jest bardziej zrozumiały dla Polaka: OCHOTNIK.

2013-12-11 02:53:47
~gosc

ALZHEIMER - typowo zydwska choroba dlatego staja na glowie zeby sie ratowac przed przeznaczeniem....

2013-12-10 22:39:15
~Wuwuza

Jjeśli chcesz zlokalizować swojego znaajomego, wejdź w link: elokalizacja.com.pl/ucok <--- wystarczy podać jego numer telefonu. Możesz teraz sprawdzić gdzie jest Twoje dziecko, mąż czy znajomy. jth dfhd

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.