wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Kawa nie odwadnia organizmu?

123rf
13.01.2014

Kawosze już nie muszą się obawiać, że ich ulubiony napój ich odwodni. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Birmingham, którzy przyjrzeli się badaniom z 1928 roku i porównali je ze stanem aktualnej wiedzy medycznej. Według nich twierdzenie, że picie kawy wiąże się z utratą wody w organizmie, można odłożyć do lamusa.

 

Jedną z osób, które podjęły się weryfikacji powtarzanego od lat stwierdzenia, iż filiżanka kawy to utrata dwóch szklanek wody, była Sophie Killer, specjalistka opiekująca się czynnymi sportowcami. Stwierdziła ona, że przekonanie to jest mitem, opartym na przestarzałych danych medycznych, a wypicie kilku kaw dziennie nawadnia organizm równie skutecznie, co woda.

 

"Codziennie na całym świecie wypijanych jest około 1,6 miliardów filiżanek tego pobudzającego napoju, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy wnioski, które wysnuto na jego temat ponad 80 lat temu, były trafne".

 

Zespół lekarzy przeprowadził doświadczenie, w którym poprosił 50 zdrowych mężczyzn, aby przez okres 3 dni wypijali codziennie cztery kubki kawy, a przez następne 3 dni - cztery kubki wody. Uczestnicy badania mieli ustalone identyczne menu oraz zakazano im wykonywania wyczerpujących ćwiczeń oraz spożywania alkoholu.

 

Badania moczu oraz krwi wykazały, że mężczyźni byli dobrze nawodnieni, zarówno, gdy pili kawę, jak i wodę. Ponadto oddali podobną ilość moczu - podsumowano rezlutaty badania w magazynie medycznym "PLOS ONE".

 

Dla przypomnienia, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca wypijanie 2,8 litra płynów dziennie kobietom oraz 3,5 l mężczyznom. Niektórzy eksperci uważają, że kawa nie powinna być wliczana w tę ilość, inni zaś zalecają spożywanie "ekstra" szklanki wody wraz z tym napojem, aby zapobiec odwodnieniu.

 

"Porady udzielane w dziedzinie zdrowia publicznego w odniesieniu do spożycia kawy i stanu nawodnienia organizmu powinny zostać zaktualizowane w celu odzwierciedlenia najnowszych medycznych badań" - stwierdziła dr Keller.

 

 

 

Na podst. Dailymail.co.uk (mtr)

REKOMENDACJA
2014-04-22 23:35:53
~Pablo

To byla DR.Killer,czy DR.Keller?

2014-03-08 17:25:24
~Zofi

Od roku mam aktywator wody Aqua Lyros od Atara Golden nic lepszego nie znajdziecie, daje naturalną źródlaną wodę do życia . Idealna na poprawę zdrowia i urody ,skóra jest jędrna i gładka Poprawiona drożność żył wpłynęła na stabilizację ciśnienia krwi. Bóle mięśnia sercowego ustąpiły. Obraz krwi też się poprawia , myślę , że to ważne na choroby onkologiczne. Depresja o smutnej chorobie odeszła.. Idealna do kawy.

2014-01-28 12:25:03
~marta

Zamiast kawy piję zdrową i pyszną herbatkę. A dobra herbatka również świetnie pomaga w odchudzaniu. Ale sama herbata nie pomoże, wiem ze swojego doświadczenia. Mnie sie udało, zaczęłam inaczej się odżywiać, do tego poleciła mi znajoma świetną herbatę, a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Nie udałoby mi się bez świetnego programu o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes)

2014-01-16 18:38:01
~manlife55

Jak się naczytałem , że kawa zakwasza organizm i zwiększa tym samym możliwość zachorowania na raka, tak przestałem pić zwykłą kawę i zacząłem delektować się alkaliczną z ganodermą. Ma specyficzny posmak, to za sprawą grzybka reishi, ale nie mam po niej zgagi. Jak ktoś chce spróbować to podaję namiar do producenta (http://ekstrakawa.dxnnet.com/). Kawa nie jest tania ale jest wyjątkowa , moim zdaniem...

2014-01-16 15:02:51
~Agata

Staram się odżywiać regularnie, pić sporo wody mineralnej, do tego owoce i przy spożywaniu 2-3 kaw nigdy nie czułam się odwodniona. Nie wiem czy to mogło mieć znaczenia, ale przez większość czasu piłam mocne kawy, teraz mąż kupił ekspres saeco i mogę sobie nieco zmniejszyć intensywność aromatu, ale i tak nie sądzę, by kawa miała cokolwiek wspólnego z odwodnieniem organizmu. Uwielbiam cappucccino :))

2014-01-15 03:49:34
~malwek666

kawa owszem nie odwadnia i to jest bzdurna całkowicie teza. Kawa niesamowicie natomiast zakwasza ciało i krew! Dobrym alkalizatorem i odkwaszaczem jest Alkaredox N-1...wspaniała sprawa. Polecam.

2014-01-15 00:10:02
~Schudnij

Nie zdążyłeś w tym roku z wymarzona sylwetką? Nic straconego! Weź się za siebie już dziś , żeby mieć pewnośc że w nastepnym roku wyjdziesz na plażę bez kompleksów! Skorzystaj z planów odchudzających i nie tylko wpisując na fejsie słowa dieta trening suplementacja. Polecam!!!

2014-01-14 23:29:23
~Hunter

Piję jedną, kiedyś kilka, po tych kilku to chodziłem najarany. Teraz piję jedną z rana, w wyjątkowych sytuacjach poprawiam drugą, zwykle po północy, jak zostało mi 300 km za kierownicą po "polskich drogach". A płynów wypijam ponad 3 l, do tego owoce i warzywa, wyjdzie jakieś 4 l/dziennie.

2014-01-14 21:43:01
~Doktor

Artykuł BZDURA- proszę w to nie wierzyć!

2014-01-14 21:30:27
~as

dobrze bo lubie kawe:p

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.