wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Zielona herbata może zmiejszać skuteczność leków

123rf
14.01.2014

Zielona herbata, obok wielu właściwości leczniczych oraz zawartości antyoksydantów, może mieć niepożądane działanie dla osób przyjmujących lek obniżający ciśnienie, Nadolol. Jest to zła wiadomość dla tych, którzy właśnie w celu obniżenia ciśnienia, zrezygnowały z picia kawy. Okazuje się, że zielony napój zmniejsza obecność tego leku w krwioobiegu nawet o 75 proc.

 

Niepożądany efekt picia zielonej herbaty zauważyli japońscy naukowcy, a swoje obserwacje opublikowali w medycznym magazynie "Clinical Pharmacology & Therapeutics". Przeprowadzili oni doświadzenie na dziesięciu zdrowych mężczyznach i kobietach, którzy dwukrotnie zażyli popularny lek na nadciśnienie Nadolol, obecny także na polskim rynku farmaceutycznym.

 

Za pierwszym razem lek podany został po dwóch tygodniach picia przez uczestników badania dwóch filiżanek zielonej herbaty dziennie. Za drugim razem - po 14 dniach picia wody. Jednocześnie kontrolowano ich ciśnienie krwi.

 

Okazało się, że w pierwszym przypadku ilość Nadololu w organizmie zmiejszyła się o trzy czwarte. Lekarze podejrzewają, że substancje zawarte w liściach zielonej herbaty uniemożliwiają transport leku z jelit do krwiobiegu, tak by mógł obniżyć ciśnienie krwi.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Fukushimie przetestowali tylko "Nadolol", jednak przypuszczają, że zielona herbata działa podobnie także na
Feksofenadynę - środek na katar sienny. Trudno na razie orzec, czy wszystkie leki obniżające ciśnienie pod wpływem zielonej herbaty tracą swoje docelowe właściwości.

 

Zielony napój znajduje się daleko na liście substancji zaburzających działanie leków na nadciśnienie, w przeciwieństwie do soku jabłkowego, pomarańczowego oraz grejpfrutowego. Warfaryna, która ma działanie podobne do Nadololu, reaguje silnie z takimi produktami spożywczymi, jak brokuły, brukselka czy sok żurawinowy.

 

Osoby, które piją zieloną herbatę codziennie i zażywają leki obniżające ciśnienie krwi, powinny skonsultować wybór konkretnego specyfiku z lekarzem lub farmaceutą.

 

Na podst. Dailymail (mtr/es)

REKOMENDACJA
2014-01-17 11:10:53
~marta

Herbatka? jak najbardziej ale tylko zielona lub czerwona. A dobra herbatka również świetnie pomaga w odchudzaniu. Ale sama herbata nie pomoże, wiem ze swojego doświadczenia. Mnie sie udało, zaczęłam inaczej się odżywiać, do tego poleciła mi znajoma świetną herbatę, a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Nie udałoby mi się bez świetnego programu o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes)

2014-01-17 10:49:49
~arek

Po prostu wypisujecie bzdur. Naprawdę nie wiecie co znajduje się w tej herbacie. jakie zabiegi technologiczne tam występują. I jak wykorzystuje się ludzi ciężka niewolnicza pracą (ale to już problem rządów).

2014-01-17 09:35:43
~JOCZA10

Nadolol i warfaryna to dwa zupełnie inne leki ,o kompletnie odmiennym działaniu.NIE RÓBCIE LUDZIOM WODY Z MÓZGU!!!

2014-01-17 08:40:15
~Schudłam

Zadbaj o siebie, spal wstrętny tłuszcz , pozbądź się cellulitu. Zapytaj o plan odchudzający. Polecam wpisac na faceboku dieta trening suplementacja. Tam rozpisują takie plany indywidualnie.

2014-01-17 07:40:39
~Herbaciarz

Ciężki poranek? Wyszukaj na google NAJLEPSZE BETONY W SIECI i się trochę zrelaksuj z dobrym humorem.

2014-01-17 07:30:20
~Agend

Czytam i czuje że chcą mnie naciągnąć w każdy możliwy sposób na kasę

2014-01-17 03:10:34
~sadas

hiehie proste , te leki to świństwo więc herbata na ile tylko moze nam pomaga

2014-01-17 00:49:53
~ŁaŁ

ŁaŁ...

2014-01-17 00:29:05
~Sceptyk

Dlaczego zniknął mój post na temat działania Warfaryny i Nadololu? Te leki mają zupełnie inne działanie, a w artykule jest informacja, że "Warfaryna, która ma działanie podobne do Nadololu"...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.