wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Światu zagraża epidemia choroby Alzhaimera

123rf
28.01.2014

Alzheimer będzie jednym z największych zagrożeń zdrowia publicznego w nadchodzących dekadach – ostrzega dr Murali Doraiswamy z Instytutu Badań nad Mózgiem Uniwersytetu Duke w Durham. I nie dlatego, że choroba jest diagnozowana w większej skali, ale po prostu dlatego, że żyjemy dłużej.

 

Choroba ta była jednym z zagadnień poruszanych na Światowym Forum Ekonomicznym, które odbyło się w szwajcarskim Davos. Dzięki postępom w leczeniu chorób potencjalnie śmiertelnych, takich jak choroby serca i nowotwory, starzenie się populacji jest zostało znacznie spowolnione, co wiąże się, niestety, z ekspozycją na takie choroby, jak Alzhaimer.

 

Przykładowo, obecnie na tę przypadłość choruje 5 milionów Amerykanów. Szacuje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 150 milionów ludzi na całym świecie. Wpłynie to oczywiście na sumy, jakie wydaje się na walkę z chorobą i w efekcie: światową gospodarkę - uważają specjaliści. Gdyby Alzhaimera zaliczyć do ekonomicznych czynników, zajmowałby wysokie, 17 miejsce w swiatowym rankingu.

 

W Polsce prognoza ta wydaje się jak najbardziej aktualna. W Polsce na Alzheimera cierpi ok. 250 tys. osób, a eksperci szacują, że do 2040 roku ich liczba jeszcze się potroi. Oznacza to duże obciążenie dla społeczeństwa, zwłaszcza, że jednocześnie, wraz z narastającym niżem demograficznym, zmniejszy się liczba opiekunów - przestrzega dr hab. Tadeusz Parnowski, kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

 

Choroba objawia się zaburzeniami pamięci i logicznego myślenia. Chory ma trudności z rozpoznawaniem otoczenia, problemy z mową, jest zagubiony. Charakterystyczne są też zmiany nastroju, zachowania i zmiany osobowości. Wraz z postępem choroby pacjenci stają się coraz bardziej zależni od innych osób - współmałżonków czy dorosłych dzieci.

 

 

 

 

(mtr), zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2014-01-29 12:18:46
~dziadek II

Moi drodzy powiem Wam szczerze.Nie pisze tego jako jakiś tam alkoholik.Normalny chłop.-no piwo dziennie jak masz warunki i nic ci nie przeszkadza np.jakiś wyjazd to 1 lub 2 setki czystej wódki i na prawdę będziesz zdrowy nie musisz się martwić o jakiegoś tam Ajz.........Mam 75 lat i to jest prze zemnie sprawdzone.Nie wiem co to jest wizyta u jakiegoś lekarza.Nie mówię o tym że i ten raz w tygodniu jeszcze zdrowo "po bzykam".Zastanówcie się na tam.

2014-01-29 12:17:13
~Gitarra

Taaaa ciekawe jak bogatych skoro jak na razie to choruje na nią większość ludzi którzy jeszcze w czasach wojny żyli albo komunizmu.... młodzi nie chorują więc teoria że bogaci padła.... Alzhaimer to straszna choroba bo zabiera godność zamiast pozwalać cieszyć się perłami starości.

2014-01-29 12:13:03
~gucio

Alzheimer, nie Alzhaimer. A tu jest raz tak, raz tak. Obciach.

2014-01-29 12:10:30
~Jaśko

Wszystko to o naszym dłuższym życiu potrzebne jest politykom by uzasadnić wydłużenie wieku emerytalnego a nie nas leczyć. Niewiele szpitali zostało, które naprawdę leczą, reszta to zbiorowisko nieudaczników przejęte przez cwaniaków byle wyciągnąć pieniądze od NFZ-tu czyli nasze.

2014-01-29 12:10:26
~Teddy

Szczególnie kawę, Benia. Taka ona zdrowa, bogata w witaminy i mikroelementy, że hej!

2014-01-29 12:03:05
~j

więcej ruchu na cudzym brzuchu staruchu

2014-01-29 11:58:21
~benia

To choroba bogatych i leniwych. Ruszajmy się, nie palmy papierosów, nie obżerajmy się, pijmy herbatę i kawę!

2014-01-29 11:55:06
~dom993

. To znaczy, że trzeba umierać wcześniej żeby nie zachorować, wtedy będzie żyło więcej Amerykanów i Niemców. Na płuca też chorują ludzie , którzy nie palą. Ta choroba to wynik picia duchem w kimś innym, a później mówią , że ktoś jest alkoholikiem . A zapominanie - to nie choroba - tylko nachodzić się trzeba. Recepta na długie- ale nie za długie życie TO żyć swoim życiem , a nie cudzym.

2014-01-29 11:53:39
~uacsdhjk

proponuję w pierwszej kolejności sprawdzić znaczenie słowa EPIDEMIA... tragedia z wp..

2014-01-29 11:52:39
~Nemo

GRAFEN ludziska, GRAFEN! Po 50 roku zycia w naszym mozgu wydziala sie bialko, ktore ma nas zestarzyc - demencja czyli Alzheimer (taki program przyrody). Mozna je zneutralizowac (juz robia na myszach). Do czastki grafenu dolacza sie grupy funkcjonalne aminokwasow i mozna wszystko - nawet raka zalatwic. Polacy wynalezli najtansza technologie produkcji grafenu. Mamy zloza wegla na Slasku. Mozemy byc potega - "grafenowa dolina". Ludzie, nie spieprzmy tego znowu!!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.