wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Światu zagraża epidemia choroby Alzhaimera

123rf
28.01.2014

Alzheimer będzie jednym z największych zagrożeń zdrowia publicznego w nadchodzących dekadach – ostrzega dr Murali Doraiswamy z Instytutu Badań nad Mózgiem Uniwersytetu Duke w Durham. I nie dlatego, że choroba jest diagnozowana w większej skali, ale po prostu dlatego, że żyjemy dłużej.

 

Choroba ta była jednym z zagadnień poruszanych na Światowym Forum Ekonomicznym, które odbyło się w szwajcarskim Davos. Dzięki postępom w leczeniu chorób potencjalnie śmiertelnych, takich jak choroby serca i nowotwory, starzenie się populacji jest zostało znacznie spowolnione, co wiąże się, niestety, z ekspozycją na takie choroby, jak Alzhaimer.

 

Przykładowo, obecnie na tę przypadłość choruje 5 milionów Amerykanów. Szacuje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 150 milionów ludzi na całym świecie. Wpłynie to oczywiście na sumy, jakie wydaje się na walkę z chorobą i w efekcie: światową gospodarkę - uważają specjaliści. Gdyby Alzhaimera zaliczyć do ekonomicznych czynników, zajmowałby wysokie, 17 miejsce w swiatowym rankingu.

 

W Polsce prognoza ta wydaje się jak najbardziej aktualna. W Polsce na Alzheimera cierpi ok. 250 tys. osób, a eksperci szacują, że do 2040 roku ich liczba jeszcze się potroi. Oznacza to duże obciążenie dla społeczeństwa, zwłaszcza, że jednocześnie, wraz z narastającym niżem demograficznym, zmniejszy się liczba opiekunów - przestrzega dr hab. Tadeusz Parnowski, kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

 

Choroba objawia się zaburzeniami pamięci i logicznego myślenia. Chory ma trudności z rozpoznawaniem otoczenia, problemy z mową, jest zagubiony. Charakterystyczne są też zmiany nastroju, zachowania i zmiany osobowości. Wraz z postępem choroby pacjenci stają się coraz bardziej zależni od innych osób - współmałżonków czy dorosłych dzieci.

 

 

 

 

(mtr), zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2014-01-29 10:28:53
~aaa

Nowoczesne zasady odżywiania.

2014-01-29 10:24:30
~Red Nostradamus

to już lepiej mieć Parkinsona i troszeczkę wylać niż mieć Alzheimera i zapomnieć się napić kieliszeczek nalewki na noc albo mikstury z czosnkiem i owocami...

2014-01-29 10:21:10
~Benia

Dlatego warto robić sobie badania neuropsychologiczne. Wcześnie wyłapany rozwój choroby i rozpoczęcie leczenia przedłuża okres dobrego funkcjonowania o kilka lat

2014-01-29 10:07:21
~synowa

czy ktoś myśli o opiekunach???!!! ja mam juz dość. córki nie interesują sie swoją matką !! tylko mąż i ja synowa robimy wszystko koło teściowej.ja pracuję mąz nie. gdy ja będę stara i zwariowana to CHCE IŚC DO domu opieki nie chce być takim ciężarem jak ona jest dla nas.

2014-01-29 10:05:06
~!

Brakuje w naszej codziennej diecie witaminy B12. Braki tej witaminy są opłakane: czy to u dzieci, czy u dorosłych. Poczytajcie.

2014-01-29 09:58:50
~ea

co za głupi komentarz dot. dzieci urodzonych w UK, a następnie powrotu do Polski....

2014-01-29 09:49:05
~rock

Chyba 15, a nie 150 milionów! Połowa USA będzie chorować na Alzheime) nie wróżę im świetlanej przyszłości jeśli połowa kraju bedzie chorować, a druga opiekować się chorymi. Proszę poprawić ten błąd.

2014-01-29 09:41:58
~ty

prosta sprawa 1. wiecej ruchu, codziennie 2. jak najwiiecej produktow bez obróbki termicznej na zadnym etapie produkcji 3. tłuszcz, jajka, mozna jesc do woli 4. jak najmniej weglowodanów 5. zero cukru 6. nie brac zadnych leków! zresztą po latach stosowania tych zasad leki nie bedą potrzebne, bo zadna choroba nie chwyci

2014-01-29 09:41:26
~samnasam

Nie ma problemu nasze dzieci urodzone w UK wroca do Polski z nami opiekowac sie rodzicami ktorzy beda brali emerytury z pracy w UK i tym samych stac ich bedzie na oplacanie opieki.Problem z glowy!

2014-01-29 09:40:26
~Anita

Opiekun-masz rację.. Moja matka byłą w szpitalu 3 mies z pow.złamania i tylko faszerowali ja psychotropami i przywiązywali do łóżka żeby nie wstawała.Odebrałam warzywo mające problemy z mówieniem,nie potrafiące chodzić. Rok sama rehabilitowałam mamę,uczyłam wszystkiego-dziś mimo oczywiście niesprawnego umysłu przynajmniej w miarę funkcjonuje-sama zje,pójdzie do WC, można porozmawiać.Gdyby-tak jak mi lekarze sugerowali została w ośrodku opieki to pewnie by już nie ży

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!