wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Światu zagraża epidemia choroby Alzhaimera

123rf
28.01.2014

Alzheimer będzie jednym z największych zagrożeń zdrowia publicznego w nadchodzących dekadach – ostrzega dr Murali Doraiswamy z Instytutu Badań nad Mózgiem Uniwersytetu Duke w Durham. I nie dlatego, że choroba jest diagnozowana w większej skali, ale po prostu dlatego, że żyjemy dłużej.

 

Choroba ta była jednym z zagadnień poruszanych na Światowym Forum Ekonomicznym, które odbyło się w szwajcarskim Davos. Dzięki postępom w leczeniu chorób potencjalnie śmiertelnych, takich jak choroby serca i nowotwory, starzenie się populacji jest zostało znacznie spowolnione, co wiąże się, niestety, z ekspozycją na takie choroby, jak Alzhaimer.

 

Przykładowo, obecnie na tę przypadłość choruje 5 milionów Amerykanów. Szacuje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 150 milionów ludzi na całym świecie. Wpłynie to oczywiście na sumy, jakie wydaje się na walkę z chorobą i w efekcie: światową gospodarkę - uważają specjaliści. Gdyby Alzhaimera zaliczyć do ekonomicznych czynników, zajmowałby wysokie, 17 miejsce w swiatowym rankingu.

 

W Polsce prognoza ta wydaje się jak najbardziej aktualna. W Polsce na Alzheimera cierpi ok. 250 tys. osób, a eksperci szacują, że do 2040 roku ich liczba jeszcze się potroi. Oznacza to duże obciążenie dla społeczeństwa, zwłaszcza, że jednocześnie, wraz z narastającym niżem demograficznym, zmniejszy się liczba opiekunów - przestrzega dr hab. Tadeusz Parnowski, kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

 

Choroba objawia się zaburzeniami pamięci i logicznego myślenia. Chory ma trudności z rozpoznawaniem otoczenia, problemy z mową, jest zagubiony. Charakterystyczne są też zmiany nastroju, zachowania i zmiany osobowości. Wraz z postępem choroby pacjenci stają się coraz bardziej zależni od innych osób - współmałżonków czy dorosłych dzieci.

 

 

 

 

(mtr), zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2014-01-29 09:28:45
~ktos

a może ktoś pomoże w tym: http://www.dziennikwschodni.pl/apps /pbcs.dll/article?AID=/20140121/LUB LIN/140129951 , żeby tej epidemii nie było, czy koncerny farmaceutyczne zduszą to w zarodku????

2014-01-29 09:25:19
~opiekun

niestety mam chora zone na ta paskudna nieuleczalna chorobę, Prawda jest taka, ze w ,,Domach Opieki" czy w szpitalach w Polsce i nie tylko jest za mało personelu i osoby chore sa niedożywione, posikane-praktycznie zaniedbane. Opieka domowa jest uciazliwa ale dla chorej osoby wspaniala. Ja sam praktycznie zyje jak niewolnik ale mam czyste sumienie.NIE ODDAWAJCIE tych biedactw pod opieke innych bo to katastrofa!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.