wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Zatrucie alkoholem metylowym. Śmiertelnie niebezpieczne!

123RF
30.01.2014

Poradnia.pl

Co pewien czas w mediach pojawiają informacje o zatruciu alkoholem metylowym. Towarzyszą im zwykle apele o to, by kontakt z lekarzem nawiązały wszystkie osoby, które mogły ten alkohol spożywać.

 

Powodem zatrucia bywa najczęściej trunek pochodzący z pokątnego handlu, rzadziej natomiast z kradzieży w zakładach przemysłowych, co kiedyś bywało nagminne. Dawniej metanol wchodził także w skład różnego rodzaju płynów do mycia i czyszczenia, które również powodowały zatrucia.

Nadal jednak zatrucia miewają najczęściej charakter zbiorowy, a rokowania bywają ponure. Spożywanie metanolu nierzadko oznacza śmierć lub – jeśli uda się ocalić życie – utratę wzroku.

Etanol i metanol
Etanol (alkohol etylowy) to alkohol spożywczy, a metanol (alkohol metylowy) to alkohol przemysłowy, niezbędny w wielu procesach technologicznych i w produkcji, także w przemyśle farmaceutycznym. Organoleptycznie nie da się go odróżnić od alkoholu etylowego.

Nie zdradza go ani smak, ani zapach, ani konsystencja. Można go więc mieszać z etanolem, można też sprzedawać jako etanol (co robią oszuści) bez obawy, że ktoś to zauważy. Nikt się nie zorientuje, bo dopiero analiza laboratoryjna wykaże, co jest w butelce.Po wypiciu trunku skażonego metanolem czy też samego metanolu nie obserwuje się też różnic w zachowaniu czy samopoczuciu. Reakcje przypominają bowiem typowe zatrucie alkoholowe – najpierw jest nienaturalna wesołość, pobudzenie ruchowe i psychiczne, a następnie pojawiają osłabienie i senność, a w końcu – śpiączka.

Kilku godzin potrzeba, aby wystąpiły takie objawy, jak na przykład pogłębiony i przyspieszony oddech oraz zaburzenia świadomości. One jednak nierzadko są przez otoczenie traktowane jako klasyczne symptomy upojenia i zatrucia alkoholowego, tym bardziej, że nie wiadomo, co naprawdę zostało wypite. Dlatego zazwyczaj zatruta metanolem osoba trafia do szpitala dopiero wtedy, gdy trucizna poczyniła już w jej organizmie wielkie szkody.
 
Jak działa metanol
Specyfika działania tego alkoholu polega na tym, że bardzo szybko jest wchłaniany z przewodu pokarmowego, a także przez drogi oddechowe i szybko jest metabolizowany. Szkodliwe są produkty jego przemiany w organizmie, a nie bezpośrednio sam metanol.

Po dostaniu się do krwi trafia do tkanek i kumuluje się w narządach najbardziej uwodnionych, takich jak na przykład gałka oczna. Jego wyjątkowo toksyczne metabolity (aldehyd i kwas mrówkowy) uszkadzają przede wszystkim centralny układ nerwowy i nerw wzrokowy. Kwasica metaboliczna i zapalenie nerwu wzrokowego to charakterystyczne objawy zatrucia metanolem ujawniające się wtedy, gdy nagromadzą się trujące produkty przemiany metanolu w organizmie.
 
Pierwsza pomoc

Może być skuteczna, gdy nastąpi szybko, jeżeli znana jest przyczyna zatrucia, a nie spowodowało ono jeszcze zaburzeń świadomości. Wtedy należy sprowokować wymioty i podać odtrutkę, czyli mocny alkohol spożywczy (wódka, koniak, brandy). Dorosłym zaleca się 100 ml alkoholu 40-procentowego. Dzieciom należy podać 1 łyżkę stołową na każde 10 kg wagi w 100 ml mocno osłodzonej wody. Nieprzytomnych zatrutych układa się w bezpiecznej pozycji i szybko wiezie do szpitala.

 

W serwisie poradnia.pl polecamy:  Ostre zatrucia – rodzaje, przyczyny, objawy, skutki, pierwsza pomoc

 

REKOMENDACJA
2014-06-27 08:41:29
~Olga

Dlatego ja nie lubię pić alkoholi z niesprawdzonych źródeł. Najlepszy alkohol to taki zrobiony w domu:)

2014-02-21 00:45:06
~biol

do autor- robiąc samogon/bimber/jak zwał tak zwał nie uzyskasz metanolu. Będzie tego tylko niewielka domieszka, znacznie poniżej 1%, jak w każdej sklepowej wódce. Piszesz bzdury. Dowiedz się o produkcji metanolu to zrozumiesz. Może....

2014-02-21 00:39:18
~lex

chemik ma rację- methanol ma ostrzejszy zapach. Ciężko to nazwać ale wania 'innym' alkoholem. No ale to do wyczucia tylko 'na starcie'. Jak już masz wypity ethanol- to nie odróżnisz. Tych co świadomie tym handlują należy karać jak za usiłowanie zabójstwa.

2014-02-12 17:42:27
~emeryt

A z 30 lat temu gotowałem zupę żytnią i z ciekawościzbadaliśmy to na chromatografie i wyszło ethanol 70% i 0.2 % zanieczyszczeń po kolei jak parowały: aceton, metanol-0.018%, ethanol, alk-izopropylowy, izobutylowy itd, głowa nas nigdy nie bolała i zdrowo się mamy do dziś, pozdrowienia

2014-02-01 18:06:26
~LoVe DeStYlAtiOn

A więc jeśli masz zryty beret i nie znasz się na psoceniu to nie napijesz się najlepszej wódki. Jak byś był w temacie wiedział byś iż dzisiejsza technologia domowej destylacji pozwala uzyskać spirytus luksusowy. Nie wierzysz poczytaj fora tematyczne.

2014-01-30 14:05:14
~pijok

napiszcie o tym ze ruscy bimbrownicy potrafią zrobić alkohol o wiele czystszy jak wielkie koncerny koncerny niedawno było o tym w TV wiec zdecydowanie wole bimber od ruska jak wodke ze sklepu w której jest więcej metanolu oraz xxxxx* drozsza

2014-01-30 13:43:44
~radek

Nie pijcie tego cholerstwa. Też o tym nie wiedziałem teraz mam mózg zryty, padaczka którą miałem prowadzi do śmierci, konsekwencje są duże. Lepiej wypić kawę i kartonik ptasiego mleczka zjeść. Alkohol zmienia człowieka w roślinę, nie mamy nad tym opanowania, jest tak silny, mogę napisać książke o tym. nie masz siły nad nim. mógł mnie zabić, miałem omamy, delirium nie wiesz co robić.nikt na czytanie nie zareaguje, dopiero jak się przekona. Trzeźwieję i jestem spokojn

2014-01-30 13:42:06
~bohdan

Ciekawe jakie jutro zagrożenie znajdziecie? Może sople spadające z dachu lub zagrożenia spowodowane spożyciem ziemniaków lub marchewki? Trochę optymizmu jest zakazane czy co?

2014-01-30 13:40:38
~MARO

Na każdym targu handlują lewym alkoholem i nikt z tym nie walczy

2014-01-30 13:35:30
~ciezary.com

ciezary.com *********************** *** FAJNA STRONA

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.