wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Obalamy mity o raku

123rf
04.02.2014

PAP

„Nie ma oznak i objawów mogących świadczyć o raku” i „nie można nic zrobić, by zapobiegać zachorowaniom na raka” - takie mity chcą m.in. obalać eksperci z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, obchodzonego 4 lutego.

Wytypowali je przedstawiciele Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (UICC), która organizuje obchody tego dnia na świecie.

Według nich jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat nowotworów złośliwych jest przekonanie, że nie dają one żadnych objawów, które pozwoliłyby je wcześnie wykrywać. „Prawdą jest, że nie dla wszystkich nowotworów znane są wczesne oznaki i symptomy” - podkreślają przedstawiciele organizacji. Należą do nich np. rak jajnika oraz rak trzustki. Jednak w przypadku wielu nowotworów, takich jak rak piersi, szyjki macicy, rak skóry, jamy ustnej i jelita grubego, a także niektóre nowotwory dziecięce, pojawiają się wczesne sygnały ostrzegawcze i możliwe jest wczesne wykrycie choroby na ich podstawie.

Eksperci z UICC zwracają uwagę, że bardzo ważną rolę w identyfikacji tych sygnałów odgrywają programy badań przesiewowych, które pozwalają wykryć zmiany przedrakowe lub raka na bardzo wczesnym stadium rozwoju, kiedy jest on uleczalny niemal w 100 proc. W Polsce są trzy takie programy: Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy oraz Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego. W ramach tych programów osoby z określonych grup wiekowych mogą korzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, cytologicznych i kolonoskopowych.Niestety Polacy ciągle zgłaszają się na nie za rzadko, np. na przesiewowe badania cytologiczne oferowane raz na trzy lata przychodzi ok. 25 proc. uprawnionych pań w wieku 25-59 lat.

Tymczasem z pracy opublikowanej w 2005 r. prestiżowym piśmie „New England Journal of Medicine” wynika, że u kobiet, które skorzystają tylko z jednego takiego badania, ryzyko zachorowania na raka szyjki spada o 25-36 proc., natomiast dwukrotny udział w programie przesiewowym obniża to ryzyko nawet o 80 proc.

Badania prowadzone w latach 1989–2010 w 11 krajach europejskich wśród osób w wieku 50 lat i więcej wykazały, że poddanie się co najmniej jednej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat przyczyniło się do spadku odsetka zgonów z powodu raka jelita grubego – o 73 proc. wśród panów i o 82 proc. wśród kobiet. Wyniki na ten temat prezentowano we wrześniu 2013 r. podczas ostatniego Europejskiego Kongresu Onkologicznego.

Istotną rolę we wczesnym rozpoznawaniu nowotworów złośliwych u dzieci mogą odegrać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej przez pielęgniarki, dlatego niezwykle ważne jest edukowanie ich w tym zakresie - podkreślają przedstawiciele UICC. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia u małych pacjentów takich niepokojących objawów, jak niewyjaśnione krwawienia z nosa, łatwe powstawanie siniaków, częste bóle głowy z towarzyszącymi wymiotami, osłabienie czy chudnięcie bez wyraźnej przyczyny, nagłe zaburzenia widzenia czy problemy z chodzeniem, będą szybciej kierować ich do odpowiedniego specjalisty.

1 2
REKOMENDACJA
2014-02-05 11:37:01
~Anna

Jak mam dbać o zwoje zdrowie?????? jeśli na cytologię system przyjmie mnie tylko co 3 lata???? Jeśli zjawię się wcześniej, system odrzuci badanie.... Przez 3 lata.to mnie może nie być już na tym świecie. Kiedyś cytologie można było wykonać co rok. Zatem dziwicie się, że rak atakuje? jak nie dajecie nam możliwości wykrycia go? Proszę nie pisać bzdetów, chcę dbać, nie pozwalacie mi.

2014-02-05 11:23:18
~PACJENTKA CHOREJ SŁUŻBY ZDROWI

JAK SIĘ BADAĆ ,GDY NIE MOŻNA DOSTAĆ SIĘ DO LEKARZA -LUDZIE CO WY ZA BZDURY PISZECIE W TYCH ARTYKUŁACH ,GDYBY NIE BYŁO TAK STRASZNIE DUŻYCH PROBLEMÓW Z TYM ZNACZNA WIĘKSZOŚĆ CHODZIŁABY DUŻO CZĘŚCIEJ ,A PRZEZ CO MOŻNA BY BYŁO ZDIAGNOZOWAĆ I WYLECZYĆ MNÓSTWO PACJENTÓW ...!!!! PRYWATNIE TO OGROMNY KOSZT DLA WIĘKSZOŚCI SPOŁECZEŃSTWA ,PŁACĘ 1 TYS MIES.Z.U.S-ÓW I ,,CO ? NIE MOGĘ NAWET DOSTAĆ SIĘ Z GŁUPIM PRZEZIĘBIENIEM LUB PO GŁUPIĄ RECEPTĘ DO LEKARZA PIERWSZEGO KO

2014-02-05 10:41:59
~pati

Nadwaga wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi :choroby serca, cukrzyca, miażdżyca, zawały itd. Ludzie sobie sprawy z tego nie zdają a potem jest już za późno! Trzeba zmienić nawyki żywieniowe i zacząć się regularnie i zdrowo odżywiać! Pokaż że ty też schudniesz z naszą pomocą. Uwierz w to! Polecam zdrowe, smaczne odchudzanie, bez głodowania i bez efektu jo-jo. idealnafigura.com/gberes

2014-02-05 07:31:40
~gość

Fajnie się pisze z okazji dnia walki z rakiem co powinniśmy robić aby go unikać tylko co robią nasi lekarze aby z tym walczyć . Wiem co piszę - od 15 lat jestem pod stała kontrola lekarza i z objawami , które wskazują na raka byłam jakiś rok temu . Teraz przez czysty przypadek trafiłam do innego lekarza i okazało się - diagnoza rak. Więc prosze nie pisać, że są objawy które wskazuja na raka.

2014-02-05 00:32:45
~januszek13

DID YOU KNOW … that there’s a simple formula that has been *scientifically proven* to prevent and CURE virtually all diseases? Find out why this one-minute therapy is being suppressed in the U.S. while more than 15,000 European doctors have been using it to heal millions of patients – and how you can use it, too. Check it out at ===>>> http://tinyurl.com/panaceum <<<=== braveheart1410@gma il.com

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.