wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Medycyna alternatywna może być niebezpieczna

17.02.2014

Mieszkanka Kolorado, u której wykryto guz piersi, postanowiła nie poddawać się tradycyjnemu leczeniu. Nie zgodziła się nawet na biopsję, która miałaby określić, czy zmiany są złośliwe. Postanowiła przeprowadzić kurację metodami alternatywnymi, w tym suplementami diety zawierającymi chlorki cezu. 61-latka zmarła rok później na atak serca.

 

Kobieta przestrzegała porad specjalisty od żywienia. Polecił jej chlorek cezu, który miał zmniejszyć rozmiary guza. W medycynie alternatywnej od lat mówi się o tym, że ta substancja zwiększa pH komórek rakowych, przy czym nie oddziałuje na zdrowe tkanki. W efekcie nowotwór sam powoli obumiera.

 

 - Nie ma dowodów na to, żeby taka kuracja mogła zadziałać – mówi dr. Daniel Sessions, toksykolog z Rocky Mountain Poison and Drug Center w Denver w USA. Dotychczas nie udało się wykazać, że pH komórek rakowych w jakikolwiek sposób różni się od pH zwykłych komórek. Nie ma też dowodów na to, że tkanki nowotworowe jakoś specjalnie reagują na terapię chlorkiem cezu.

 

Preparaty z solą chlorkową cezu są łatwo dostępne. Można je kupić w formie tabletek lub płynu. Często pojawiają się w sklepach oferujących suplementy diety oraz w sieci.

 

Niestety, ich nadużywanie może skończyć się tragiczne. Przykładem jest wspomniana pacjentka z Kolorado. Przez rok przyjmowała suplementy z chlorkiem cezu w tabletkach, potem zdecydowała się na zastrzyki w pierś.

 

Już po pierwszej dawce kobieta zaczęła źle się czuć. Następnego dnia zemdlała. Najprawdopodobniej dostała zawału serca. Niestety, lekarzom nie udało jej się uratować. Zmarła kilka dni później. Kobieta nigdy wcześniej nie miała problemów sercowo-naczyniowych.

 

Lekarze przebadali wykryty rok wcześniej guz. Rzeczywiście był złośliwy. Terapia chlorkiem cezu nie zatrzymała jego rozwoju. Nowotwór rósł i dawał przerzuty do węzłów chłonnych.

 

Dr. Sessions jest jednak zdania, że to właśnie przyjmowanie chlorku cezu było przyczyną zgonu kobiety. Ilość tego związku chemicznego w jej krwi wielokrotnie przekraczała normę. Chlorek cezu może powodować zaburzenia rytmu serca.

 

Lekarz zaznacza zresztą, że to nie pierwszy przypadek przedawkowania chlorku sodu przez osoby wykorzystujące terapię alternatywną. Najczęstsze efekty uboczne to właśnie problemy z sercem, utrata przytomności czy napady padaczkowe.

 

Czy to oznacza, że nie warto sięgać po alternatywne metody leczenia raka? Zdaniem lekarzy można je wypróbować, jednak tylko wtedy, kiedy są stosowane razem z terapią konwencjonalną i w żaden sposób nie zagrażają życiu i zdrowiu pacjenta.

 

Tekst: na podst. livescience.com/(sr/mtr), zdrowie.wp.pl

 

REKOMENDACJA
2015-07-01 12:19:19
~dr west

Kartel farmaceutyczno- chemiczny działa. Ile osób wyleczyło się cezem? a jedna zmarła bo nie brała dodatkowo potasu.... i furaginu żeby dobre siku było.

2014-06-13 22:44:46
~dr Skoczylas

Zmarła na zawał (zaburzenie czynności wywołane nieobecnością potasu) bo wyczyściła cezem potas z krwi! Podczas podawania cezu trzeba suplementować się potasem który jest wypierany przez cez.

2014-06-06 11:05:14
~kasia

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

2014-02-17 21:09:09
~takitam

Brała chlorek cezu. A lekarz stwierdził , że to nie pierwszy przypadek przedawkowania chlorku sodu przez osoby wykorzystujące terapię alternatywną. NaCl można przedawkować - to fakt. Ale nijak to się ma do treści tego artykułu.

2014-02-17 21:02:50
~ala

suploementy chemiczne tak , naturalne nie przedawkujesz ,bo organizm rozpoznaje i pobierze tyle ile trzeba , resztę wydali bez skutków ubocznych

2014-02-17 21:02:26
~Ath

A ja znałem człowieka który zjadł trochę śliwek z kompotu i po roku umarł na serce!!! Ludzie uważajcie na śliwki z kompotu!

2014-02-17 21:00:43
~jeszcze

A to niby terapia konwencjonalna nie zagraża zdrowiu i życiu? Nie oznacza to jednak, że trzeba bezmyślnie stosować wszystko inne. A autor niech się zdecyduje czy chodzi o chlorek cezu czy sodu, bo to drugie to zwykła sól kuchenna.

2014-02-17 20:58:41
~???

W tekście raz chlorek cezu, raz chlorek sodu: o co chodzi?...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.