wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Jajo od kury. Lek na bolące stawy

123rf
21.02.2014

Jeśli bolą cię stawy, z pomocą pospieszyć ci może kurze jajko.  Chcesz schudnąć? Zażywanie proszku ze skorup jaj kurzych ma wpływ na wchłanianie tłuszczu, np. obecnego w czekoladzie.  Z kolei białka wchodzące w skład skorupki działają przeciwbakteryjnie.

 

Wewnątrz każdej skorupki znajduje się biała, wyściełająca ją błona. Składa się ona z cennych substancji: przede wszystkim białka, ale również w 25 procentach z kolagenu, kwasu hialuronowego, glukozaminy oraz siarczanu chondroityny. Są to podstawowe składniki zalecane osobom, którym dokucza choroba zwyrodnieniowa stawów.

 

Efekt działania zbadano na grupie amerykańskich pacjentów z  chorymi stawami. Przez 30 dni każdy uczestnik otrzymywał niewielką dzienną dawkę ( 500 mg) błonki ze skorupki jaja. Po siedmiu dniach 27 procent pacjentów zauważyło większą giętkość stawów. Po trzydziestu dniach liczba ta wzrosła do 43 proc., a odczuwalny dyskomfort w stawach zmniejszył się o 72 procent.  W badaniach nie zostały wykazane żadne efekty uboczne – nie zauważono bólów żołądka, krwawień czy problemów z wątrobą. Błona skorupki jajka jest całkowicie naturalna.

 

Troska matki kury

 

Skorupa jaja kurzego powstaje w organizmie kury w procesie biomineralizacji. Jej zadaniem jest ochrona rozwijającego się zarodka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, umożliwienie mu prawidłowej wymiany gazowej i dostarczenie niezbędnych do rozwoju związków mineralnych, głównie soli wapnia.

 

Naukowcy określili skład pierwiastkowy skorupy jaja kurzego po wylęgu i porównali go ze składem innych preparatów zawierających wapń.  W porównaniu z syntetycznie otrzymywanym węglanem wapnia skorupa jaja kurzego zawierała podobną ilość wapnia, więcej innych pierwiastków: strontu i selenu, lecz mniej fluoru. Na korzyść skorup z jaj kurzych może świadczyć fakt, iż miały najmniejszy procentowy udział szkodliwych metali, takich jak wanad, chrom, ołów, glin i kadm.

 

- Specjaliści od fizjologii lęgu tłumaczą to „troską matki kury” o swoje potomstwo. Od dawna wiadomo, że metale ciężkie są najbardziej szkodliwe dla rozwijających się organizmów, znajdujących się w okresie intensywnego wzrostu, głównie ze względu na kształtujący się w tym okresie układ nerwowy. Mamy tu więc do czynienia z naturalnym filtrem – kura nioska nie wbudowuje w skorupę jaja metali ciężkich, nawet gdy znajdują się one w jej środowisku czy paszy, starając się maksymalnie chronić swoje młode przed narażeniem na wady wrodzone układu nerwowego – wyjaśnia Łukasz Szeleszczuk, z Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu  Medycznego, w artykule „Skorupki jaj kurzych: niedoceniane źródło wapnia” na łamach portalu naukadlazdrowia.pl.

 

1 2
REKOMENDACJA
2018-12-31 13:07:16
~Elza

Mój sposób na ból stawów to naturalny preparat Reumpapai. W składzie ma trzy zioła słynące z działania przeciwzapalnego, przeciwbólowego i przeciwbakteryjnego.

2017-10-30 23:27:45
~Jadwiga

Według mnie warto zainwestować w suplementacje kolagenu, ja tak robie i pomimo intensywnych treningów nie mam problemu z bólami stawów. W tej chwili używam suplementu artikon msm - ma najbogatszy skład i bardzo dobrze przyswajalny kolagen

2016-12-25 12:48:32
~Stanislaw

Witam na forum. Rozumiem, że skorupki surowych jaj powinny być sparzone gorąca wodą. Wtedy można je spożyć?

2016-06-29 18:45:35
~Syn

Zamiast skorupek jajek ;/ wolę Collaflex, który jest w dobrze przyswajalnej postaci

2015-12-31 10:41:16
~Monika

Ja również stosują collaflex w tabletach kupują opakowanie na 2 miesiące bo się bardzo opłaca i jestem bardzo zadowolona.

2015-09-30 09:12:55
~Patrycja

Ja jednak stawiam na tabletki. Ostatnio biorę te: http://www.aptekaprima24.pl/flexus- 30-tabletek. Są w dobrej cenie, a najważniejsze, że szybko można odczuć poprawę.

2015-07-27 20:00:20
~MagdaN

mojej mamie (58 lat) lekarz polecił by kupiła sobie jakiś suplement z kolagenem tylko koniecznie II typ (bo podobno tylko taki działa). W aptece babka dała jej collaflex bo akurat była promocja. Ważne jest by brać odpowiedni typ kolagenu (potem trochę o tym poczytałam okazuje się, że typów kolagenu jest ponad 13 a tylko 2 działa na stawy!)

2015-07-06 09:31:11
~wegetus

Szok! Co najmniej 90% wypowiedzi to śmieciowy spam, mający ludzi zniechęcić do taniego suplementu. Niezdecydowanym radzę poszukać dalszych informacji a sami się przekonacie, że to tylko mały wstęp. Od siebie dodam, że takie zmielone lub sproszkowane skorupki z błoną, dobrze się rozpuszczają w soku z cytryny, uzyskujemy w ten sposób dobrze przyswajalny cytrynian wapnia.

2015-01-09 19:58:24
~onlineekspert4flex

Witam! Wszelkie bóle stawów najpierw warto skonsultować z lekarzem - to podstawa. Profilaktycznie rekomenduję stosowanie suplementu wspomagającego odbudowę i ochronę stawów - 4Flex. Ten preparat jest całkowicie bezpieczny. Zawarty w nim kolagen naturalnego pochodzenia - Fortigel (10g) zawiera wyłącznie najwyższej jakości czyste proteiny, bez dodatków sztucznych substancji pomocniczych, glutenu, tłuszczu, puryn czy cholesterolu. Pozdrawiam, Agnieszka Czarnecka Online Ekspert mark

2014-12-08 22:54:35
~Kasia

dla sprawnych stawów potrzebny jest kolagen II, kwas hialuronowy, chondroityna - to są składniki chrząstki, które z czasem ulegają starciu i stąd bóle stawów. trzeba działac kompleksowo a nie jeść 500 mg błonki od jajka. mój tato miał problemy ze stawami i po wizycie u ortopedy udał się do apteki po collaflex, który ma te składniki. tato w wieku 67 lat zaczął jeżdzic na rowerze i jest mega aktywny także jeśli ktoś ma problem ze stawami polecam działac kompleksowo.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.