wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Carcinoma – oswoić nieznane

12.11.2008

Nowotwór złośliwy. Choć współczesna medycyna dokonała już wielkiego postępu w walce z chorobami onkologicznymi, to jednak słowa te dla wielu osób wciąż brzmią jak wyrok. Myślisz, że jeśli ten problem Cię nie dotyczy, to możesz darować sobie temat? Nic bardziej mylnego… Prawie każdy z nas ma dziś gdzieś w swoim środowisku kogoś, kogo dotknął nowotwór. Nie bądź obojętny.

Do znudzenia – profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka
Kiedy ostatnio dokonałaś samokontroli piersi? Co zrobiłaś, żeby nie zachorować na raka szyjki macicy? Czy wiesz, co robić, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc czy prostaty? Profilaktyka antynowotworowa nie wymaga wielkiego wysiłku. Wciąż jednak jest w naszym kraju mało rozpowszechniona. Badania dowodzą, że w Polsce każdego dnia na nowotwór zachorowuje ok. 300 osób. Rak przestaje być tematem tabu. Przyczyniają się do tego kampanie informacyjne, a także znane osoby, które włączają się w powszechną dyskusję o profilaktyce antynowotworowej. Osoby publiczne nie boją się już otwarcie mówić o swoim doświadczeniu nowotworu. Kamil Durczok i Marcin Pawłowski – znani dziennikarze telewizyjni, zmagali się z chorobą na oczach milionów widzów. Niestety, tylko jeden z nich wszedł z tej walki zwycięsko. Postawa obu pomogła jednak wielu osobom oswoić lęk przed chorobą i chorymi…


Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Nowotwór może dotknąć każdego. Nie możesz temu zapobiec, możesz jednak zminimalizować ryzyko. Jak to zrobić?
•    Nie pal! – 6 na 10 osób umierających z powodu nowotworu to osoby, u których choroba została wywołana paleniem tytoniu. Napisy umieszczane na paczkach papierosów „Palenie zabija!”, „Palenie jest przyczyną nowotworów i chorób serca” i inne tego typu nie wywołują niestety większego wrażenia na nałogowych palaczach. Tymczasem to właśnie palenie papierosów jest liderem spośród przyczyn zachorowalności na raka różnych narządów wewnętrznych. Niestety, szkodzi zarówno aktywnym, jak i biernym palaczom. Jeśli więc sam nie palisz, nie pozwól by inni palili przy Tobie. Masz prawo nie wdychać dymu tytoniowego!
•    Wykonuj badania okresowe! – samokontrola piersi i całego ciała raz w miesiącu (między 3. a 7. dniem po zakończeniu cyklu), wizyta u ginekologa raz w roku, co 2-3 lata cytologia szyjki macicy – tyle wystarczy, by radykalnie zmniejszyć zagrożenie chorobą nowotworową u kobiet. Mężczyźni również mogą kontrolować prostatę. Jeśli zauważyłeś zwiększone parcie na pęcherz, a mocz oddajesz częściej niż kiedyś – odwiedź ginekologa! Nie wstydź się mówić o tym, co Ci dolega. Na tym właśnie polega profilaktyka. Drobne zmiany w organizmie nie muszą oznaczać nowotworu, a rak wykryty we wczesnym stadium jest obecnie pawie w 100%  uleczalny.

1 2
REKOMENDACJA
2008-11-20 00:26:21
~ela

To prawda, trzeba sie kontorlować i mądrze żyć. Z rakiem można wygrać, ale lepiej mu zapobiegać...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.