wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Nanosrebro w kosmetykach i suplementach diety

Pavel Losevsky - Fotolia.com
03.03.2014

PAP

Nanocząsteczki srebra, które znajdują się m.in. w suplementach diety, kosmetykach czy opakowaniach produktów spożywczych, mogą przenikać do ludzkich komórek i powodować poważne problemy ze zdrowiem - wykazali naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii.

 

Srebro wykazuje właściwości odkażające, dlatego w przemyśle spożywczym i kosmetycznym często wykorzystywane jest przy wytwarzaniu różnych produktów. Nanosrebro występuje np. w butelkach, bandażach, szczoteczkach do zębów, skarpetkach sportowych, lodówkach czy pralkach.

 

- Srebro jako metal nie stwarza żadnego zagrożenia, ale kiedy rozbije się je do nanorozmiarów, cząsteczki stają się tak małe, że mogą penetrować ścianę komórkową. Jeśli nanosrebro dostanie się do komórki, może powodować w niej zmiany - wyjaśnili Frank Kjeldsen i Thiago Verano-Braga z wydziału biochemii i biologii molekularnej w Uniwersytetu Południowej Danii, którzy opisali wyniki w magazynie "ACS Nano".

 

Badacze skoncentrowali się na komórkach jelit, które są najbardziej narażone na kontakt z nanosrebrem, wchłanianym z jedzeniem.

 

- Możemy potwierdzić, że cząstki nanosrebra mogą prowadzić do powstawania szkodliwych tzw. wolnych rodników w komórkach. Można też obserwować zmiany w powstawaniu i ilości białek. To nas martwi. Nie możemy zatem konkludować, że nanosrebro może powodować chorobę. Ale nadprodukcja wolnych rodników w ludzkich komórkach powinna niepokoić - argumentują. Z nadprodukcją wolnych rodników w komórkach wiąże się wiele poważnych chorób, m.in. nowotwory czy choroby neurologiczne jak Alzheimer czy Parkinson.

 

Naukowcy podkreślają, że ich badania przeprowadzono w laboratorium, nie na ludziach. Nie wiedzą, jak duża dawka nanocząstek srebra powoduje, że człowiek jest narażony na zmiany w komórkach.

 

Nanosrebro sprzedawane jest także jako suplement diety, który ma mieć działanie antybakteryjne, antywirusowe. Ma też wspomagać m.in. leczenie przypadłości skórnych. W Unii Europejskiej reklamowanie suplementów diety i żywności, które mają mieć medyczne właściwości, nie jest dozwolone.

mrt/ agt/

REKOMENDACJA
2014-03-06 10:19:40
~gość

Odnoszę takie wrażenie czytając te nasilające się w mediach złe rewelacje o wielu suplementach ,produktach naturalnych - że najbardziej bezpieczne ,nieszkodliwe i skuteczne są leki chemiczne i leki na receptę refundowane oraz skuteczni są lekarze .Lobby silnych koncernów farmaceutycznych dba aby konsumpcja leków nie zmalała a sprzyjają im urzędnicy z Brukseli i jednostronnie sympatyzujące dzienikarki piszące o takich rewelacjach .Nieleki same się nie obronią bo nie mają

2014-03-05 10:44:30
~rr

Naukowcom z Danii proponuję poczytać polskie badania na temat plusów wynikających z użycia srebra i antybiotyku jednocześnie. Osiąga się ten sam efekt leczniczy co 100% dawka antybiotyku stosując 10% dziennej dawki srebra oraz 10% pierwotnej dawki antybiotyku. W przypadku kiedy WHO apeluje o zmniejszenia zużycia antybiotyków może to być przełomem. Preparaty zawierające srebro są stosowane także w leczeniu raka (amerykańska literatura patentowa) więc nijak się ta teoria Duńcz

2014-03-05 08:53:21
~ewr

to już kolejny artykuł w którym stwierdzono że cząsteczki nano wywołują raka,

2014-03-05 07:48:40
~ala

jedyny sposób na zdrowie ,to zdrowo się odżywiać

2014-03-05 07:47:28
~ala

pseudo naukowcy szkodzą ludziom / mają przerost formy nad treścią

2014-03-04 21:24:09
~Viss

Cudze chwalicie swego nie znacie! Polska firma z Kielc robi to samo o wiele lepiej i dłużej ale ktoś woli chwalić naukowców w Danii. Polecam: http://www.invexrem edies.pl/pl/

2014-03-04 19:56:27
~ggh

Mam plastry opatrunkowe ze srebrem, dzieki temu rany goja sie blyskawicznie (o 30% szybciej niz normalnie, nic nigdy nie ropieje, itd.). Wielka szkoda, ze lepiej tych plastrow nie uzywac... :(((

2014-03-04 19:02:03
~T_D

Specjalnie robią antyreklamę, by ludzie nie tykali tego co dobre i zdrowe. Wcześniej już udowadniano pożyteczne działanie nanocząstek. Sprawdziłem na sobie i wielu moich bliskich. Od lat podlewałem tym kwiatki a nawet dodawałem do akwarium. Ryby żyły dłużej i miay piękniejsze barwy. Poza tym rozmnażały się częściej. Nawet te "trudne" gatunki. Obrzydzą nam wszystko co leczy, bo przemysł farmaceutyczny to znaczny procent dochodu państwa.

2014-03-04 18:42:58
~Jacek

co za bzdury wypisują! chyba dlatego że nanosrebro działa zbyt skutecznie takie teksty sie pojawiają. niejonowe koloidy metali nie mogą powodować wydzielania wolnych rodników! a suplementy są zdrowsze niż trujące leki i lekarze myślący jak urzędnicy zaprogramowani przez firmy farmaceutyczne - tragedia naszych czasów!

2014-03-04 16:48:21
~kasia

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg!. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres).Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.