wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Czy pierwsze objawy przeziębienia to już grypa?

Fotolia.com
03.03.2014

Badania przeprowadzone na zlecenie marki Theraflu pokazują, że 62% Polaków twierdzi, że potrafi odróżnić grypę od przeziębienia, jednak aż 54% uważa że przeziębienie i grypa to dwie różne nazwy tej samej choroby. Te dane pokazują, że wiedza Polaków na temat grypy jest niewystarczająca. Czy przeziębienie to już grypa i jak ją odróżnić od innych infekcji, to jeden z wielu tematów poruszanych w kampanii edukacyjnej "Zwalczmy Grypę".

 

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Należy pamiętać, że grypa i przeziębienie to dwie różne choroby. Według badań, jedynie 46% Polaków jest w stanie wymienić konkretne objawy grypy. Dolegliwości towarzyszące przeziębieniu rozpoznaje jedynie 29% badanych.

 

Główną różnicą pomiędzy grypą a przeziębieniem jest nasilenie objawów i tempo ich narastania, a także ryzyko powikłań. Grypa może przebiegać w 3 postaciach - łagodnej bardzo zbliżonej do przeziębienia, pełnoobjawowej oraz powikłanej. Wirus grypy atakuje błonę śluzową górnych dróg oddechowych, a czasami także dolnych, tj. tchawica, oskrzela i płuca. Wirus szybko przedostaje się do krwi i jest tą drogą rozprzestrzenia się po całym organizmie. Objawom grypy towarzyszy wysoka gorączka (pojawia się w ciągu kilku godzin i jest wyższa niż 38 stopni), a także suchy kaszel, bóle mięśniowo-stawowe, dreszcze, ból gardła , osłabienie, uczucie rozbicia, brak apetytu a nawet bóle brzuszne czy biegunka. U starszych osób mogą wystąpić zaburzenia świadomości, bóle w klatce piersiowej czy duszność. Okres trwania objawów o największym stopniu nasilenia obejmuje 3-5 dni, okres powrotu do zdrowia to kolejne 4-5 dni.

 

Przeziębienie ma stopniowy i zdecydowanie łagodniejszy charakter niż grypa. Obejmuje górne drogi oddechowe tj. nos, gardło, krtań, ucho środkowe, spojówki. Na liście symptomów świadczących o chorobie znajdują się  – drapanie w gardle, swędzenie w nosie, pieczenie spojówek, zatkany nos, później wodnisty katar, kichanie, kaszel wilgotny, ból gardła przy przełykaniu, chrypka, stan podgorączkowy. Rzadko pojawiają się lekkie bóle głowy czy nieznacznie podniesiona temperatura ciała. Objawy narastają w ciągu 1-2 dni, trwają około 5-7 dni i ustępują najczęściej bez powikłań.

 

– Często trudno jest odróżnić grypę od innych infekcji wyłącznie na podstawie występujących objawów. Nie u każdej chorej na grypę osoby wystąpi gorączka, a kaszel, katar i ból głowy mogą być oznaką zarówno przeziębienia, jak i grypy. Wskazana jest konsultacja lekarska. Istnieją testy diagnostyczne, dzięki którym lekarz będzie mógł prawidłowo rozpoznać rodzaj infekcji – komentuje dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

 

Powiedz „nie” chorobie

Mimo różnic między rodzajem i nasileniem objawów towarzyszących przeziębieniu i grypie, zarażamy się nimi w podobny sposób. Wirusy przeziębienia i grypy przenoszą się na mikrokropelkach wydzieliny i pary wodnej. Wędrując w powietrzu, mogą osiąść na ustach, nosie lub oczach ludzi, którzy przebywają w pobliżu.

 

Nie ma jednej uniwersalnej metody zapobiegania infekcjom jesienno-zimowym. Jedno jest pewne, im lepszy jest stan organizmu, tym większa szansa, że nasz układ odpornościowy odeprze atak i zwalczy chorobę – podkreśla dr Paweł Grzesiowski.

 

Istnieje jednak szereg zaleceń, które pomogą unikać zarażenia. Ważne jest dbanie o dobrą kondycję organizmu, przez prowadzenie odpowiedniego trybu życia – wystarczająca ilość snu, unikanie stresu oraz zbilansowana dieta. Duże znaczenie mają także codzienne zachowania:

  • regularnie mycie rąk wodą i mydłem, szczególnie, gdy przebywa się w pobliżu chorych ludzi
  • unikanie dotykania swoich oczu, nosa lub ust
  • kichając czy kaszląc należy zasłaniać usta i nos chusteczką higieniczną – zmniejsza się w ten sposób ryzyko zarażenia kolejnych osób.

 

Warto wiedzieć więcej

Na potrzeby kampanii edukacyjnej „Zwalczmy grypę” powstał specjalny serwis dostępny pod adresem www.zwalczmygrype.pl. Profesjonalne porady pozwolą odpowiednio rozpoznać, zapobiegać oraz walczyć z grypą. Dodatkowo, podczas okresu największej zachorowalności, udostępniona interaktywna mapa Polski, będzie wskazywała ogniska grypy w różnych regionach.

 

1 2
REKOMENDACJA
2017-12-21 08:55:53
~Olga

Główną różnicą pomiędzy grypą a przeziębieniem jest nasilenie objawów i tempo ich narastania, a także ryzyko powikłań, ale to ocenic może dobrze tylko lekarz. I najlepiej kiedy jesteśmy tacy osłabieni to unikajmy przychodni, lepiej umówić wizyte domową poprzez np aplikację LekarzObok i wówczas w ciągu nawet godziny lekarz jest u nas w domu.

2015-12-15 15:56:07
~iwona

Faktycznie bardzo trudno odróżnić przeziębienie od grypy. W kazdym razie zawsze wystepuje koszmarny katar i tak jak umiem radzic sobie z różnymi objawami to na katar tylko działaja krople. ciekawa jestem czy używaliście acataru-takich fajnych kropli. Mi bardzo pomagaja i sa do tego bardzo delikatne.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.