wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Zawał – choroba gniewnych ludzi

ruigsantos - Fotolia.com
05.03.2014

Skłonność do wybuchania gniewem zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu – informuje „European Heart Journal”. Najwyższe ryzyko utrzymuje się przez mniej więcej dwie godziny po takim incydencie – w przypadku zawału jest pięć razy większe, przy udarze – ponad trzykrotnie.

 

Szczególnie narażone są osoby z takimi czynnikami ryzyka jak choroby serca. Wnioski takie wysnuł zespół dr Elizabeth Mostofsky z The Harvard School of Public Health na podstawie przeglądu literatury medycznej opartego na badaniach obejmujących tysiące ludzi. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie chodzi o fizjologiczne zmiany, jakie gniew powoduje w ludzkim organizmie. Wiadomo, że chorobom serca sprzyja przewlekły stres – ponieważ podnosi ciśnienie krwi, ale także dlatego, że wiele osób stara się go zmniejszyć za pomocą niezdrowych zachowań – palenia tytoniu czy picia dużych ilości alkoholu.

 

Na poziomie populacji ryzyko związane z pojedynczym wybuchem gniewu jest stosunkowo niskie – wśród 10 000 osób z niskim ryzykiem sercowo- naczyniowym wybuchających gniewem raz miesięcznie w ciągu roku może wystąpić jeden dodatkowy zawał serca. W przypadku osób z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym byłyby to cztery dodatkowe przypadki niedrożności naczyń wieńcowych.

 

Jednak ryzyko się kumuluje. W przypadku 10 000 osób, które pięć razy dziennie wpadają we wściekłość, ale mają zdrowe serce, doszłoby do 158 dodatkowych zawałów rocznie. Dla podobnej grupy z wysokim ryzykiem sercowo - naczyniowym byłoby to już 657 dodatkowych zawałów.

Naukowcy zalecają typową profilaktykę przeciwzawałową – zdrowe odżywianie, regularną aktywność fizyczną, utrzymywanie właściwej masy ciała, rzucenie palenia, picie z umiarem i przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków. Pomocne mogą być również takie metody walki ze stresem jak joga.

 

Najczęstsze objawy zawału

W czasie zawału serca dopływ krwi do mięśnia sercowego ulega poważnemu ograniczeniu - zwykle z powodu zablokowania jednego z naczyń wieńcowych. Początkowe uszkodzenie doprowadza do reakcji zapalnej, a w konsekwencji tworzenia się blizny (włóknienia). Zwłókniała część serca przestaje brać udział w tłoczeniu krwi, a może je nawet utrudniać.

Reagować musimy, jeśli tylko poczujemy objawy, których wcześniej u siebie nie rozpoznawaliśmy. Na pewno nie warto czekać z dzwonieniem po karetkę do momentu, gdy pojawi się trwający ponad kwadrans charakterystyczny, gniotący, rozdzierający lub piekący ból w klatce piersiowej (za mostkiem). Ból może promieniować do szyi, obu ramion lub nawet do żuchwy. Mogą przy tym pojawić się dreszcze i osłabienie. Często pojawia się lęk.

 

PAP/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.