wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Grypa w natarciu – najgorzej w regionie Łódzkim, Pomorskim i Śląskim

Eastnews/SPL
05.03.2014

Grypa atakuje coraz więcej regionów w Polsce. Obecnie w regionach Łódzkim, Pomorskim i Śląskim istnieje największe ryzyko zachorowania. Najbezpieczniej jest w Opolskim, stabilną sytuację zanotowano również w regionie Świętokrzyskim i Małopolski. W ramach kampanii edukacyjnej „Zwalczmy grypę” powstała interaktywna mapa Polski pokazująca na bieżąco najnowsze dane o zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne. Rozprzestrzenianie ognisk grypy można na śledzić na stronie www.zwalczmygrype.pl.

 

Zagrożenie czy bezpieczeństwo – raport z regionów

Region Łódzki jest najbardziej zagrożony atakiem wirusów grypy.  To tutaj liczba zachorowań wciąż rośnie. Kolejnymi zagrożonymi regionami są Pomorskie i Śląskie.  

 

- Obecnie w naszej strefie klimatycznej trwa sezon grypowy. Wirusowe infekcje dróg oddechowych są przenoszone drogą kropelkową oraz przez kontakt ze skażonymi rękami oraz przedmiotami. Miejsca, w których gromadzi się wiele osób sprzyjają szerzeniu się szkodliwych drobnoustrojów. Pacjenci
z objawami infekcji powinni pozostać w domu przez kilka dni, aby nie rozprzestrzeniać wirusów w najbliższym otoczeniu. Jeśli objawy grypy są nasilone, należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie – radzi dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

 

Jak wskazuje mapa Polski na stronie www.zwalczmygrype.pl w najlepszej sytuacji, biorąc pod uwagę zagrożenie atakiem grypy, są mieszkańcy województwa opolskiego. Sytuacja jest stabilna również w Małopolsce i regionie Świętokrzyskim.

 

 

Statystyki nie są jednak optymistyczne. Najnowsze wyniki badnia (wykonane przez MillwardBrown na zlecenie marki Theraflu, październik 2013) pokazują, że co czwartemu Polakowi zdarzyło się przechodzić grypę bez jej leczenia. Wśród nich przodują Pomorzanie (aż 39%) oraz mieszkańcy północno-wschodniej Polski (31%). Najlepiej wygląda region zachodni i wschodni, gdzie tylko 19% osób nie podjęło żadnych działań.

 

Profilaktyka jest najważniejsza

Aby zmniejszyć potencjalne zarażenie się chorobą w okresie jej największego ataku, należy zachować szczególną ostrożność – przede wszystkim zwiększyć higienę, chronić drogi oddechowe przed mroźnym powietrzem oraz dodatkowo wzmacniać odporność organizmu. W tym czasie należy dokładnie i często myć ręce, a poza domem warto stosować żel antybakteryjny lub chusteczki nasączone roztworem alkoholu.  Kichając lub kaszląc trzeba zakrywać usta – najlepiej chusteczką jednorazową.

 

Duży wpływ na wzmocnienie organizmu ma również odpowiednia dieta, m.in.: posiłki bogate w witaminy (przede wszystkim witaminę D), kwasy omega-3 oraz niektóre mikroelementy (np. cynk, wapń). Ważne jest też unikanie nadużywania alkoholu, mocnej kawy i herbaty, słodyczy, oraz zrezygnowanie z palenia papierosów. Zdrowy styl życia, podejmowanie aktywności fizycznej, odpowiednia ilość snu oraz właściwa dieta wpływają na ogólną sprawność organizmu i pomagają unikać infekcji.

 

Profilaktyka przeziębień i grypy powinna również obejmować samodzielne zdobywanie wiedzy. Edukacyjna platforma www.zwalczmygrype.pl stworzona w ramach kampanii edukacyjnej „Zwalczmy Grypę” zawiera kompendium wiedzy eksperckiej oraz porady na temat wszystkich etapów walki z grypą: jak rozpoznać, zapobiegać i walczyć z chorobą.

 

_______________________________________________________________________________________________

 

Kampania edukacyjna „Zwalczmy grypę”

Głównym celem kampanii jest poprawa stanu wiedzy Polaków na temat profilaktyki walki z grypą. W ramach kampanii, wspólnie z ekspertami, zostaną obalone mity dotyczące grypy oraz powstaną materiały poradnikowe, co robić kiedy grypa już zaatakuje. Kampania rozpoczęła się w listopadzie i potrwa do marca przyszłego roku. Pomysłodawcą akcji jest marka Theraflu.

 

W ramach akcji powstały bloki tematyczne poświęcone rozpoznawaniu objawów choroby, ich łagodzeniu i walce z grypą. Specjaliści do spraw zdrowia na dedykowanym serwisie kampanii www.zwalczmygrype.pl opracowali praktyczny poradnik walki z chorobą. Serwis ruszył w drugiej połowie listopada. Ważnym elementem kampanii będzie interaktywna mapa Polski pokazująca ogniska grypy w różnych regionach. Dzięki niej łatwo i szybko będzie można dowiedzieć się, gdzie warto zwrócić szczególną uwagę swój stan zdrowia w związku ze zwiększoną możliwością zachorowania.

Na zlecenie marki Theraflu, Instytut badawczy Millward Brown przygotował badania obrazujące wiedzę Polaków na temat grypy. Główne punkty badania to najpopularniejsze sposoby leczenia grypy, rozpoznanie grypy i przeziębienia, profilaktyka i leczenie wśród osób aktywnych zawodowo. Ocenie została poddana również wiarygodność Internetu, jako źródła informacji o grypie.

 

 

informacja prasowa

REKOMENDACJA
2017-12-21 21:58:27
~AGATKAAa

olga w jaki sposób to się odbywa? wystarczy pobrać aplikacje lekarzobok i juz? wytłumacz mi

2017-12-21 08:53:20
~Ollga

Myślę że w Warszawie jest podobnie. A najgorsze są te kolejki w przychodniach, ja od niedawna korzystam z aplikacji Lekarzobok i umawiam po prostu wizyty domowe - jest szybciej i jednak Lekarz ma inne podejście

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.