wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Polka rozszyfrowała wirusa grypy

cutimage - Fotolia.com
06.03.2014

Co roku grypa zabija pół miliona ludzi na całym świecie. Wirus jak dotąd był bardzo nieprzewidywalny, ponieważ co roku ulega mutacji, dzięki czemu uodparnia się na kolejne szczepionki. Badaczce z Polski udało się jednak opracować model, który przewiduje, jak w kolejnych latach grypa będzie się zmieniała. Pomoże to opracować skuteczniejsze szczepionki i uratować wiele ludzkich żyć.

 

Opracowany przez dr Martę Łukszę, polską bioinformatyczkę z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku matematyczny model, z 93% dokładnością przewiduje dynamikę rozwoju grypy z roku na rok. Jak udało jej się tego dokonać?

 

– Dla biologów ewolucyjnych jest to [przewidywanie mutacji wirusów – przyp.red.] bardzo ciężkie zadanie, ponieważ dobrze poznanych jest bardzo niewiele procesów ewolucyjnych, zachodzących naturalnie w przyrodzie – opowiada dr Łuksza. – Tradycyjne podejście do ewolucji zakłada analizowanie przeszłości, my natomiast musieliśmy stworzyć model tego, co się zdarzy w przyszłości.

 

W swoim modelu Polka wraz z prof. Michaelem Lässignem z Uniwersytetu kolońskiego (Niemcy) wykorzystali darwinowską teorię o przetrwaniu organizmów, które najszybciej i najlepiej potrafią się przystosować do zmieniających się warunków. Stworzenie ewolucyjnej mapy wirusów było bardzo trudne, ponieważ zgodnie z przyjętym założeniem grypa musi mutować bardzo szybko i w bardzo skomplikowany sposób, aby mieć jak największe szanse na przemknięcie się przez mechanizmy obronne ludzkiego organizmu. Co więcej, zachodzące w DNA zmiany nie mogą powodować uszkodzeń w budowie wirusa.

 

Opracowany model nie tylko pomoże opracować skuteczniejsze szczepionki na grypę, ale również stanowi dobry punkt wyjścia dla powstania innych podobnych modeli, które będą odnosić się do innych patogenów. Pamiętać jednak należy, że ewolucja nawet tych najmniejszych i najprostszych organizmów jest zawsze niezwykle skomplikowanym procesem. Czy uda się przewidzieć, jak zachodzą wszystkie procesy ewolucyjne?

 

– Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ale nasza analiza pokazuje, jak skuteczne mogą być takie przewidywania przy założeniu pewnych ograniczeń  – komentuje dr Łuksza.

 

(źródło: ScienceDaily)

aba/mtr, zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2014-03-09 04:06:28
~As

Chyba Profesor rozszyfrował, a ona pomagała. Kobiety bardzo rzadko są w stanie coś samodzielnie wymyślić, ale mają świetną pamięć i dlatego jest ich dużo na Uniwersytetach.

2014-03-08 23:15:54
~leoś

polka to rozszyfrowała... tylko po to, aby szczepionki lepiej się sprzedawały... TAk obstawiam, że to zwykła manipulacja Prawdopodobnie ta polka nie istnieje hehe :)

2014-03-08 22:51:44
~lemiesz na mozgi

A ruskie tylko potrafia mordowac a tu prosze polka i taki sukces

2014-03-08 22:28:41
~prawy

juz tyle dobrych rzeczy wymyslano dla dobra ludzi a oni dalej na bele co umieraja czyzby o tych dobrach nie slyszeli, albo nie maja na to pieniedzy.

2014-03-08 22:19:19
~piotr

najlepsza szczepionką jest zdrowe odżywianie, wypoczynek i wysiłek fizyczny wykonywany we wszystkich panujących na Ziemi warunkach atmosferycznych. wysiłek umiarkowany i ekstremalny odpowiednio rozłożony w czasie

2014-03-08 22:17:15
~X

Widzę że ciemnota anty szczepionkowa już szaleje w komentarzach. Rtęć, aluminum, dodajcie jeszcze krew demonów i będzie komplet:)

2014-03-08 20:41:36
~kill bill

Szczepionki są niebezpieczne ,zawierają rtęć i inne chemikalia które inicjują choroby typu Alzheimer itp to gówno .

2014-03-08 20:20:10
~Bobek

Gdy spada sprzedaż szczepionek to należy zrobić wszystko aby przekonać potencjalnych nabywców do kupna nowej szczepionki, i tak zaczyna się to od wymyślonej historyjki z rozszyfrowaniem przykładowo wirusa grypy, w pierwszej kolejności wypiorą mózgi przyszłym nabywcą aby w kolejnym etapie wzrosła sprzedaż niby nowej szczepionki, czyli ubieramy coś starego w nowe i wmawiamy wszystkim że to jest najnowszy cud bioinżynerii farmauceutycznej . Pozdrawiam zakręconych i zmanipulowanyc

2014-03-08 19:33:59
~nonop

hahahaha a głupcy w to uwierza i juz stoja w kolejce po kolejna szczepionke która ich zabije szybciej niz ten wirus.

2014-03-08 17:21:44
~Zofi

Od roku mam aktywator wody Aqua Lyros od Atara Golden nic lepszego nie znajdziecie, daje naturalną źródlaną wodę do życia . Idealna na poprawę zdrowia i urody ,skóra jest jędrna i gładka Poprawiona drożność żył wpłynęła na stabilizację ciśnienia krwi. Bóle mięśnia sercowego ustąpiły. Obraz krwi też się poprawia , myślę , że to ważne na choroby onkologiczne. Depresja o smutnej chorobie odeszła.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.