wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Mamy lek na HIV?

luchshen - Fotolia.com
07.03.2014

Rok temu świat obiegła informacja o dziecku zakażonym wirusem HIV, które udało się całkowicie wyleczyć. Teraz terapię zastosowano w przypadku kolejnego noworodka. Leczenie po raz kolejny zakończyło się sukcesem. Czy oznacza to, że w końcu mamy skuteczny lek na HIV?

 

Pierwszym dzieckiem, na którym przetestowano najnowszą metodę walki z wirusem, była dziewczynka urodzona w wiejskim szpitalu w stanie Missisipi w 2012 roku. Dzięki szybkiej interwencji pediatrów noworodek został przewieziony do uniwersyteckiego szpitala w Jackson, gdzie w ciągu doby po porodzie podano mu mieszankę trzech leków przeciwko HIV (terapia taka nosi nazwę antyretrowirusowej). Kiedy dziewczynka miała 18 miesięcy, zaprzestano podawania jej leków i po kolejnych 5 miesiącach ponownie ją zbadano. HIV nie wykryto w jej organizmie. Kolejnymi, najczulszymi testami potwierdzono, że dziecko jest całkowicie wolne od wirusa.

 

O tym przypadku opowiadała w CNN dr Deborah Persaud z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, która leczyła zarażoną HIV dziewczynkę:

 

 

 

 

W pierwszych dniach marca 2014 roku ogłoszono wiadomość o kolejnym dziecku, które udało się wyleczyć za pomocą terapii antyretrowirusowej. Leki udało się podać noworodkowi już po 30 godzinach od porodu. Dziewczynka obecnie ma 9 miesięcy i w jej organizmie nie ma śladu HIV. Co więcej, w trakcie leczenia znajduje się jeszcze 5 innych dzieci z Kanady i Afryki i wygląda na to, że i tym razem terapia zakończy się sukcesem. Czy oznacza to, że wynaleźliśmy lek na HIV? To bardzo prawdopodobne jednak potwierdzenie tej hipotezy wymaga jeszcze szeregu testów. W tym celu planowane jest poddanie leczeniu  antyretrowirusowemu jeszcze grupy 60 noworodków ze stwierdzonym wirusem HIV.

 

Przeniesienie tego wirusa z matki na dziecko najczęściej (w 75 proc. przypadków) zachodzi podczas porodu. Może jednak się to zdążyć również podczas ciąży lub karmienia piersią. Jeśli kobieta wie o swoim nosicielstwie, można wdrożyć specjalistyczne leczenie już podczas ciąży i wtedy istnieje ogromna szansa (aż 98 proc.) na urodzenie dziecka, które będzie całkowicie zdrowe. To dlatego ciężarnym lekarze zalecają badanie krwi sprawdzające, czy przyszła mama nie jest zarażona wirusem HIV.

Kobiety w Polsce stanowią ok. 30 proc. wszystkich osób zakażonych. Rośnie też liczba pań decydujących się na potomstwo mimo zakażenia. W Polsce rocznie jest ok. 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym HIV.

 

aba, zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2014-03-10 15:44:49
~patryk

to nie zadne wyleczenie, organizm dziecka ma to do siebie ze wyniki na hiv moga być negatywne to ie znaczy że wirusa w organizmie nie ma...bardzo bym chciał żeby wynaleziono lek ale wydaję mi się że to jest niemożliwe ...wirus hiv od momentu znalezienia się w naszym organizmie mutuje...kazdy organizm ma inna mutacje wirusa - nigdy nie będzie na to świństo leku...

2014-03-09 14:29:55
~beata

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj www.idealnafigura.com/gbere s

2014-03-09 09:47:58
~gag

Teraz ludzie będą mogli bez obawy się grzać.

2014-03-09 09:23:03
~Dr. Stefan Lanka

Jak można leczyć Virusa HIV, który NIE istnieje. Co za debile piszą ta POlityczna medyczną propagandę!

2014-03-07 19:56:37
~JB

Wow, nie wiedziałem, że praktycznie 1/3 kobiet zarażonych wirusem HIV mieszka w samej tylko Polsce. Jak kraj trzeciego świata...

2014-03-07 19:51:24
~adam

Co za brednie!!! Tą metodę trzech leków stosuje się od 10 lat i dzięki temu w Polsce od tych 10 lat nie urodziło się żadne dziecko z HIV. Mało tego, tą samą metodą trzech leków leczy się wszystkich zakażonych i dlatego nie dostają już rent z zus tylko chodzą do pracy i płacą podatki. Trzeba się douczyć zanim się coś napisze dla nędznych 50 zł.

2014-03-07 19:30:21
~modliska

Dzieci wyzbyly sie HIV, za to dostaly mase skutowko ubocznych w postaci innych zaburzen, wyjdzie to za jakis czas.

2014-03-07 19:26:51
~kijanka

Pytanie: czy to samo dziecko nie wyzdrowialoby pomimo braku leczenia? Szanse 50/50.

2014-03-07 19:21:32
~AJAJ

AJ AJ KOMENTY POUSUWAJ CZĘSTOTLIWOŚĆ HARMONICZNA TYLKO DLA WIRUSA HIV DZIAŁA JAK MIKROFALÓWKA NA CZĄSTECZKI WODY WIRUS WYPAROWYWUJE

2014-03-07 19:14:44
~DOLAR

A MOŻE BY TAK CZĘSTOT5LIWOŚĆ HARMONICZNA TYLKO DLA WIRUSA HIV ..TO TAK DZIAŁA JAK MIKROFALÓWKA DLA CZĄSTECZEK WODY WIRUS HIV WYPAROWYWUJE ..I CO TO TEŻ AJWAJE UTAJNIĄ BO NIE ZAROBIA

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.