wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Mamy lek na HIV?

luchshen - Fotolia.com
07.03.2014

Rok temu świat obiegła informacja o dziecku zakażonym wirusem HIV, które udało się całkowicie wyleczyć. Teraz terapię zastosowano w przypadku kolejnego noworodka. Leczenie po raz kolejny zakończyło się sukcesem. Czy oznacza to, że w końcu mamy skuteczny lek na HIV?

 

Pierwszym dzieckiem, na którym przetestowano najnowszą metodę walki z wirusem, była dziewczynka urodzona w wiejskim szpitalu w stanie Missisipi w 2012 roku. Dzięki szybkiej interwencji pediatrów noworodek został przewieziony do uniwersyteckiego szpitala w Jackson, gdzie w ciągu doby po porodzie podano mu mieszankę trzech leków przeciwko HIV (terapia taka nosi nazwę antyretrowirusowej). Kiedy dziewczynka miała 18 miesięcy, zaprzestano podawania jej leków i po kolejnych 5 miesiącach ponownie ją zbadano. HIV nie wykryto w jej organizmie. Kolejnymi, najczulszymi testami potwierdzono, że dziecko jest całkowicie wolne od wirusa.

 

O tym przypadku opowiadała w CNN dr Deborah Persaud z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, która leczyła zarażoną HIV dziewczynkę:

 

 

 

 

W pierwszych dniach marca 2014 roku ogłoszono wiadomość o kolejnym dziecku, które udało się wyleczyć za pomocą terapii antyretrowirusowej. Leki udało się podać noworodkowi już po 30 godzinach od porodu. Dziewczynka obecnie ma 9 miesięcy i w jej organizmie nie ma śladu HIV. Co więcej, w trakcie leczenia znajduje się jeszcze 5 innych dzieci z Kanady i Afryki i wygląda na to, że i tym razem terapia zakończy się sukcesem. Czy oznacza to, że wynaleźliśmy lek na HIV? To bardzo prawdopodobne jednak potwierdzenie tej hipotezy wymaga jeszcze szeregu testów. W tym celu planowane jest poddanie leczeniu  antyretrowirusowemu jeszcze grupy 60 noworodków ze stwierdzonym wirusem HIV.

 

Przeniesienie tego wirusa z matki na dziecko najczęściej (w 75 proc. przypadków) zachodzi podczas porodu. Może jednak się to zdążyć również podczas ciąży lub karmienia piersią. Jeśli kobieta wie o swoim nosicielstwie, można wdrożyć specjalistyczne leczenie już podczas ciąży i wtedy istnieje ogromna szansa (aż 98 proc.) na urodzenie dziecka, które będzie całkowicie zdrowe. To dlatego ciężarnym lekarze zalecają badanie krwi sprawdzające, czy przyszła mama nie jest zarażona wirusem HIV.

Kobiety w Polsce stanowią ok. 30 proc. wszystkich osób zakażonych. Rośnie też liczba pań decydujących się na potomstwo mimo zakażenia. W Polsce rocznie jest ok. 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym HIV.

 

aba, zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2014-03-07 19:13:46
~boniek

lek na hiv istnieje juz od dawna na raka tak samo tylko zyjemy w nieswiadomosci ze takie leki juz sa utajniane przed nami ,dlaczego?? dlatego zeby zmiejszac populacje,jest to celowa exsterminacja

2014-03-07 19:09:11
~aj

no tteraz koncerny ajwajowe natychmiast to musza utajnić bo nie zarobią

2014-03-07 19:03:45
~lekarstwem jest

lek ze skondesowanej gotowki

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.